LLA 2019: Parada Poszukiwaczy Skarbów

2
574
XXII Lwóweckie Lato Agatowe. Parada Poszukiwaczy Skarbów. /fot. Lwówecki.info/

Parada Poszukiwaczy Skarbów poprzedziła oficjalne otwarcie XXII Lwóweckiego Lata Agatowego. Dziś oczy nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale także całego regionu skierowane są na Lwówek Śląski, gdzie rozpoczyna się święto miłośników agatów, szlachetnych i półszlachetnych kamieni oraz dobrej zabawy.

 

W tym roku LLA w nowej odsłonie.

O planach zmian w konwencji imprezy słyszeliśmy już od kilku miesięcy. Dziś wszyscy mogli zobaczyć, co się zmieniło. Główne zmiany dotyczą lokalizacji sceny i rozmieszczenia straganów. Scena ustawiona jest teraz na Placu Wolności pomiędzy ulicami Emilii Plater a Sienkiewicza.

W nowej konwencji parada wyruszyła od Baszty Lubańskiej, by po przejściu ulic: Orzeszkowej, Placu Wolności i Emilii Plater swój pochód zakończyć na ul. Krawczyńskiego.

Po ubiegłorocznej paradzie na organizatorów posypały się gromy nie tylko ze strony obserwatorów, ale także ze strony niezależnych bolesławieckich mediów. „Burmistrz Lwówka, Mariola Szczęsna, kocha Bolesławiec. Do tego stopnia, że na Lwóweckim Lecie Agatowym zrobiła sobie podróbkę żenującej “parady śmieciarek” z Bolesławieckiego Święta Ceramiki” – mogliśmy przeczytać m.in. na łamach portalu Bobrzanie.pl.
W pierwszym odruchu wielu lokalnych patriotów sprzeciwiało się takiemu wizerunkowi, jednak trudno było zaprzeczyć faktom, gdyż trzon ubiegłorocznej Parady Poszukiwaczy Skarbów stanowili przybysze z zewnątrz, w tym w znacznej mierze z Bolesławca.

W tym roku LLA w nowej odsłonie.

Tegoroczną barwną paradę tradycyjnie rozpoczęli lwóweccy policjanci, za radiowozem szli górnicy z Niwnic, członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego, przedstawiciele Muzeum Ziemi Juna ze Szklarskiej Poręby oraz Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych.

Jak co roku na otwarciu LLA nie mogło zabraknąć Karguli i Pawlaków z Lubomierza, którzy zapraszali na sierpniowy Festiwal Filmów Komediowych, który już za miesiąc odbędzie się w Lubomierzu. Byli także przedstawiciele Bolesławieckiej Ceramiki z miejską orkiestrą dętą.

W tym roku paradę swoją obecnością zaszczycili m.in. piłkarze z Football Academy, uczestnicy warsztatów w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Team Kasia ZUMBA, kolorowe i jak zwykle roztańczone Arabeski, przedstawiciele lwóweckiego Szpitala (PCZ-u) oraz silna ekipa rowerzystów, których do udziału w paradzie zmobilizowały władze Powiatu Lwóweckiego.

Jak co roku tak i dziś nie zabrakło przedstawicieli lwóweckich zespołów folklorystycznych – Zespołu Jarzębina ze Skorzynic i Zespołu Dunawiec ze Zbylutowa, lokalnych stowarzyszeń oraz Sołtysów gminy Lwówek Śląski.

W paradzie przeszły także mocne reprezentacje niektórych zakładów pracy z okolic Lwówka Śląskiego oraz z Bolesławca. Paradę kończyli leśnicy – Nadleśnictwo Lwówek Śląski i strażacy z KP PSP w Lwówku Śląskim.

W tym roku LLA w nowej odsłonie.

Tradycyjnie po paradzie oficjele udali się na bankiet. Dla zwykłych mieszkańców przyszedł czas na zwiedzanie stoisk, smażoną kiełbaskę, czy zabawę w wesołym miasteczku.

Nie ma co ukrywać, iż Parada Poszukiwaczy Skarbów ma niewiele wspólnego ze swoją nazwą. Mimo, iż tegoroczne Lato Agatowe miało być w nowej odsłonie, to w samej paradzie próżno szukać powiewu świeżości – a szkoda.

Wielkie wyrazy podziwu i uznania należą się mieszkańcom gminy Lwówek Śląski, którzy tworzą ten barwny korowód, a w szczególności najmłodszym jego uczestnikom, którzy pełni entuzjazmu szli w imię dobrej zabawy. To oni pełni szczerej radości wzbudzają największy podziw wśród widzów.

W piątek wieczorem na lwóweckiej scenie muzycznej wystąpi Ela Dębska i Natalia Nykiel.

Z parady prowadziliśmy relację na żywo

Zapraszamy do obejrzenia całej galerii zdjęć.
 

koniecznie przeczytaj
Lwóweckie Lato Agatowe 2020 zostało odwołane

2 KOMENTARZE

  1. “niezależnych bolesławieckich mediów” niech te sponsorowane przez wiadomo kogo media szukają dziury u siebie na podwórku. Jakoś w zeszłym roku Gliniada była na Święcie Ceramiki i ludzie chwalili i w tym roku też będzie super. Skoro Pan N nie chciał kasy to ktoś inny przytulił i tyle. Z tego co widziałem to bez szkody dla widowiska.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here