Kosmiczny rachunek za gaz m.in. dla lwóweckiego szpitala

38
5252
zdjęcie poglądowe, fot. archiw. Lwówecki.info

W Polsce przedsiębiorcy po otrzymaniu faktur za gaz, w niektórych przypadkach zmuszeni są do zamknięcia lub zawieszenia swoich działalności. Wzrosty cen o około 450% to skandal i wyrok dla przedsiębiorców.

 

W poniedziałek 10.01 na Placu Ratuszowym odbyła się konferencja prasowa z udziałem Posłanki Koalicji Obywatelskiej Zofii Czernow oraz przedsiębiorców z powiatu Karkonoskiego. Fala wzrostów cen za gaz oraz wodę ma jeden możliwy finał – zamknięcie niektórych przedsiębiorstw.

Jak informuje nas Zofia Czernow w sejmie nie ma żadnego projektu ustawy, który miałby dotyczyć wzrostów cen dla przedsiębiorców. Będziemy o to walczyć, ponieważ dziś – 10 stycznia większość przedsiębiorców otrzyma swoje faktury za gaz, co dopiero uzmysłowi ich o skali problemu. W ewidencji podmiotów gospodarczych już w tej chwili widoczne jest zaniepokojenie przedsiębiorców, ponieważ w ciągu trzech dni zgłoszono tam 76 wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej i 25 o wykreślenie z ewidencji. Fala zamykania działalności jest spowodowana obawą, czy przedsiębiorców będzie stać na to, aby kontynuować prowadzenie firmy.

Szpital we Lwówku Śląskim – opłaty za gaz wyniosą dodatkowo 700 000 zł czyli łącznie 1,5 mln zł, co stawia pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia obiektu przy tak horrendalnych cenach za gaz. Podobna sytuacja przedstawia się aktualnie w domach pomocy społecznej. Dziś cena za pobyt stały w takim domu wynosi około 4000 zł, wzrost tej ceny to tylko kwestia czasu. Jak na razie nikt nie wie ile będzie wynosić koszt pobytu w domu pomocy społecznej, lecz wzrost ceny jest niemal gwarantowany. Przykład piekarni ze Zgorzelca, która płaciła miesięcznie za gaz około 7000 zł, a przy nowych stawkach otrzymała fakturę na 40 000 zł. Ile może kosztować bochenek chleba, w sytuacji, w której piekarz zapłaci za gaz 40 000 zł miesięcznie? Ta piekarnia została już zawieszona.

Po tych słowach rodzi się jedno, fundamentalne pytanie. Co z pracownikami? Przecież piekarnia to nie jest zakład jednoosobowy. Zatrudnieni są tam odpowiedni pracownicy. W sytuacji, w której działalność zostanie zamknięta, oni również stracą swoje zatrudnienie. To tylko jeden przykład aktualnej rzeczywistości. Niemalże w każdej branży miejsce mają podobne sytuacje.

Bardzo ważne jest, aby Sejm zajął się na posiedzeniu kwestią podwyżek cen dla przedsiębiorców. O to będziemy się starać – mówi Zofia Czernow.

Konkretnie o swojej sytuacji wypowiedział się właściciel pensjonatu w Karpaczu – Bogusław Tarka, który w ubiegłym roku za gaz zapłacił 3000 zł miesięcznie, a w tym roku otrzymał już fakturę na 6800 zł. Nie jest to ostatnia podwyżka, ponieważ stawka 0,79 gr za metr sześcienny dopiero weszła w życie i faktura na jej podstawie zostanie wystawiona dopiero w przyszłym miesiącu. Pan Bogusław mówi o tym jak trudno w obecnej sytuacji prowadzić działalność. Rok 2020 stał pod znakiem pandemii, pensjonat zgodnie z przepisami musiał pozostać przez długi czas zamknięty. 2021 rok, również przy obostrzeniach był nadrabianiem strat z ubiegłego roku. Nowy – 2022 rok rozpoczął się od drastycznych wzrostów cen związanych z nowym ładem. Kwota rachunku za gaz przy nowej stawce (0,79gr) będzie wynosiła w okolicach 15 000 zł. Przy takiej cenie prowadzenie pensjonatu jest zwyczajnie niemożliwe. Zbliżające się ferie, to okres, w którym zarówno do Karpacza jak i do innych miejscowości powiatu Karkonoskiego przyjedzie tłum turystów. Ceny proponowane przez właścicieli pensjonatów uwzględniają nowe koszty gazu i są dużo wyższe niż przykładowo w zeszłym roku.

