Lwówek Śląski: Kostka, czy asfalt?

18
3117

Trwają zaawansowane prace w centrum Lwówka Śląskiego, gdzie przebudowywana jest ulica – droga gminna Nr 108747D, w południowym trakcie Placu Wolności.

Czy będzie asfalt w rynku lwóweckim? Takie pytanie niejednokrotnie pojawiało się w postach na Facebooku. Spekulacje uciął Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wyraźnie stwierdził, iż nie będzie asfaltu.

Projekt przewiduje wykonanie nawierzchni i miejsc postojowych z kostki granitowej pochodzącej “z odzysku”. Prace poprzedzono badaniami archeologicznymi. Wykazały, że nawierzchnia historyczna z ok. 1925 r. z kostki kamiennej zachowana jest w ok. 90%. Ponadto pod kostką granitową znajduje się również zachowana w doskonałym stanie nawierzchnia brukowa z 2 poł. XVIII w., znajdująca się ok. 30 cm. poniżej współczesnego poziomu. Po wykonaniu prób nośności bruku okazało się, że nie ma konieczności zrywania bruku, zaizolowany warstwami piasków i żwirów, zostanie zachowany in situ, dla potomnych. Kostka z 1925 r. zostanie odtworzona i ułożona w odwzorowanym historycznym układzie z dostosowaniem do współczesnych poziomów ( ok. 15 cm. wyżej). Projekt zostanie zweryfikowany w tym zakresie. Brany jest pod uwagę transfer fragmentu XVIII-wiecznego bruku i jego ekspozycja w rynku, poza pasem jezdnym, lecz decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła”. – wyjaśnia Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zdjęcia: Grzegorz Jaworski/ Fb DWKZ
Zdjęcia: Grzegorz Jaworski/ Fb DWKZ
Zdjęcia: Grzegorz Jaworski/ Fb DWKZ
Zdjęcia: Grzegorz Jaworski/ Fb DWKZ
Zdjęcia: Grzegorz Jaworski/ Fb DWKZ

18 KOMENTARZE

  1. Już widzę jak kobietki łamią szpilki czy nawet kostki na tym bruku hehe Takie samo dziwne coś zrobili na deptaku w Jeleniej Górze i płeć piękna wręcz jest zachwycona

  2. Kostka ladnie wyglada ale szczerze jest bardzo nie praktyczna zczasem sie rozlazi zdecydowanie jestem za asfaltem . jak robic to praktycznie bo tu gdzie mieszkam sa kostki i wiem ze to porazka duze kostki teco sa pod tymi kwadratowymi to wogole odpadaj bo wozkiem inwalidzkim po nich jechac to totalna porazka . przemyslcie to . ja po praktyce wiem ze asfalt lepszy

  3. Tak dawniej obręcze kół furmanek, dyliżansów, kupieckich fur, powozów szlachty, książąt itp., przez laty obrabiały nieobrobione dotychczas powierzchnie kamiennych bloczków w wygładzone i nieco uwypuklone, co uwidaczniają nam powyżej zamieszczone foty, a przecież przed laty nikt nie polerował kamienia przed jego położeniem i utwardzeniem na przygotowanej do tego powierzchni.

  4. Ten stary bruk, to moje dzieciństwo. Pamiętam stary Lwówek, był naprawdę piękny, choć szary. Dziś możemy odsłonić coś, co niepotrzebnie zakrywało dawne życie mieszkańców.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here