Lwówek Śląski. Trzy osoby trafiły do szpitala

0
2930
zdjęcia nadesłane przez czytelników - dziękujemy!!!

Po tym, jak w jednym z mieszkań włączyła się czujka tlenku węgla na miejsce wezwano strażaków. Wkrótce dotarło także pogotowie ratunkowe. Trzy osoby trafiły do szpitala na badania.

 

 

W niedzielę 21 maja do Dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Lwówku Śląskim wpłynęło zgłoszenie o uruchomieniu się w jednym z mieszkań w centrum Lwówecka Śląskiego „czujki czadu”. Dyżurny PSK na miejsce natychmiast zadysponował zastępy JRG PSP z Lwówka Śląskiego. Strażacy po wejściu do mieszkania

Lokatorzy natychmiast po włączeniu się urządzenia otworzyli okna wietrząc mieszkanie. Strażacy po przybyciu stwierdzili, iż odpowiedzialnym za obecność tlenku węgla w powietrzu jest piecyk gazowy.

Na miejsce dysponowano także zespół pogotowia ratunkowego. Ratownicy zdecydowali o konieczności przewiezienia lokatorów do szpitala celem ich przebadania.

 

 

Życiu mieszkańców nic nie zagraża. To z pewnością duża zasługa wartej kilkadziesiąt złotych czujki.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

 

 

Brak sygnałów, które alarmowałyby ludzi o obecności tlenku węgla stanowi istotny czynnik, który przyczynia się do zatrucia czadem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Tragicznym skutkom można zapobiegać m.in. poprzez montaż w mieszkaniu czujki czadu. To niewielkie urządzenie dostępne jest w większości dobrych sklepów budowlanych i kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.

zdjęcia nadesłane przez czytelników – dziękujemy!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here