Turystyka to nie tylko pensjonaty, hotele czy inne obiekty. Są to też firmy takie jak pralnie, z usług których korzystają obiekty noclegowe. O sytuacji w swojej firmie mówi nam Pani Urszula Dahl – właścicielka pralni w Piechowicach. Podnieśliśmy ceny usług. Z przymusu. Tylko po to żeby przetrwać na rynku. Klienci są oburzeni i muszą koszty wliczać do cen pobytu noclegowego, co finalnie odbija się na turystach. Podniesienie cen usług powoduje utratę klientów. Prowadzenie działalności zgodnie z prawem, uwzględniając podwyżki dla pracowników zgodnie z zasadami nowego ładu, kosztów ZUSu, które również poszły do góry jest teraz graniczące z cudem. Takie problemy nie miały miejsca od 30 lat prowadzenia działalności – takimi słowami swoją wypowiedź kwituje Pani Urszula.

Na przyszłość patrzymy z niepokojem, nie wiemy czy będziemy w stanie zapłacić kolejną fakturę. Ostatecznością jaką będziemy zmuszeni dokonać będzie zwolnienie pracownika, do czego nie chcielibyśmy dopuścić – informuje Oskar Ochota, współwłaściciel pralni w Jeleniej Górze.

Na konferencji głos zabrał również Prezes Jeleniogórskiej Rady Biznesu – Zdzisław Dąbrowski, który prowadzi też swoją działalność w branży budowlanej w Jeleniej Górze. Okres zimowy to zawsze czas, w którym odnotowuje się dużo mniejsze dochody niż latem. Przy podniesieniu cen wody o 90%, ceny gazu o 450% różnica kosztów zwala z nóg. W 2021 roku za dwa liczniki, z dwóch obiektów kwota do zapłaty wynosiła 3100 zł, w tej chwili za okres od końca października do połowy grudnia koszt wynosi blisko 12 000 zł. To nie koniec. W styczniu za gaz obowiązuje już kolejna podwyżka stawki i faktura będzie jeszcze wyższa. Po przeliczeniu wychodzi na to, że łącznie Pan Zdzisław – tak jak i inni przedsiębiorcy – zapłaci aż 600% więcej.

Paradoks polega na tym, że przez ostatnie lata rządzący namawiali wszystkich do przechodzenia na ekologiczne źródła energii w trosce o środowisko. Posłuszeństwo przedsiębiorców odwróciło się przeciwko nim cenami. 600% wzrostu cen za gaz.

Zagrożenie dla działalności gospodarczej w Polsce jest olbrzymie. Galopująca inflacja oraz drastycznie rosnące ceny gazu i wody, prowadzą do upadłości wielu przedsiębiorców. W tym momencie sprawa nie dotyczy zagrożenia, dotyczy realnych przypadków zamykania działalności zarówno w Jeleniej Górze jak i w całej Polsce.

-/autor: 24jgora.pl/-

38 KOMENTARZE

 1. Idzie Ład, niedowład, jak uszczypie będzie znak! Do Wrocławia

  będziecie jeździć do najbliższego szpitala się leczyć a najbliższa karetka w pogotowiu w Jeleniej Górze i będzie jedna na kilka powiatów! Patologia i emeryci zgotowali ten los i zapłacą za zrujnowanie kraju i wpędzenie go w kryzys stulecia biedą galicyjską!!!

