Lwówek Śląski bez pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

12
1023

Łącznie 3,8 miliona złotych otrzymały samorządy z terenu powiatu lwóweckiego. Najwięcej środków trafi do Lubomierza. Zyska także Wleń, Mirsk Gryfów Śląski i Powiat Lwówecki. 

 

Dziś ogłoszono podział środków kolejnej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do dolnośląskich samorządów w drugim rozdaniu trafi blisko 138 mln zł na 128 projektów. Do powiatu lwóweckiego ze środków mających pomóc samorządom, które ucierpiały wskutek pandemii ma trafić 3,8 miliona złotych.

Gmina Lubomierz

Najwięcej środków trafi do Gminy Lubomierz. Ta wnioskowała o 3 mln złotych na doinwestowanie modernizacji energetycznej budynku Zespołu Klasztornego z Internatem w Lubomierzu. Zadanie obejmuje: modernizacje przegród zewnętrznych, wymiana okien zewnętrznych i drzwi zewnętrznych, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej, wymiana kotła oraz wykonanie pompy ciepła, modernizacja oświetlenia. Ostatecznie nie otrzymała aż takiego wsparcia, na jakie liczyła. Do Lubomierza na to zadanie ma trafić 1.500.000 zł

Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza wnioskował także o 200 tysięcy złotych na Modernizację energetyczną budynku domu kultury w Lubomierzu. Zadanie obejmuje modernizację przegród zewnętrznych, wymiana okien zewnętrznych i drzwi zewnętrznych, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej, wykonanie pompy ciepła, modernizacja oświetlenia. I to Gmina Lubomierz otrzymała wnioskowaną kwotę.

Łącznie z drugiego naboru RFIL Lubomierz otrzymał 1.700.000 złotych

Powiat Lwówecki

Spore środki trafiły także do Powiatu Lwóweckiego. Starosta Daniel Koko wraz z Zarządem Powiatu wnioskowali o 500.000 złotych na modernizację szybu windy oraz zakup nowej kabiny windy w budynku Szpitala w Gryfowie Śląskim przy ul. Rzecznej 25 Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. z siedzibą w Lwówku Śląskim. Adaptacja starej windy towarowej na potrzeby windy osobowej mieszczącej łóżko. Modernizacja elektryki, drzwi oraz kabiny wraz z systemem bloczków. I wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie. Na to zadanie Powiat Lwówecki otrzymał wnioskowane 500 tys. złotych.

Władze Powiatu Lwóweckiego wnioskowały także o pół miliona na zadanie obejmuje modernizację drogi powiatowej nr 2518D relacji Chmielno-Zbylutów-Skorzynice. Długość drogi objętej wnioskiem wynosi 1200 mb. Jezdnia dwukierunkowa o szerokości 4,5 m wykonywana w technologii powierzchniowego utrwalenia smołą i grysami w latach 70 tych. Zadanie polega na jej modernizacji poprzez, ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej, uregulowaniu właściwego odwodnienia drogi poprzez wykonanie rowów oraz nowych przepustów. Zostaną ułożone pobocza z kruszyw kamiennych, skropienie emulsją asfaltową i przysypane miałem bazaltowym. Na to zadanie z RPIL do Powiatu Lwóweckiego trafi 200.000 zł.

Łącznie Powiat Lwówecki na dwa zadania otrzyma kwotę 700.000 złotych

Gmina Wleń

Na kolejne dwa zadania środki otrzyma Gmina Wleń. Władze wnioskowały o 3.770.314 na inwestycję pn.: „Przebudowa dróg gminnych w Gminie Wleń mająca na celu likwidację wykluczenia komunikacyjnego małych gmin”. W ramach tych inwestycji miały zostać wykonane: przebudowa ul. Pocztowej wraz z sieciami infrastruktury podziemnej, przebudowa ul. Górskiej wraz z sieciami infrastruktury podziemnej, przebudowa ul. Chopina wraz z sieciami infrastruktury podziemnej i przebudowa drogi gminnej w m. Nielestno. Wprawdzie środki z RFIL do Wlenia trafią, ale nie tyle, co potrzeba. Przyznanych zostało na tą inwestycję 400.000 zł.

