Kolejne metry chodnika oddane do użytku

2
1958
Mirsk ulica Przedmieście chodnik 5

Kolejnych kilkaset metrów chodnika w ciągu ruchliwej drogi zostało oddane do użytku mieszkańców. To efekt bardzo dobrej współpracy władz Gminy i Powiatu.

 

 

W lipcu ubiegłego roku dokonano odbioru inwestycji polegającej na przebudowie przejścia dla pieszych wraz z budową chodnika przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Mirsku w ciągu drogi powiatowej nr 2423D. W ramach zadania wybudowano 315 metrów chodnika oraz bezpieczne, oświetlone przejście dla pieszych, które jest „podniesione” do wysokości krawężników, co ułatwia pieszym, w szczególności osobom niepełnosprawnych przedostanie się na drugą stronę jezdni, a ponadto zmusza kierowców do zwolnienia w tym miejscu.

czytaj: Przejście jak marzenie

Mieszkańcy wnosili o budowę chodnika w dalszym ciągu tej drogi tym razem już ulic Przedmieście i Chopina w Mirsku. Bardzo dobra współpraca władz Gminy Mirsk i władz Powiatu Lwóweckiego zaowocowała szybkim podjęciu decyzji o współfinansowaniu zadania i przystąpieniu do jego realizacji.

W piątek, 10 lutego 2023 roku oddany do użytku został kolejny etap budowy chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 2423D w Mirsku.

 

czytaj: Mieszkańcy Mirska będą mieli chodnik

Pierwszy etap wynosił 315 metrów bieżących chodnika. Oddawaliśmy go do użytku, jak dobrze pamiętam 26 lipca ubiegłego roku. Do tamtego zadania mieliśmy dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa z Urzędu Wojewódzkiego. Już wtedy na tym spotkaniu ustaliliśmy wspólnie z Panem Burmistrzem Andrzejem Jasińskim, że dołożymy wszelkich starań na bazie naszej owocnej współpracy żeby kolejne 450 metrów właśnie przy ulicy Przedmieście zrealizować – wspomina Daniel Koko Starosta Lwówecki, który mówi, iż postanowienie było takie, żeby nawet przy braku dofinansowania zewnętrznego, wspólnymi siłami to zadanie zrealizować.

Władze Gminy Mirsk od lat mocno współpracują z władzami Powiatu i zgodnie z zawartymi porozumieniami każdorazowo do kosztów zadania, jakie spadają na Powiat dokładają 50 procent z własnego budżetu. Burmistrz Mirska mówi, iż taka współpraca to najlepszy sposób do zapewnienia mieszkańcom gminy jak najlepszego komfortu i bezpieczeństwa.

To zadanie dotyczyło naszych mieszkańców i oni występowali o to, żeby kontynuować realizację tych chodników. Dotyczyło to także tych naszych wspólnych przedsięwzięć drogowych. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że mamy 100 procent nowych nawierzchni na drogach dzięki właśnie takiej współpracy. I teraz tak samo próbujemy to robić z chodnikami. – wyjaśnia Andrzej Jasiński Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk, który podkreśla, że jest to robione w interesie mieszkańców, bo mimo, iż to droga powiatowa, to korzystają z niej mieszkańcy gminy Mirsk.

Dzisiaj mamy efekty tej dobrej współpracy. Oddaliśmy kolejny, niemały odcinek chodnika, za kwotę 557.686,92 zł, która równo została podzielona pomiędzy Powiat Lwówecki a Gminę Mirsk. – wyjaśnia Daniel Koko Starosta Lwówecki.

 

 

Burmistrz Jasiński nie kryje, iż do tego podziału środków tak on, jak i mirscy radni podchodzą z dużym zrozumieniem.

Bardzo dużo środków przeznaczyliśmy na wspólne nakładki [nawierzchnie dróg]. Teraz robimy to samo z chodnikami. Już mamy kolejne zadania, gdzie radni zwracają się z prośbą o współpracę z Panem Starostą i ich realizację. – mówi Burmistrz Mirska.

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy pokazać, że samorządy ze sobą bardzo dobrze współpracują, a tak właśnie współpracuje nam się z Gminą Mirsk – wyjaśnia Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Burmistrz Mirska w rozmowie z nami nie kryje, iż prowadzi już rozmowy w sprawie kolejnej wspólnej inwestycji – budowy chodnika w sołectwie Giebułtów, tuż przy szkole podstawowej.

– Jest tam dosyć wąską, a wiadomo jaki dzisiaj mamy ruch na drogach – wyjaśnia Burmistrz.

Budowę chodnika wraz z odwodnieniem przy drodze powiatowej 2423D w Mirsku realizował Zakładu Budowy Dróg i Mostów ANBUD Anny Twardochleb.

2 KOMENTARZE

  1. Wieloletnie apele mieszkańców przynoszą skutek.
    Długo trwa proces od zgłoszenia potrzeby poprzez reakcję władz do realizacji zadania, ale dobrze, że coś powstaje.
    Pytanie dlaczego to tak długo trwa i czy można pewne procesy przyspieszyć ?
    W sołectwie Giebułtów, chodnik jest niezbędny i wnioskowany od wielu lat, czas pokaże czy zapowiedzi nie będę kiełbasą wyborczą.
    Warto wspomnieć o niebezpiecznej drodze przy szkole w Rębiszowie, zresztą w całym głównym ciągu komunikacyjnym w tym sołectwie, nie wygląda to dobrze.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here