Luneta w Lwówku Śląskim. Co przez nią zobaczymy?

29
1913

Na obrzeżach miasta stanęła luneta. Można z niej korzystać całkiem za darmo. Urządzenie zapewnia 25 – 30 krotne powiększenie. Gdzie się znajduje i co możemy podziwiać?

 

Ogłoszenie o zamówieniu

Z ogłoszenia o zamówieniu możemy dowiedzieć się, iż luneta obraca się w poziomie o pełne 360 stopni i w pionie 60 stopni. Dysponuje 25 – 30 krotnym powiększeniem, a soczewka główna (obiektyw) ma 100 mm. Minimalna odległość obiektu, jaki możemy oglądać w pełnej ostrości to 25 metrów. Ponadto luneta wyposażona jest w okular szerokokątny.

Gdzie w Lwówku Śląskim znajduje się luneta?

Luneta zamontowana została kilka dni temu na obrzeżach Lwówka Śląskiego. Jak informuje magistrat, luneta stanęła na Szwajcarii Lwóweckiej „do podziwiania panoramy Pogórza Izerskiego ze szczytu jednego z najładniejszych zespołów skalnych w Polsce!”. Taka informacja wprowadza jednak nieco w błąd, bo sama luneta nie stanęła na szczycie Lwóweckich Skał, a licząc od parkingu w połowie drogi na ten szczyt, na wysuniętym na południe punkcie widokowym.

Co zobaczymy przez lunetę?

Oczywistym jest, iż przy obecnie panującej pogodzie, chmurach, z których chwilami pada śnieg nie zobaczymy zbyt wiele. Jednak jak usłyszeliśmy od jednego z czytelników, który miał okazję przetestować urządzenie i przy pięknej pogodzie widok będzie mało efektowny. Wszystko przez rosnące tuż przed lunetą drzewa.

Luneta skierowana jest na południe. Wydaje nam się, iż Śnieżki nie uda się przez nią dostrzec, bo widoczność ograniczają stare drzewa po jej lewej stronie. Zobaczyć przez nią powinniśmy jednak np. Szrenicę, czy Łabski szczyt. Spoglądać będzie można też w gwiazdy.

Ile kosztuje?

Korzystanie z urządzenia jest bezpłatne. Natomiast koszt lunety to bagatela 14 tysięcy złotych.

Czy Waszym zdaniem, to dobry pomysł na przyciągnięcie turystów? Czy taka luneta w tym miejscu będzie cieszyła się powodzeniem?

29 KOMENTARZE

   • Najlepszą obroną jest atak czy czytanie ze zrozumieniem szwankuje? Powyżej jest mowa o programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR do którego gmina z niewiadomych względów nie raczyła przystąpić. I Bogu dzięki, że wypłata 500+ nie zależy od humoru, udolności czy prywatnego interesu pani z gminy

    • Ile lat mają podatnicy składać się na byłych pracowników PGR-ów? Oni już dziadkami są, a nie rodzicami? Nie rozumiesz, narysować trzeba. Tylko dajcie i dajcie. Dzieci mają tablety, smartfony, a komputera już rodzice nie kupią? Wstyd.

     • To co, dziadek, który 40 lat temu pracował w pgr ma teraz wnukowi załatwić komputer za kasę podatników. No żal. Nigdy nie będzie dobrze, skoro każda grupa społeczna chce jedynie dostawać. Górnicy, hutnicy, rolnicy, lekarze, ratownicy i inni. Ciągle mało. Był czas przez te 40 lat od zamknięcia pgrów na ustabilizowanie sytuacji materialnej. No było wystarczająco czasu czy nie? Jak w ciągu tylu lat nie można odłożyć na laptopa, który kosztuje obecnie 1000-2000 zł to o czym rozmawiamy?

     • Odnośnie: “Brzmi jak wypowiedź marnego urzędnika, który głupio się tłumaczy”

      Nie, nie masz racji. To brzmi jak głos podatnika, który łoży na rozdawnictwo dla ludzi, którzy pracowali 40 lat temu gdzieś, i do tej pory nie mogą sobie poradzić ich dzieci i wnuki, dlatego potomkom trzeba pomagać dając im ciągle coś od państwa. Kumasz czaczę?

    • Nie, podatnik, który płaci na te wszystkie plusy, trzynastki, czternastki i inne “darmowe” bzdety. Pieniądze nie biorą się znikąd. To pieniądze normalnie pracujących na etatach, prowadzących działalność. Nie lamentujących bezrobotnych niezaradnych leniwych ludzi, którzy nie pracują, ale domagają się wszystkiego za darmo. Ludzi, którzy wstydu nie mają. Wiadomo – niejednokrotnie sytuacja życiowa zmusza do tego, żeby zgłosić się po pomoc. Ale żyć z pomocy innych non stop to przesada. Gruba przesada. Ale nic, ja pracuję dalej, a niektórzy niech dalej idą po plusy i gratisy.

 1. Luneta jest po to aby wypatrzyć sobie kolejną kadencję burmistzra, powodzenia… Prawda jest taka, czego się nie dotknie obecna władza to spie…. już kamery na ratuszu są o pożal się Boże, widoki że ho, ho

 2. Rumcajs, weź rusz swoje dupsko i zwolaj też śmierdzących kolegów i posprzątajcie syf który sami robicie. Skałki, szkolna górka, ścieżka z osiedla na Płóczki, ławki w parku. Nieszczęśliwa młodzież w ząbek czesana, płaczki wieczne!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here