KAS wykryła nielegalne wyroby tytoniowe

0
391

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca podczas czynności służbowych na terenie targowiska w Sieniawce wykryli 15 kg tytoniu oraz 85 580 sztuk papierosów bez znaków akcyzy. Wartość zatrzymanych nielegalnych wyrobów tytoniowych oszacowano na 76 tys. zł.

 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas wykonywania czynności służbowych na terenie targowiska w Sieniawce po raz kolejny wykryli nielegalny tytoń i papierosy. Tym razem ujawniono 15 kg tytoniu i 85 580 sztuk papierosów bez znaków akcyzy.

Nielegalne wyroby tytoniowe ukryte były na stoiskach handlowych. Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na ponad 76 tys. zł. Ze sprzedaży nielegalnego tytoniu i papierosów nie wpłynęłoby do budżetu z tytułu podatku akcyzowego ponad 93 tys. zł.

Handel nielegalnymi papierosami i tytoniem jest zjawiskiem wciąż spotykanym na bazarach i targowiskach. Konsumenci często nie są świadomi faktu, iż kupując nielegalne wyroby tytoniowe wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu stanowi przestępstwo (zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3) lub wykroczenie skarbowe. Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie też sprawy, że za produkcją i handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stoją zorganizowane grupy przestępcze i dokonując takich zakupów dają im zarobić.

Nielegalne wyroby tytoniowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia konsumentów. Papierosy kupowane na bazarach często są podróbkami, pochodzą z nielegalnego źródła – z przemytu lub „podziemnej” produkcji i nie spełniają żadnych norm jakości. Często produkowane są przy użyciu prymitywnych maszyn, a surowiec wykorzystywany do ich wytwarzania zawiera wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Działania Krajowej Administracji Skarbowej mają bezpośrednie przełożenie na stabilizację i wzrost legalnego rynku, a tym samym na zwiększenie wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych.

-/dolnośląska KAS/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here