Lwówek Śląski. Kto zwyciężył w gminnych zawodach sportowo- pożarniczych?

2
3528

Pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lwówek Śląski rywalizowało dziś w gminnych zawodach sportowo- pożarniczych. Najwięcej emocji budziły starty najmłodszych.

 

Straż pożarna to nie tylko zespół osób gotowych narażać swoje życie dla ochrony innych, ale także społeczność, która stale dąży do doskonalenia swoich umiejętności. Zawody sportowo-pożarnicze gminnych jednostek ochotniczych straży pożarnych stanowią doskonałą okazję dla strażaków z różnych miejscowości, aby spotkać się, rywalizować ze sobą i uczyć się od siebie nawzajem. To nie tylko test siły i zręczności, ale również wyraz ducha współzawodnictwa i oddania. Cykliczność tej imprezy przyczynia się do stałego doskonalenia umiejętności a tym samym podniesienia poziomu bezpieczeństwa w gminie.

W sobotni poranek, 18 maja 2024 roku w Sobocie w gminie Lwówek Śląski rozpoczęły się Miejsko- Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze, w których udział wzięło pięć drużyn męskich. W zmaganiach rywalizowały drużyny reprezentujące: OSP Chmielno, OSP Zbylutów, OSP Włodzice Wielkie, OSP Sobotę i OSP Niwnice. Do rywalizacji przystąpiły także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Tu ważniejszym od punktów była dobra zabawa. Gościnnie w zawodach wystąpiły również drużyny młodzieżowe MDP Chmielenko z Lwówka Wielkopolskiego.

Zawody swoją obecnością zaszczycili: Pan Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Pan Aleksander Fuławka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski, Jarosław Działa oraz Michał Biegacz Radni Gminy Lwówek Śląski, Adam Kosiuk z Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim, Ewa Malińska Sołtys sołectwa Sobota, druh Artur Drozdowicz Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP, Franciszek Pawłowicz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Lwówku Śląskim, Mirosław Ożogowski Sekretarz Zarządu Powiatowego i Sekretarz Zarządu Gminnego OSP w Lwówku Śląskim.

– Myślę, że bardzo wymowne jest tutaj to, iż pierwsze dwa wydarzenia, w których biorę udział to Dzień Strażaka i Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze. Jestem z Was strażacy bardzo dumny, że znajdujecie siły i chęci na to żeby dbać o nasze bezpieczeństwo. Serdecznie zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie są strażakami do wstąpienia w szeregi OSP, bo z pewnością jest to przygoda życia. – zachęcał Pan Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy Lwówek Śląski.

– Zawsze wspieraliśmy OSP i nadal będziemy je wspierać. Nasi strażacy biorą udział nie tylko w akcjach ale także angażują się w różne wydarzenia społeczne na terenie naszej gminy, czy to dożynki, wydarzenia sportowe, akcje charytatywne, czy tak jak dziś strażacki piknik. Myślę, że ta współpraca ze strażakami w ostatniej kadencji układała się dobrze, przypomnę, że z inicjatywy Rady Miejskiej zostały zwiększone środki na ekwiwalent dla OSP i myślę, że ta współpraca nadal będzie bardzo dobra. – zapewnił Pan Aleksander Fuławka Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski.

Zawody rozegrane zostały w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7×50 m z przeszkodami oraz w ćwiczeniach bojowych. Nad ich poprawnością czuwała Komisja sędziowska w skład której weszli funkcjonariusze KP PSP w Lwówku Śląskim powołani przez Komendanta st. bryg. Mariusza Mroza. Sędzią głównym zawodów był asp. Adam Rzeczycki, a towarzyszyli mu: st. kpt. Marcin Grala, kpt. Bartosz Lisowski, st. ogn. Kamil Matkowski, st. ogn. Robert Siedlecki, st. str. Kamila Kulig oraz Monika Szymczyk a wspierał ich druh Andrzej Kownacki.

Sztafeta pożarnicza 7×50 m z przeszkodami:

OSP Włodzice – 70,94 pkt.
OSP Zbylutów – 72,97 pkt.
OSP Sobota – 73,50 pkt.
OSP Niwnice – 77,16 pkt.
OSP Chmielno – 79,46 pkt.

Ćwiczenia bojowe:

OSP Włodzice Wielkie – 52,02 pkt.
OSP Niwnice – 56,75 pkt.
OSP Chmielno – 58,63 pkt.
OSP Zbylutów – 65,09 pkt.
OSP Sobota – 112,04 pkt.

Klasyfikacja generalna zawodów:

OSP Włodzice Wielkie – 122,96 pkt.
OSP Niwnice – 133,91 pkt.
OSP Zbylutów – 138,06 pkt
OSP Chmielno – 138,09 pkt
OSP Sobota – 185,56 pkt

Zawody strażackie stały się okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych strażaków.

Medalem Brązowym Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został druh Tadeusz Chronowski. Srebrnym medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczony został druh Szymon Ziółkowski, a złotym medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa uhonorowany został druh Andrzej Sienikowski.

Odznaką Wzorowego Strażaka odznaczeni zostali: Grzegorz Karaban, Wioleta Świetlicka i Agnieszka Pałsiuk.

Odznaką Za wysługę Lat odznaczeniu zostali druhowie: Andrzej Juchniewicz, Grzegorz Karaban, Wioleta Świetlicka, Sebastian Sobków, Wojciech Nazaruk i Oliwia Malarska.

Zarząd Oddziału Miejsko Gminnego ZOSP RP w Lwówku Śląskim składa serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji zawodów sportowo pożarniczych dla: Urzędu Gminny i Miasta w Lwówku Śląskim – głównego sponsora i opiekuna zawodów. Pana Kamila Siedleckiego Doradztwo Ubezpieczeniowe w Lwówku Śląskim, Anny i Edwarda Twardochleb Firma Anbud w Lwówku Śląskim, Edwarda Grzesiaka Zakład Usług Pożarniczych w Lwówku Śląskim, Józefa Potockiego Firma Budowy Dróg Rakowice Małe i Wiktora Nestorowicza Firma Sam w Lwówku Śląskim. Te instytucje wsparły bezpośrednio Zarząd Gminny OSP. – dziękował druh Artur Drozdowicz.

Zakończenie zawodów w Sobocie, to tak naprawdę dopiero początek fantastycznej zabawy. Na boisku trwa strażacki piknik. Są dmuchańce dla dzieci, cukrowa wata i popcorn. Są konkursy z nagrodami. Nie brakuje też atrakcji dla dorosłych. Zabawa pod chmurką ma trwać do późnych godzin nocnych.

2 KOMENTARZE

  1. Proszę poprawić punktację, lub zamienic punkty na sekundy, tak jak jest liczony wynik na zawodach, gdyż wygrywa drużyna która wykona zadania w jak najkrótszym czasie. Więc Włodzice wygrały zawody, a mają najmniej punktów, i może to wprowadzać w błąd, niezorientowanych na czym polega punktacja.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here