Lwówek Śląski: Co się stało z Dzieciątkiem Jezus?

15
3111

Czy to zamierzone działania, celowa prowokacja, czy głupi wybryk, bezmyślna kradzież? Dzieciątka Jezus nie ma w żłóbku w stojącej na lwóweckim rynku bożonarodzeniowej szopce!

 

Szopki są bardzo mocno zakorzenione w naszej tradycji. Opowiadają historię o narodzinach Jezusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Powszechnie uważa się, że jako pierwszy w historii żywą szopkę bożonarodzeniową wystawił w wigilię 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Działo się to w miasteczku Greccio, gdzie mieścił się zakon franciszkanów. Ten świąteczny zwyczaj zmusza nas do refleksji nad korzeniami tradycji bożonarodzeniowej.

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia na lwóweckim rynku stanęła bożonarodzeniowa szopka. Do wczoraj mogliśmy podziwiać w niej pasterza z barankiem i owieczkami, byli także trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar i oczywiście Święta Rodzina – Maryja i Józef z osiołkiem a w żłóbku leżało Dzieciątko Jezus. Od wczoraj dzwonicie, piszecie do nas z informacjami, o tym, iż w całej inscenizacji brakuje Jezusa.

Sprawdziliśmy, faktycznie żłóbek jest pusty!

Czy to zamierzone działania, celowa prowokacja, czy głupi wybryk, bezmyślna kradzież? Obiekt jest monitorowany, dlatego liczymy, iż szybko uda się wyjaśnić całą zagadkę i Dzieciątko Jezus wróci na swoje miejsce.

AKTUALIZACJA

Odpowiedzą za kradzież i obrazę uczuć religijnych?

15 KOMENTARZE

  1. Przez takich idiotów nic się nie będzie chciało robić w tym mieście. Potem ten idiota powie do kolegi idioty czemu nic nie ma na święta. Nadzieja że idiota odniesie na miejsce

  2. Szopce przyglądałem się tuż po jej “otwarciu”; ze wszystkich postaci obowiązkowych na starcie zabrakło już wołka, bo drugie w narożniku zajął osiołek. Jakieś fatum zawisło nad tym miejscem po tym, kiedy pierwsza tamtejsza choinka się połamała?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here