  Państwo dobrobytu pis w którym grube portfele Polaków drażnią Niemców! A ludzie korę z drzew będą jesć i w zimnie i w ciemności siedzieć! Mądrzy już dawno ostrzegali! ***** ***

  • Nie czepiaj się emerytów!
   A kto pobiera 500+,300+i inne dodatki, emeryci?
   Stuknij się w łeb.
   Każdy brał i bierze, tylko emeryci solą w oku.
   Jakoś nie słyszałam aby ktoś zwrócił kasę do ZUS

   • Teee oburzona… PiS… Obiecał przed wyborami wyższe emeryturkie i 13 i 14 i UJ wie co jeszcze to leciałaś starowinko z długopisem bo lepiej będzie a tu po nowym roku nowy wał i to co miało być do przodu to pójdzie w opłaty i życie…. Taki to nowy ład dali…. A teraz żeś oburzona wielce…. Ciesz się z emeryturki… Wyjedź gdzieś za granicę wypocznij 🙂

  • Piszesz “… Patologia i emeryci zgotowali ten los …” ja dodam jeszcze wieś i rolnicy i zdanie wyglądałoby “… Patologia,wieś,rolnicy i emeryci zgotowali ten los …”.Zaglądam do wikipedii na wyniki wyborów w 2019 roku do sejmu. PiS w tych wyborach poparła wieś 56,2% w tym sami rolnicy 67,4% a emeryci aż 56,8%! Sam jestem emerytem ale w głowie mi się nie mieści do jakiej otępiałej grupy należę.Waloryzacja świadczeń emerytalnych w tym roku w marcu ma wynieść 6 procent (jakaż to z ich strony dobroczynność), podczas gdy inflacja w marcu ma przekroczyć 10 procent. Czy ktoś z tych otępiałych rodaków z mojej grupy emerytalnej rozumie co to znaczy? Za nim wrzucicie emeryci kartkę wyborczą na tych nowoczesnych Barbarzyńców i Hunów to dużymi cyframi na dużej kartce A4 napiszcie np. emerytura 2500 zł i z tego 6% waloryzacji to jest-150 zł a teraz zobaczcie ile wam zeżre inflacja przy tej waloryzacji (150 zł).Jak byście nie liczyli to jest 250 zł i co jesteście do tyłu 100 zł miesięcznie czy nie? Wiecie teraz dlaczego ci co na nich głosowaliście tak masowo, siebie już w jesieni zabezpieczyli przeczuwając pismo nosem,podwyższając sobie pobory o kruszynkę,tylko o 5-8 tysięcy złotych do już istniejącej pensji miesięcznie. To właśnie ta historyczna sprawiedliwość społeczna w Polskim Ładzie o której od kilku dni grzmi premier i jego rzecznik. I dalej nie rozumiem pewnych rzeczy będąc przy emerytach. Ogromne kilkaset procentowe podwyżki cen gazu,prądu a słupki poparcia dla PiS ani drgną w dół.Od kilku miesięcy galopująca inflacja z wiedzą obecnie taką,że do czerwca będzie jeszcze gorzej z tą inflacją a słupki poparcia dla PiS ani drgną. Wiosną cena nawozów sztucznych dla rolników skoczyła o około 150% do około 3000 zł/tona a słupki poparcia dla PiS ani drgną. “Polski Ład” jak się okazało odwrócony o 180 stopni a słupki poparcia dla PiS ani drgną. Setna chyba już od początku afera tym razem Pegasusa a słupki poparcia dla PiS ani drgną…….. no i na koniec-los emerytów,że możliwe iż w lecie będziemy w tej grupie społecznej gotowali metaforyczny bigos z kory dębowej a zupę z pokrzywy na gwoździu jak cygan a słupki poparcia dla PiS jestem przekonany nie drgną ani o jeden milimetr! Złość,wstyd i ogromna bezradność, bezsilność z tego powodu,że to nie PiS a ta właśnie grupa społeczna emerytów do której sam należę zgotowała nam taką Polskę. Bez poparcia tej grupy a także tych innych w/w, PiS nie rządziłby a tylko świętowałby miesięcznice czy jak niektórzy mówią miesiączki prezesa. “…coś jest nie tak z tą Polską … (Tokarczuk)”.

