Lwówek Śląski: Fontany bez wody

16
1915
zdjęcia z 26 czerwca br.

Powinny być szczególną atrakcją miasta. Prawdziwą ulgą w upalne dni. Poprawiać mikroklimat i dostarczać wilgoci. Nie bez znaczenia jest także ich funkcja relaksująca, bo nic w mieście nie działa tak kojąco, jak szum wody. A dla ptaków to idealny pojnik. W Lwówku Śląskim zlokalizowane z rynku miejskim fontanny są jedynie atrapami fontann, kamiennymi pomnikami. Ale to nie wszystko.

 

Fontanna Sukienników w Lwówku Śląskim

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o zamarłej fontannie Sukienników. Jej widok bez wody, za to z wielką kratą na cembrowinie napawa smutkiem.

fontanna Sukienników w Lwówku Śląskim

Fontanna z Lwem w Lwówku Śląskim

Tożsame uczucie towarzyszy patrząc dziś na fontannę z lwem. Ta zlokalizowana jest w zachodniej części rynku. Powstała w 1711 roku w miejscu dawnej studni miejskiej. Zdobi ją stojąca na jej środku toskańska kolumna zwieńczona figurą lwa trzymającego tarczę herbową, a na powstałej w 1772 roku cembrowinie w kształcie ośmiokąta foremnego uwagę przykuwa figura głowy delfina.

Fontanna z Lwem przeszła w swej historii kilka modernizacji, m.in. pod koniec lat 90- tych XX wieku zdemontowano zabytkową figurę lwa, poddano ją renowacji i przekazano do miejscowej placówki historyczno- muzealnej a w jej miejsce na fontannie umieszczono współczesną, identyczną kopię rzeźby.

Kolejnym pracom renowacyjnym zabytkową Fontannę z Lwem poddano w 2010 roku. Wówczas prace objęły m.in. oczyszczenie kamienia wraz z rzeźbami, usunięcie wadliwie wykonanych uzupełnień cementowych, usunięcie starej warstwy izolacyjnej wewnątrz fontann, demontaż metalowych kotw, wykonanie nowej izolacji, uzupełnienie ubytków kamieniarki, uzupełnienie spoinowania kamieniarki przy użyciu materiałów krzemoorganicznych i wykonanie impregnacji hydrofobizującej kamieniarki. Przywrócona do stanu dawnej świetności fontanna stała się atrakcją miasta. Całkowity koszt kwalifikowalny projektu: 28.695,23 EUR (108.580 zł).

Fontana z Lwem według naszych czytelników miała zostać uszkodzona podczas prac związanych z modernizacją górnej części rynku jesienią 2021 roku. Pisaliśmy o tym w materiale pt.: „Czy uszkodzono Fontannę z Lwem?” https://lwowecki.info/czy-uszkodzono-fontanne-z-lwem/ Czytelnicy wskazywali, iż widać było wyraźne pęknięcia, na dowód czego przesyłali zdjęcia, które opublikowaliśmy. Na nasze zapytanie wiceburmistrz L. Krokosz zdecydowanie zaprzeczył temu. Jego zdaniem podczas robót budowlanych nie doszło do uszkodzenia fontanny. Tym samym urząd nie informował konserwatora zabytków, bo nie było, o czym.

Niestety, ledwo, co cieknącą wodę z Fontanny z Lwem wyłączono w ubiegłym tygodniu. Dziś Fontanna z Lwem jest kolejną martwą fontanną w mieście.

 

Fontanna z Sową

Dla pełni obrazu nie można nie wspomnieć o trzeciej ze znajdujących się na lwóweckim rynku fontann, czyli umiejscowionej w najbardziej reprezentacyjnej części Lwówka Śląskiego w południowo-wschodnim narożniku ratusza fontannie z Sową. Jej uroczystego otwarcia dokonano w 1905 roku. Powstała ona w czasie prac renowacyjnych lwóweckiego ratusza a zaprojektował ją Hans Poelzig.

Fontanna z Sową jest przykryta owalnym daszkiem, u podłoża, którego znajduje się niska cembrowina. Na szczycie fontanny zamontowano rzeźbę sowy, od której wywodzi się nazwa fontanny.

Fontanna z Sową w Lwówku Śląskim jest dziś piękną kamienną dekoracją, jednak nie pełni już roli, do jakiej została stworzona. Wodę w niej możemy zobaczyć tylko w czasie deszczu.

Fontanna z Czaplą

Smutny obraz najpiękniejszych atrakcji Lwówka Śląskiego w miniony weekend dopełniała  Fontanna z Czaplą. Wprawdzie ta nie jest umiejscowiona na lwóweckim rynku miejskim, a ponadto w przeciwieństwie do tych z rynku tryskała ona wodą, jednak woda ta już do krystalicznie czystych nie należała.

Dwa lata temu pisaliśmy o zielonej wodzie w fontannie z Czaplą w Lwówku Śląskim. Wówczas na drugi dzień robotnicy przystąpili do wymiany wody i szorowania cembrowiny. Przyglądając się w weekend wodzie w tej fontannie aż się prosiła, by ktoś ją wysprzątał i wymienił wodę, zanim ta znowu będzie całkowicie zielona.

fontanna z czaplą w lwówku Śląskim

16 KOMENTARZE

  1. Lwówek, miasto idiotycznych rond, obrzydliwego betonowego rynku z patykami zamiast drzew i niedziałających fontann. Czas najwyższy pogonić burmistrzową, która do tego doprowadziła.

  2. Ja siedziałam na ławeczce jak zakrecali wodę w fontannie z lwem. Zapytałam czemu to robią…Odpowiedź jednego z Panów:,,Jak burmistrz nie płaci rachunków to co mamy zrobić?!”…Żart czy jednak coś w tym jest?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here