Zacięta rywalizacja w konkursie z języka niemieckiego

3
1215

„Poznaj język naszego sąsiada” pod takim hasłem we wtorek 16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim odbył się miedzy powiatowy konkurs znajomości i umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Konkurs ten był adresowany do uczniów szkół podstawowych z powiatów lwóweckiego i lubańskiego.

 

 

Wydarzenie po razi pierwszy w gryfowskiej szkole zorganizowano w roku ubiegłym. To cieszyło się sporym zainteresowaniem, w związku, z czym dyrekcja i nauczyciele „Jedynki” postanowili kontynuować projekt.

– W ubiegłym roku po raz pierwszy takie wydarzenie miało miejsce w naszej szkole i spotkało się ona z ogromnym zainteresowaniem, ale przede wszystkim najcenniejszą chyba lekcją było to, że młodzież mogła rywalizować na takich zdrowych, fajnych, sympatycznych zasadach. Bardzo im się to spodobało. – wyjaśnia Pani Jadwiga Hawryluk Dyrektor SP 1 w Gryfowie Śląskim, która dodaje, iż konkurs jest o tyle wyjątkowy, że młodzież rywalizuje w różnych konkurencjach z wykorzystaniem nie tylko wiedzy, ale także umiejętności posługiwania się technologią, a nawet znajomością muzyki i tańca.

W tegorocznej, II edycji konkursu udział wzięli uczniowie ze: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gryfowie Śląskim pod opieką Pani Eweliny Gosztyły, Szkoły Podstawowej nr 1 w Olszynie pod opieką Pani Agnieszki Miedziańskiej- Żełabowskiej, Szkoły Podstawowej nr 3 w Olszynie pod opieką Pani Agnieszki Tekieli, Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeradowie- Zdroju pod opieką Pani Arlety Wolanin, Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim pod opieką Pani Małgorzaty Olejnik, Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim pod opieką Pani Kariny Pawłusiów, Szkoły Podstawowej nr 3 w Lwówku Śląskim pod opieką Pani Edyty Mrozik i Szkoły Podstawowej Masters Academy w Lwówku Śląskim pod opieką Pani Marioli Prokurant. Oczywiście nie zabrakło także silnej reprezentacji gospodarzy, czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Pan Olgierd Poniźnik Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Pani Marzena Szuflicka inspektor ds. infrastruktury społecznej w UGiM Gryfów Śląski, Pani Katarzyna Siatkowska Przewodnicząca Rady Rodziców SP1 oraz Pan Krzysztof Buca Skarbnik Rady Rodziców gryfowskiej Jedynki.

Wśród celów, jakie przyświecały organizatorom Konkursu, czyli dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śląskim warto wymienić zainteresowanie i integracja uczniów uczących się języka niemieckiego, utrzymanie współpracy, wymiana doświadczeń i umiejętności w zakresie znajomości języka niemieckiego czy motywowanie uczniów do poznania niemieckiej kultury i do rozwijania umiejętności językowych a także uświadamianie korzyści płynących ze znajomości języka niemieckiego w strefie przygranicznej.

Nikt z uczestników konkursu nie ma najmniejszych wątpliwości, że znajomość języka niemieckiego jest dla nas, mieszkańców strefy przygranicznej bardzo ważna i coraz bardziej potrzebna w życiu.

Niemcy są naszymi sąsiadami, a po drugie im więcej języków człowiek zna, tym lepiej. – zaznaczała Pani Agnieszka Miedziańska- Żełabowska, która wspominała też słowa niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego, który powiedział: „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

Mamy za zachodnią granicą Niemców, którzy dosyć często odwiedzają nasz kraj, tutaj budują firmy i potrzebny będzie na rynku zasób ludzi, którzy posługują się tym językiem, którzy się nie boją tego języka i myślę, że chyba do tego tak pomału zmierzamy żeby przygotować tych młodych ludzi do tego. – podkreślała Pani Jadwiga Hawryluk.

– Jest to kraj naszego sąsiada, wszyscy prawie wyjeżdżają do Niemiec, czy to do pracy czy w celach turystycznych – wskazywała Pani Małgorzata Olejnik.

Ale nie tylko dorośli z taką otwartością podchodzą do znajomości niemieckiego. Jeden z uczniów Masters Academy zaznaczył, iż zamierza podróżować i dzięki znajomości niemieckiego będzie mu się łatwiej porozumiewać.

Wprawdzie dziś w szkołach regionu, jako język obcy częściej wybierany jest angielski, niemniej tym drugim nadal jest język niemiecki.

W szkole naszym podstawowym językiem obcym jest język angielski, ale język niemiecki jest językiem właśnie naszych sąsiadów i też go uczymy. Jest bardzo duża grupa dzieci, która z chęcią chodzi na zajęcia z języka niemieckiego, o czym mówią tutaj nauczyciele, którzy przychodzą i zgłaszają takie zainteresowanie. Na razie mieliśmy małą liczbę tych godzin, bo te godziny są adresowane w ramach ramowych planów nauczania tylko do klas 7 i 8, ale w tym roku dostaliśmy właśnie od naszego burmistrza godziny dodatkowe, które rozpoczną się one od września 2024 roku. – zaznacza Pani Dyrektor SP 1 w Gryfowie Śląskim.

WYNIKI MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO „POZNAJ JĘZYK SĄSIADA”:

  1. miejsce Master’s Academy Szkoła Podstawowa Lwówek Śląski
  2. miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 Lwówek Śląski
  3. miejsce Szkoła Podstawowa Nr 1 Gryfów Śląski

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy niemcy z taką ochota noucza się Polskiego!?. Pewnie Nie.Bo po co,skoro to Polacy przyjadą na szparagi .A my Polacy nie będziemy uczyć się języka Wroga naszego!!! Niech w końcu reparacje wojenne,nam zapłacą za 2 Wojne Światowa.

  2. Daj spokój człowieku. Konkurs zorganizowany w szkole. Dzieci poznają języki. Co do tego ma historia. W Polsce potrzebni są poligloci znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lib pisać w wielu językach, nawet w niemieckim.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here