   • Leon car nie patolog ,mgr inż doc hab, łał, a musi czytać co ktoś tam pisze ,miej swój rozum chłopie ,ale żeby go mieć to trzeba mieć mózg, kręcą tobą jak chcą ci z PO takich właśnie szukają inteligentów co nie myślą.

   • leon ll carze /wiesz ile pożera komputer + żarówa nad głową rozgrzana do czerwoności przez 24 h/ na dobę ?
    Odp. Więcej niż stówa o którą tak się tu pieklisz.
    Zamiast wygniatać kolejne krzesło przy kompie i obwiniać cały świat za swoje pęcherze na czterech literach poszukaj jakiejś dorywczej roboty ( możesz dorobić 3 tys. z kawałkiem).
    Może wtedy inaczej spojrzysz na świat ,opuści cię frustracja i nienawiść .
    Ludzie roszczeniowi, zgorzkniali , z zaciśniętymi pięściami i zębami szybciej się starzeją i popadają na zdrowiu psychicznym. Potem dochodzi nocne moczenie , urojenia i niepotrzebne wydatki na pampersy.

 2. Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi.
  Silni ludzie tworzą dobre czasy.
  Dobre czasy tworzą słabych ludzi.
  Słabi ludzie towrzą ciężkie czasy.
  I tak w kółko.
  Aktualnie po wojnie udało się stworzyć silnym pracowitym ludzią dobre czasy.
  A te dobre czasy teraz tworzą leni i patologie.
  Do momentu w którym znowu, pracowici i silni ludzie będą próbować tworzyć dobre czasy.
  Problem tego świata.

 3. Do tych co bier@ 500 i inne profity też miał bym parę słów… WEŹCIE SIĘ KUR…. ZA ROBOTE… WSTYD WYCIĄGAĆ ŁAPY JAK MA SIĘ SWOJE DWIE DO PRACY…. jarek wam da… Jeszcze się wam odbije… ***** ***

  • Są tacy co pracują i nie biorą. Są tacy co pracują i biorą bo to też z ich pieniędzy. Są też ci, którzy nie pracują, a biorą. Tych ostatnich pogonić do roboty. Albo 500+ niech będzie jako ulga w podatku. Zarabiasz – zyskujesz zwrot podatku. Nie pracujesz – zęby w ścianę.

  • Miałem dziadków… Mam i mamę która tyra w tym szpitalu… I co w związku z tym? Sam zapierd… I mi nikt nie daje jak sam do domu nie przyniosę $$$ żyje już trochę latek na tym świecie i wiem że od państwa jak się coś dostanie to trzeba to prędzej czy później oddać X2… Mając kaszojada i czekając na to co da ci pan jarek i jego służba w zamian za głos lepiej nie będzie…. Naiwniacy dalej wierzcie w baśnie starego kawalera i jego świty on da…

 4. PiS podniósł ceny w Niemczech, Holandii,Hiszpani itd. Czy wy myślicie czy PO was nakręca, dziękujcie swojemu Donaldowi za dobre działania w Unijnym parlamęcie.Jak narazie to Niemcy przyjeżdżają po paliwo do Polski niedługo po żywność też będą przyjeżdżać.

  • Wolisz zarabiać 3000 ZŁOTYCH czy 2000 euro… Już niedługo będziesz klepał po rosyjsku jak ci Donek nie pasuje… Jak to się ma do wzrostu cen w reszcie krajów Europy… Człowieku dyma nas kaczorek sprzedając właśnie takie bajki… Niemcy zawsze tankowali w Polsce tak jak i robili inne zakupy to jest normalna sprawa… Ale zarabianie na państwie które jest w rozsypce i mydlenie oczu tym że w Polsce lepiej… Rozdawanie na lewo i prawo pieniędzy które właśnie w takich sytuacjach powinny być zabezpieczeniem bo teraz to nawet nie ma skąd wziąść z Unią kosa diengi trzeba oddać.. Rosja winduje ceny gazu bo ma wojnę z UE za Ukrainę… Ameryka UJ położyła na pisowska polske.. Wszystko stanęło przez covidka dwa lata temu i tak się powoli rusza z tad wyższe ceny w innych państwach UE tylko polska teraz obrywa po dupie bo znalazła się pomiędzy młotem a kowadłem UE i Rosji… Bez gospodarki bez rezerw i myślących ludzi którzy mogli by coś zdziałać a nie tylko patrzeć jak zostać kolejna kadencję i skąd wziąść żeby dac za głosy… ***** ***