Natomiast z pozytywnie rozpatrzonego drugiego wniosku Wlenia na inwestycję pn.: „Budowa przedszkola wraz z infrastrukturą towarzyszącą – I etap dokumentacja”. Charakterystyka zadania: Wnioskodawca w projekcie zakłada budowę przedszkola wraz infrastrukturą towarzysząca na ternie obecnego kompleksu szkolnego przy ul. Dworcowej z wnioskowanych 310 tysięcy złotych z RFIL ma wpłynąć 200 tysięcy.

Łącznie na dwie inwestycje Wleń ma otrzymać 600.000 złotych.

Gmina Mirsk

O spore środki wnioskowały władze Mirska. Burmistrz chciał otrzymać 2 miliony na budowę sieci wodociągowej dla sołectwa Giebułtów, przysiółka Augustów. Od 2015 na terenie gm. Mirsk występuje deficyt wody pitnej. Dotychczas wybudowano nowe ujęcie wody w m. Giebułtów, dzięki temu wystąpiła możliwość budowy sieci wodociągowej dla mieszkańców przysiółków sołectwa – tłumaczyły we wniosku władze Gminy. Środki z RFIL popłyną do Mirska, jednak trafić na to zadanie ich tam ma 500.000

Gmina Gryfów Śląski

Pozytywnie rozpatrzony został także wniosek Burmistrz Olgierda Poniźnika na 300 tysięcy złotych na inwestycję dotyczącą przebudowy chodnika przy ul. Kolejowej w Gryfowie Śląskim wraz z przebudową sieci kanalizacyjnych znajdujących się pod powierzchnią tego chodnika. Długość chodnika 480 mb, szerokość Nawierzchnia z kostki betonowej 8 cm w pasie chodnika uzbrojenie podziemne.

Gmina Gryfów Śląski na to zadanie otrzyma wnioskowane 300.000 złotych.

Gmina Lwówek Śląski

Niestety, w wyniki drugiego naboru wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie znalazła się Gmina Lwówek Śląski. Jak myślicie, dlaczego?

12 KOMENTARZE

 1. A już kiedyś prezes mawiał, że gdzie dobry gospodarz, tam idą pieniążki! Panie Andrzeju Kredkowski, co zrobiłeś dla swego miasta w Województwie!?

 2. No to będzie autostrada w Zbylutowie. 1200 m??? Czy to żart???. Grys na poboczu? A gdzie chodnik?? Przy mijaniu się dwóch cięzarówek z tego gó…nego pobocza zostanie koleina .

 3. A to proste dlaczego, Pani Burmistrz poszła na wojnę z Kredkowskim, i nadzieję rozwiał wiatr. :). Moje gratulacje dla Pani Burmistrz za prowadzenie polityki i Pana Kredkowskiego za tak ogromne zagięcie patrolu na gminę Lwówek Śląski. Czy to nie kretynizm poobrazali się nawzajem a cierpią ludzie. Na złość babci uszy dziadek odmroził. Mam nadzieję że wyborcy wam obu zapłacą. Do widzenia przy urnie.

 4. i tak oto Lwówkowi się przysłużyli { pani i pan) przez kogoś w końcu wybrani. A miało być tak pięknie. Demagog endriu w drugiej turze wyborów na burmistrza jednoznacznie wskazał jak judasz na kogo mamy głosować Podziękujemy przy urnach

 5. No i proszę, widać Szczęsna odkąd poparła Trzaskowskiego nie jest już winna całemu złu tego świata, znalazł się nowy kozioł ofiarny z którym burmistrz drze koty.

  • Żalu nie ma, została potraktowana tak jak to czyni z innymi. I bardzo dobrze. Proponuję postawić kolejnego zająca i będzie po sprawie. Tylko szkoda naszego miasta, bo mogło być inaczej.

 6. Słucham relacji z II Wojny Światowej na tych terenach w Internecie na YT i nadziwić się nie mogę jak Hitler i
  Stalin zmienili oblicze tej ziemi.Zawsze jak pamiętam od lat moich wspomnień to była tu niewyobrażalna
  bieda.Na mazurach gdzie teraz mieszkam poupadały różne zakłady i los rzucił mnie w objęcia kuroniówki.
  “Polska w ruinie” -Czyje to hasło wyborcze było ?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here