Kiedy powstanie żłobek?

1
1694

Jest zielone światło dla utworzenia żłobka. Z tego mogłyby korzystać dzieci nie tylko z miasta, ale także i z sąsiednich gmin.

 

Problem z powrotem do pracy po urodzeniu dziecka

Rodzice, w szczególności kobiety, po przyjściu na świat dziecka mają problemy z powrotem do pracy. I nie dlatego, że nie chcą do niej wrócić, ale z powodu, iż nie mają co zrobić z dziećmi. Nie wszyscy rodzice mają ten komfort, że w pobliżu jest babcia, która może zająć się maluchem, a w naszym kraju nadal w wielu gminach trudno jest dostać się do przedszkoli a jeszcze trudniej zapisać dziecko do żłobka. Tych albo nie ma, a jak są to na miejsce trzeba długo czekać. Z tego powodu wielu rodziców nie decyduje się na powrót do pracy i przez kilak lat opiekuje się w domu dzieckiem. Taka opieka ma wiele zalet ale z drugiej strony powoduje, iż rodzicowi po kilku latach jest trudniej odnaleźć się na rynku pracy.

Czym jest żłobek

Żłobek jest jedną z instytucjonalnych form opieki nad najmłodszymi dziećmi. Opieka w żłobku jest sprawowana nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. W żłobku dziecko może przebywać do 10 godzin dziennie. Czas ten w uzasadnionych przypadkach może zostać wydłużony.

Żłobek w Świeradowie- Zdroju

Z problemami instytucjonalnej opieki nad maluchami borykają się mieszkańcy Świeradowa- Zdroju. Te jednak wkrótce mogą się skończyć. Świeradowscy radni podczas czwartkowej (24 lutego) sesji rady miejskiej mają podjąć uchwałę intencyjną zmierzającą do rozpoczęcia prac nad utworzeniem gminnego żłobka.

O sprawie redakcję Lwówecki.info informuje Radny Mateusz Szumlas, który tłumaczy, iż żłobek miałby powstać w nowym przedszkolu przy ulicy Piłsudskiego. W tym jest 10 pięknych sal. Teraz dwie z tych miałby być „wycięte” i przeznaczone dla dzieci żłobkowych. Opiekę w nowo utworzonej placówce mogłoby łącznie znaleźć około 30 maluchów. I nie byłoby to tylko dzieci ze Świeradowa- Zdroju ale ze żłobka mogliby skorzystać rodzice maluchów z sąsiednich gmin, którzy pracują w uzdrowisku.

Kiedy otwarcie żłobka w Świeradowie- Zdroju?

Cała procedura ma zająć władzom kilka miesięcy. Z relacji Pana radnego wynika jednak, iż żłobek w Świeradowie- Zdroju mógłby zacząć funkcjonować już od września 2022 roku.

Ile za pobyt dziecka w żłobku?

Na lutowej sesji radni podejmą uchwałę intencyjną. W przyszłości będą musieli podjąć jeszcze jedną uchwałę, już o utworzeniu placówki. Wówczas to będą musieli zdecydować także, czy opieka w żłobku będzie za pełną kwotę, czy Świeradów- Zdrój dofinansuje pobyt dzieci w żłobku a jeżeli tak, to jaką kwotą.

1 KOMENTARZ

  1. We Lwówku mógłby powstać jeszcze jeden żłobek tak jak w moim przypadku moje dziecko nie zostalo przyjęte do żłobka nawet prywatnego powodem był brak miejsc bądź za niska punktacja ustalona przez naszą gminę jak jako samotna matka mam iść do pracy skoro nawet nasza gmina jest przeciwko niej?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here