Kierowcy nie zapinali pasów. Posypały się mandaty

0
1056

Wyniki kontroli na terenie powiatu lwóweckiego pokazują, iż nadal bardzo chętnie jeździmy nie zapinając pasów bezpieczeństwa. Blisko jedna czwarta skontrolowanych kierowców otrzymała mandaty. Ale bez pasów chętnie jeżdżą także pasażerowie.

 

 

Pasy bezpieczeństwa ratują życie, jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa. Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, w razie wypadku stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, ponieważ uderzają w nich z ogromna siłą.

Równie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci. Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia przybiera masę słonia. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

Być może pasy nie ocalą życia podczas uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę, ale życie można stracić nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa jadąc przy zderzeniu z prędkością zaledwie 50-60 km/h. W przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko śmierci wzrasta kilkukrotnie.

– Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim skontrolowali ponad 47 pojazdów. Ujawnili oni 32 kierujących, którzy popełnili wykroczenia naruszając przepisy ruchu drogowego. Mundurowi, prowadzący kontrole, ujawnili 12 kierujących i 3 pasażerów, którzy podczas jazdy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa. W trakcie kontroli nie ujawniono wykroczeń związanych z przewożeniem dzieci niezgodnie z obowiązującymi przepisami. – wskazuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here