Kolejne oszustwa internetowe na szkodę mieszkańców naszego powiatu

0
951

Policjanci systematycznie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w bezpośrednim czy telefonicznym kontakcie z obcymi. Przedmiotem policyjnych apeli jest ostrzeżenie przed utratą oszczędności, które są w zainteresowaniu oszustów. Nie tylko starsi, ale również młodsi mieszkańcy naszego regionu muszą się mieć na baczności.

 

Epidemia koronawirusa spowodowała, że część z nas wiele spraw załatwia w sieci. Kupujemy towary, usługi czy opłacamy rachunki. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu możemy ograniczyć kontakt z innymi osobami. Należy jednak pamiętać, że sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej kontroli. Aby nasze środki były bezpieczne podczas zakupów w „sieci” nie należy działać pochopnie.

W weekend lwóweccy policjanci przyjęli trzy zawiadomienia o przestępstwach oszustwa.

Pierwszy przypadek dotyczył oszustwa internetowego na jednym z serwisów sprzedażowych. Sprawca przesłał mieszkance naszego powiatu fałszywy link do sfinalizowania transakcji sprzedażowej. W wyniku podania niezbędnych danych do zalogowania się na internetowe konto bankowe kobieta poniosła ona straty w kwocie blisko 10 tysięcy złotych.

Drugi przypadek polegał na tej samej metodzie, w wyniku czego kolejna mieszkanka powiatu lwóweckiego straciła blisko 15 tysięcy złotych.

Trzeci przypadek dotyczył mężczyzny, który stracił ponad 48 tysięcy złotych. Został on oszukany przez kobietę, która przekonała go, że zbiera pieniądze na chore dziecko.

Jak się chronić?

Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
nie ufajmy osobom, które do nas dzwonią. Sprawdzajmy ich wiarygodność, prosząc o dane do zbiórki pieniędzy celem jej weryfikacji.

sierż. Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here