 5. “parlamęcie” i to prawdziwy Polak oczywiście pisze-“PiS rządzi światem …” Nie ,Niemcy nie przyjadą po żywnośc bo jak tak dalej pójdzie z rządzącymi to będą granice jak za dawnej dobrej komuny o której marzy jeden dziadek na Żolibożu..

  • To kto podnosi ceny gazu w innych krajach, PiS w Polsce i zagranicą też? ,według waszego myślenia na to wychodzi.A ten wyżej komuch już nie chwali komuny jak było super wreszcie prawdę napisał -że wrócimy do tych czasów ale tak nie będzie car w kilku osobach.

 6. A pan premier, zDolnoślązak, prosił handlowców o obniżenie cen na artykuły spożywcze o 5 zł. Tak mówił, nie o 5%, ale o 5 zł. Nie wiem jak to miało by wyglądać w przypadku sprzedaży chleba, klient mógłby na tym jeszcze zarobić!

  • Nie mam pojęcia jak on mógł być prezesem BZ WBK z takimi kilobajtami pod deklem. Piekarzom dowalił 700% za gaz a prosi o 5 zł obniżenie bochenka chleba- a jak to kasy fiskalne zaprogramowane przyjmą. Jakim sposobem on z takim rozumem sprzedał hektary z 20 krotnym przebiciem.Albo faktycznie cwaniaczek chcący aby ludzie pracowali za miskę ryżu albo no własnie skończony d***l.

 7. Ku pokrzepieniu serc z rana wszystkim byłym elektorom niezdecydowanym co poprzednio zagłosowali na nowoczesnych Barbarzyńców i Hunów a obecnie wahającym się a także elektorom obecnej opozycji demokratycznej-z podwórka ich prasy ‘wPolityce”………………Czarne chmury zawisły nad Nowogrodzką. Prawo i Sprawiedliwość oraz ich koalicjanci ciężka stopą wchodzą w nowy rok. Zła sytuacja w państwie przekłada się na spadek poparcia dla obozu rządzącego.
  Ciężkie czasy nastały dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. Biedaczki chcieli podbudować swoje sondaże i odzyskać poparcie społeczeństwa, wprowadzając Polski Ład i obiecując, że zamiast wody, z kranów płynąć zaczną miód i mleko. Niestety coś im po drodze mocno nie wyszło, widać myślenie magiczne nie wystarczy, by zadziały się czary. Polski Ład okazał się totalnym niewypałem, rozwścieczył ludzi i stwarza same problemy. A że w kraju panuje pandemia, szaleje inflacja, wszystko jest coraz droższe… Cóż. Zamiast rosnąć, poparcie znowu spada i widzą to już nawet media z władzą zaprzyjaźnione.

  Sondaż dla wPolityce. Poparcie PiS spada

  Oto dostajemy najnowszy sondaż wyborczy przeprowadzony przez pracownię Social Changes dla wPolityce. Tak się dziwnie składa, że badania dla tego konkretnego medium dają zawsze PiS i Zjednoczonej Prawicy dużo wyższe poparcie, niż podobne ankiety tworzone dla innych mediów. Skąd ta rozbieżność? Tego nie będziemy dziś dociekać. Skupimy się na tym, że nawet wPolityce informuje dziś o kłopotach Prawa i Sprawiedliwości.
  Jak wynika z najnowszego badania Social Changes, Zjednoczona Prawica nadal jest najsilniejszym ugrupowaniem w Polsce i cieszy się najwyższym poparciem. Problem w tym, że w stosunku do poprzedniego badania poparcie to spadło jej o 2 punkty procentowe i wynosi dziś 36 procent.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here