Katastrofa w Odrze. Martwa rzeka. Wykryto rtęć!

17
1522

Badania niemieckiego państwowego laboratorium wykazały wysoką obecność rtęci w wodzie pochodzącej z rzeki Odry. Stężenie tego pierwiastka miało być tak duże, że koniecznie jest powtórzenie badania.

 

Po płynących z Niemiec doniesieniach o rtęci wykrytej w Odrze w sieci rozpętała się prawdziwa burza. W czwartek wieczorem lokalna telewizja rbb24 podała, iż badania niemieckiego państwowego laboratorium wykazały wysoką obecność rtęci w wodzie pochodzącej z rzeki Odry. Stężenie tego pierwiastka miało być tak duże, że koniecznie jest powtórzenie badania.

W dniu wczorajszym Zarząd Województwa Dolnośląskiego w trybie pilnym podjął uchwałę o całkowitym zakazie połowu ryb na całym dolnośląskim odcinku rzeki Odry do 30 września br.

W czwartek 12 sierpnia 2022 r. Zarząd Województwa Lubuskiego – w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze – podjął decyzję o skierowaniu do rządu RP oraz wojewody lubuskiego wniosku o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w trybie ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej.

O zachowanie szczególnej ostrożności i niezbliżanie się do rzeki, a także o to by absolutnie nie łowić na niej ryb, ani ich nie spożywać tych złowionych zaapelowała WWF Polska:

Do czasu otrzymania jednoznacznych informacji, ostrzegamy:

  • Nie zbliżajcie się do wody Odry (rtęć jest lotna!)
  • Nie łówcie i nie jedzcie złowionych w Odrze ryb Nie dotykajcie martwych ryb i innych zwierząt
  • Nie pijcie wody ze studni w pobliżu Odry i nie pójcie nią zwierząt!
  • Do odłowu i utylizacji martwych zwierząt niezbędne są rękawice ochronne i kombinezony. Powinny się tym zająć wyspecjalizowane firmy lub służby!
  • Utylizacja tylko w specjalistycznych punktach!
  • Jest lato, mamy wysokie temperatury. Rtęć jest lotna, a jej opary są toksyczne i powodują zatrucia. Jej spożycie może być bardzo groźne. Bądźcie ostrożni!

Natomiast jeszcze w środę (10.08) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w komunikacie o wynikach badań nie informowało o obecności rtęci, a jedynie o wystąpieniu tzw. przyduchy.

„Badania laboratoryjne pobranych próbek wykonuje Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Badaniami objęto cały lubuski odcinek Odry. Pomiary i pobory prowadzone są w Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Dotychczasowe wyniki nie wskazują na anomalia w chemizmie wody w rzece, nie stwierdzono również odtlenienia, czyli tzw. Przyduchy. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu i zwiększoną ilość zawiesiny. Trwają jeszcze prowadzone przez CLB analizy chromatograficzne w związku z podejrzeniem wystąpienia substancji toksycznych. Pierwsze wyniki z dnia 5 sierpnia br. nie potwierdzają jednak ich obecności. Kolejne z 6 i 7 sierpnia również nie stwierdzają obecności toksycznych zanieczyszczeń organicznych.” – WIOŚ Zielona Góra.

Dziś sytuacja wydaje się być krytyczna a jej konsekwencje będzie przez długi czas ponosić środowisko i mieszkający w pobliżu rzeki ludzie i zwierzęta, ale sytuacja może dobić się także na całym kraju.

17 KOMENTARZE

  1. a w tvp cisza, zaraz pisowcy się zlecą, że tusk to by skaził radioaktywnie. gdyby to nie była rzeka graniczna to zaraz temat by zniknął. tak to jest jak się obsadza stanowiska miernotami

    • Ta sama komunistyczna metoda w XXI wieku w Polsce jak to było z Czarnobylem! Wtedy ludzie po pięciu dniach od wybuchu w Polsce i w innych demoludach szli w pochodach 1-majowych a atmosfera aż czerwona była od promieniowania radioaktywnego. Tu podobnie alarm wędkarzy był od dwóch tygodni,dzieci i dorośli kąpali się w Odrze a miernoty pisowskie nic nie działali na 100% wiedząc co to jest. Jeszcze wczoraj wiceminister środowiska tam na miejscu przy odrze na konferencji prasowej mówil,ze dzieciom nic nie grozi a obwiniał Trzaskowskiego za Wisłę i Tuska. Krew człowieka zalewa jak to słucha a rodacy jak owce idące na rzeź lizaliby pięty geniuszowi z Warszawy. Jeżeli kierowca autokaru 72 letni spowodował wypadek w Chorwacji to co może spowodować 73 letni człowiek do tego jeszcze mały kierujący państwem?

  2. Są dwie teorie dlaczego tak się stało i jedna z nich musi być prawdziwa. Albo Tusk wylał do Odry wszystkie swoje wina albo, co bardziej prawdopodobne, kąpał się w niej. A wiadomo, że Tusk to toksyczna postać i zatruł nam rzekę.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here