Kradzież na cmentarzu komunalnym

4
1396
cmentarz Lwówek
zdjęcie archiwalne

Tylko z jednego z grobów w poniedziałkowy poranek zniknęły znicze z wkładami elektrycznymi o wartości 200 złotych.

 

Kradzież na cmentarzu jest szczególnie bulwersująca, ponieważ jest postrzegana prawie jak świętokradztwo. Dla złodziei nie ma jednak żadnych świętości. Ich łupem padają wieńce, kwiaty, znicze, elementy metalowe nagrobków, a nawet krzyże, ławki czy kamienne płyty. Problem jest szczególnie dotkliwy przed Wszystkimi Świętymi, ale i w trakcie roku nie brakuje hien cmentarnych żyjących z okradania grobów.

Kilka dni temu pisaliśmy o dewastacji na cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim. Wówczas nieznani sprawcy porozrzucali kwiaty, doniczki, połamali krzyże. Sprawa została zgłoszona na policję.

Dziś rano otrzymaliśmy informację od czytelników o okradzeniu grobu ich bliskich. Zdarzenie miało miejsce między godziną 7 a 10 na cmentarzu komunalnym w Lwówku Śląskim. Z tego jednego grobu zniknęły znicze i elektryczne wkłady o łącznej wartości 200 złotych.

Czy okradziono o więcej grobów? Tego nie wiemy. Jednak to nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia kradzież w tym miejscu.

Cmentarze nie od dziś są miejscami, gdzie złodzieje czują się bardzo swobodnie. Nikomu nie można przecież zabronić tam wejścia, nikomu nie można zabronić spacerowania, jednak dziś są narzędzia zniechęcające złodziei do kradzieży. Dobry monitoring przy wejściach, czy newralgicznych miejscach nekropolii z pewnością pomógłby policji w ujmowaniu sprawców, co szybko wyeliminowałoby hieny cmentarne z Lwówka Śląskiego. Niestety, takiego w tym miejscu miasto jeszcze nie założyło.

W obliczu kradzieży i dewastacji może wiec najwyższy czas na instalację kamer na cmentarzu w Lwówku Śląskim?

4 KOMENTARZE

  1. Mieszkanka czas najwyższy aby zainstalować kamery lub foto pułapki. Przecież usługi pogrzebowe
    są takie drogie a nic się nie dzieje poza zbieraniem opłat, Złodzieje są coraz zuchwalsi. Poza tym droga powyżej wzniesienia /poza górka/ to wygląda tak jakby się szło po drodze w kamieniołomach,czy jest ktoś kto może się tym zainteresować i kto jest za ten stan odpowiedzialny.

  2. Powinny być przy każdym wejściu na cmentarz kamery ..łącznie przy tej bramie na górze koło murku gdzie piją. Już nie mają za co się brać wyłapać ich i za kraty z nimi … Bo na to nie ma słów by jeszcze zmarłe osoby okradali

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here