Co z zabytkowym mostem w Pilchowicach? Odpowiedź Zarządu Województwa

4
1482

W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego informujemy, że stwierdzenia prezentowane przez p. Roberta Golbę – prezesa firmy Alex Stern, odnośnie braku planów uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez most nad Jeziorem Pilchowickim nie są prawdziwe.

 

Linia kolejowa nr 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski, na której znajduje się zabytkowy most nad Jeziorem Pilchowickim, jest planowana do rewitalizacji celem uruchomienia na niej przez samorząd województwa dolnośląskiego przewozów kolejowych. W chwili obecnej trwa procedura przejmowania tej linii kolejowej na majątek województwa dolnośląskiego. Uruchomienie jej jest istotnym elementem realizowanego przez samorząd województwa planu przywracania ruchu kolejowego i walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie.

Celem działań samorządu w tym zakresie jest jednocześnie zachowanie i pielęgnowanie oryginalnych wartości dziedzictwa kulturowego regionu, jakie reprezentuje wspomniany most będący unikatowym zabytkiem techniki. Most nad Jeziorem Pilchowickim jest ważnym świadectwem historii rozwoju przemysłu i techniki w regionie. Dlatego samorząd województwa w pełni popiera działania podjęte przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zmierzające do wpisania tego obiektu do rejestru zabytków. Jednocześnie w planowanych przez siebie działaniach rewitalizacyjnych zobowiązuje się do pełnego zachowania oryginalnej substancji budowli.

Przejmowanie przez samorząd województwa od PKP S.A. nieużywanych linii kolejowych jest jednym z najważniejszych elementów umowy koalicyjnej zawartej blisko dwa lata temu w dolnośląskim Sejmiku między Bezpartyjnymi Samorządowcami, a Prawem i Sprawiedliwością. Do dziś samorząd wszedł w posiadanie tras o łącznej długości ponad 150 km z planowanych do przejęcia ponad 350 kilometrów linii.

Jednocześnie przejmowane przez samorząd odcinki linii kolejowych stanowią ważny element strategii rozwoju sieci usług Kolei Dolnośląskich. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii samorządowy przewoźnik z każdym rokiem poszerza swoją ofertę oraz bije kolejne rekordy ilości przewiezionych pasażerów. Dzięki temu coraz więcej mieszkańców regionu zyskuje dostęp do bezpiecznego i komfortowego transportu kolejowego umożliwiającego zarówno codzienne dojazdy do pracy, jak i wygodny dojazd do atrakcji turystycznych.

 

 

-/ UMWD /-

Więcej o planach wysadzenia mostu w Pilchowicach znajdziesz tutaj:

Konserwator o moście w Pilchowicach

4 KOMENTARZE

 1. Most w Pilchowicach – zabytek dużej klasy, technicznie rzecz biorąc – strasznie sfatygowany.
  Jakieś 40 lat temu jeździłem do Jeleniej Góry przez ten most (wagony pełne, wszystkie miejsca zajęte, wiadomo – kto wtedy miał samochód?). Jak skład przejeżdżał przez most – było wolniutko, wolniutko, bo ten stan techniczny …
  Już wtedy były śmichy-chichy: przejedzie czy nie uda się, jak nie to zamoczka itp. itd..
  Bez wątpienia, teraz ŻADEN POCIĄG po tym moście nie pojedzie.
  Ale to nie oznacza, że nawet taki ktoś jak Tom Cruise może go wysadzić i z niego spaść w głębinę, czy też uratować którąś z hoolwódzkich gwiazdek uratować przed spadnięciem w głębinę.
  A swoją drogą jak przywrócić kursowanie pociągów do JG, a tu taki most …
  A co tam, to samorząd województwa będzie miał ból głowy.

 2. Musi być odrestaurowany i wzmocniony nowoczesnymi materiałami ale tak aby nikt nie widział.Mamy u siebie wokól Kętrzyna 2 zabytkowe mosty,odnowione tak przez Pana starostę.Następca starosty w terenie już wymyślił aby zabytkowy mostek zastąpić blachą falistą – to wszystko na co nowe władze dziś stać ?

 3. TO po prostu porażka. Nikt nie wyłoży kasy na jego remont. Jest sfatygowany, a młodzież sobie wchodzi na niego kiedy chce. Koszt remontu ogromny. Skończy się tragedią. Ale co tam, po co brac kasę i skorzystać, lepiej czekać, aż sam runie.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here