Kolejny dom przysłupowy odzyskuje dawny blask

0
2261
Bystrzyca, dom przysłupowy nr 12, elewacja frontowa przed remontem dachu /fot. DWKZ/

Przy okazji prezentacji domów przysłupowych nie można nie wspomnieć o niewielkim budynku położonym w Bystrzycy nr 12, w gminie Wleń w powiecie lwóweckim, którego właściciele z troską o najdrobniejszy szczegół doprowadzili go do odzyskania pełni jego walorów zabytkowych.

Początki nie były łatwe. Nikt nie spodziewał się co kryje skromny, murowany budynek. Po bliższych oględzinach i początkowych pracach okazało się, że pod otynkowanymi ścianami ukazała się prawdziwa perełka – budynek przysłupowy z ryglową konstrukcją piętra! Jedynie część południowa, gospodarcza została wymurowana.

Prace remontowe prowadzone były przy poszanowaniu i użyciu dawnych technik. Tylko elementy najbardziej uszkodzone zostały wymienione na nowe. Ostatnim etapem prac była wymiana blaszanego poszycia dachu. Dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu udało się w ubiegłym roku zakończyć remont i przeprowadzić wymianę poszycia dachu wraz z wymianą deskowania szczytów. Najlepszym materiałem dla tego typu budynku okazał się gont.

 

-/Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here