Stany alarmowe i ostrzegawcze na rzekach w regionie

1
2317

Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. Opady deszczu połączone z topniejącym w górach śniegiem doprowadziły do znacznych wzrostów poziomów rzek w regionie.

Rzeka Bóbr w Jeleniej Górze znacznie przekroczyła stan ostrzegawczy (160 cm) i zbliża się nieuchronnie do stanu alarmowego (220 cm). Według raportów IMGW o godzinie w niedzielne przedpołudnie odnotowano tu 202 cm z trendem rosnącym.

Podobna sytuacja ma miejsce na rzece Kamiennej – dopływie Bobru – tu również obowiązuje stan ostrzegawczy a do stanu alarmowego (200 cm) brakuje zaledwie 9 centymetrów.

Najgorsza sytuacja jest na dopływie Bobru, rzece Kamienicy na wodowskazie w Barcinku, gdzie poziom wody znacznie przekroczył stan alarmowy (110 cm) i wynosi obecnie 138 cm.

Fala kumuluje się na zbiorniku wodnym w Pilchowicach. Tu Znaczna część zostaje zatrzymana. Aktualny stan rzeki Bóbr na wodowskazie poniżej zapory wynosi 81 cm i do stanu ostrzegawczego brakuje tu jeszcze 19 cm.

Stany ostrzegawcze odnotowano także na rzece Kwisa i Czarnym Potoku w Mirsku oraz na rzece Kwisa w Gryfowie Śląskim.

Strażacy w regionie są w gotowości. Na szczęście jak na razie oprócz udrożnienia przepustu w Mirsku, którym zajmują się druhowie z OSP Mirsk i OSP Giebułtów nie muszą interweniować. I oby tak pozostało.

IMGW wydało ostrzeżenie 3 stopnia dla całego Dolnego Śląska: W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry występują i będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, miejscami, zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej, z przekroczeniem stanów alarmowych.

1 KOMENTARZ

  1. Karpacz zabetonowany, Szklarska Poręba zabetonowana, Cieplice i Jelenia Góra. Wszystko za zgodą Wód Polskich z Lwówka Śląskiego, najgorsze że zgody były wydawane na terenach zagrożonych powodziami.
    Wody Polskie powstały między innymi po to aby zapobiegać powodziom. Niestety jak sami widzicie ten urząd preferuje deweloperów a nie bezpieczeństwo mieszkańców na wypadek powodzi.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here