Które drogi, ulice radni rekomendują do remontu?

9
1147
koparka remont drogi

Radni wytypowali drogi na wsiach i ulice w mieście wymagające pilnego remontu, bądź przebudowy. Sprawozdanie z prac Komisji trafiło na ręce burmistrza.

 

Do tej pory radni indywidualnie składali wnioski, interpelacje o remonty dróg i ulic. W tym roku postanowili powołać Komisję, która po przeprowadzeniu wizji lokalnej zarekomenduje burmistrzowi ulice, drogi do remontu. Celem Komisji było wstępne wytypowanie dróg na wsiach oraz ulic w mieście, które wymagają pilnego remontu, przeprowadzenie wizji lokalnych, przeanalizowanie stanu technicznego wytypowanych dróg oraz tego, jak pilna jest potrzeba ich remontu oraz na ilu mieszkańców będzie wprost oddziaływać poprawa stanu technicznego. Z prac komisji powstało sprawozdanie.

Drogi wiejskie

Komisja został powołana i rozpoczęła prace w marcu 2022 roku. Jej Przewodniczący Radny Zbigniew Eck zwrócił się z prośbą do sołtysów, by ci do końca kwietnia wskazali drogi, które w ocenie sołtysów, rad sołeckich wymagają pilnej poprawy stanu technicznego. Zgodnie z danymi zawartymi w sprawozdaniu z prac Komisji drogi wskazali wszyscy sołtysi oprócz dróg z sołectw: Dworek, Ustronie, Włodzice Wielkie i Żerkowice. Następnie radni, którzy chcieli brać udział w pracach Komisji wraz z sołtysami przeprowadzili wizje lokalne wskazanych dróg wiejskich dokonując ich ocen. Na podstawie tych ocen sporządzona została lista rekomendowanych dróg, które powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności do remontu lub przebudowy. Na tej liście, która została omówiona podczas sierpniowej sesji rady miejskiej i przedłożona burmistrz Lwówka Śląskiego znalazły się następujące drogi:

 

 • DŁUŻEC – długość: 130 m. droga intensywnie użytkowana przez rolników i nadleśnictwo. Jest to początek drogi łączącej Dłużec – Radomiłowice. Ilość gospodarstw domowych – 3. Agroturystyka. Jest szansa na podjęcie rozmów z nadleśnictwem w celu dofinansowania remontu/przebudowy drogi.
 • CHMIELNO – długość: 660m. Droga, z której korzysta 20 rodzin. Część drogi posiada już projekt.
 • GÓRCZYCA – długość: 110 m. Ilość gospodarstw domowych – 3. Jedna osoba z I grupą niepełnosprawności. Spływ wody po drodze z góry, co powoduje jej uszkodzenie.
 • GASZÓW – długość: 200 m. Ilość gospodarstw domowych – 2. Kilka lat temu część tej drogi została wyremontowana, lecz na pozostały odcinek zabrakło środków.
 • KOTLISKA – długość: 120 m. Droga, z której korzystają osoby starsze poruszające się o laskach, balkonikach. Osoby ze słabą widocznością wzrokową. Ilość gospodarstw domowych – 3

Podobne działania Komisja przeprowadziła w mieście. Tu jednak radni sami wytypowali drogi, które uznali, za najpilniejsze do remontu. Na liście rankingowej zgodnie z informacją zawartą w sprawozdaniu znalazły się ulice: Chopina, Działkowa, Jana Pawła II, Jastrzębia, Krawczyńskiego, Legionów, Partyzantów, Plac Wolności, Stogryna, Widnica i X. Dywizji. Ostatecznie po przeprowadzeniu wizji lokalnych oraz szczegółowej analizie radni wytypowali pięć najpilniejszych do remontu, przebudowy ulic w mieście. Na liście, która została omówiona podczas wrześniowej sesji rady miejskiej i przedłożona burmistrz Lwówka Śląskiego znalazły się następujące ulice:

 

 • JANA PAWŁA II – ulica planowana do przebudowy w roku 2022, posiada projekt, ilość gospodarstw domowych 223, bardzo zły stan techniczny.
  (tu na marginesie warto wspomnieć, iż nadal trwają rozmowy mieszkańców z władzami miasta w kwestii ostatecznego kształtu projektu, co ma związek z pierwotnymi planami wycinki dużej liczby drzew, które jak już pisaliśmy nie podobają się mieszkańcom)
 • PLAC WOLNOŚCI (droga z tyłu bloków, na niektórych mapach zaznaczana jako M. C. Skłodowskiej ) – najgorsza droga w centrum miasta, posiada projekt, brak oświetlenia, zawalający się chodnik. Ilość gospodarstw domowych 270.
 • WIDNICA – ulica w bardzo złym stanie technicznym, posiada projekt, jest głównym, pieszym ciągiem komunikacyjnym, łączącym miasta z dawnymi Płakowicami (ZPEW). Ilość gospodarstw domowych 8.
 • DZIAŁKOWA – w sąsiedztwie tej ulicy powstaje nowy budynek, bardzo duża ilość osób dociera tą drogą na ogródki działkowe. Ilość gospodarstw domowych 5. Szacowana ilość osób niepełnosprawnych 1.
 • LEGIONÓW – ulica w bardzo złym stanie technicznym. Ilość gospodarstw domowych 44.

Teraz to po stronie burmistrz leży decyzja, jak podejdzie do ustaleń, prac radnych i czy przychyli się do wskazanych rekomendacji, o czym przekonamy się już w połowie listopada.

9 KOMENTARZE

 1. Wyremontować to jedno a dbać to drugie. Ulica Zwycięzców we Lwówku była remontowana jakieś czas temu . Teraz wygląda fatalnie ,chodnik jak i krawężniki zostały wgniecione w drogę bo jest wąsko i wszystko co się nie mieści na jezdni jedzie po chodniku . Ciężkie samochody niszczą to co było zrobione . Teraz woda stoi na całej ulicy wzdłuż krawężnika niszcząc ogrodzenia mieszkańców.

 2. A czy ta ulica Widnica, od nazwy rzeczki o tej samej nazwie, niw powinna nazywać się Widnicka?
  Kto na to zezwolił? W jakim stanie znajdowali się podówczas (2000) gminni pracownicy wysłani do ustalania nazewnictwa ulic z mieszkańcami Płakowic? Neprytomny?

 3. A w pluczkach górnych kolo numeru 75 do 84.po ubieglym roku,po ulewie ktura zabrala miejscami asfalt.kiedy doczekamy sie remontu?zapomnieli urzedasy ze tam miszkaja ludzie.a podatki czeba płacić.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here