Już wiedzą czym oddychają

6
659
fot.: Lwówecki.info

Mieszkańcy Wlenia już wiedzą czym oddychają, a dokładniej jaka zawartość niebezpiecznych substancji znajduje się w powietrzu. Na rynku we Wleniu został zainstalowany czujnik smogu, który obrazuje stopień zanieczyszczenia powietrza. Bada on trzy podstawowe frakcje zanieczyszczeń a jakość powietrza sygnalizuje poprzez kolor świecenia diod LED.

 

Czujnik zamontowany jest na latarni ulicznej za budynkiem urzędu. Urządzenie bada też takie dane jak temperatura i wilgotność otoczenia. Urządzenie wykonuje laserowy pomiar stężenia pyłów PM 1, PM 2.5 – najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych i PM 10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 µg. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. – czytamy na stronie magistratu.

Podobne czujniki w naszym regionie możemy już spotkać w Jeleniej Górze, Lubaniu, Legnicy, czy Szklarskiej Porębie. Wyniki pomiarów można obserwować na żywo poprzez stronę https://bit.ly/2U1LmgK lub za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej dla iPhone i Androida KANAREK.

6 KOMENTARZE

  1. A we Lwówku nie ma i nie będzie bo wy wy….o by po za skale i nikt nawet nie zamontuje takich czujników Byłby nie wypał jak z wymianą piecy,a we Lwówku czujnik powinien być i to najmniej jeden w rynku i na osiedlach wtedy by wiadomo było że jak niska jakość powietrtza to dobry moment na kontrol

  2. We Lwówku przez całą wiosnę, jesień i zimę unosi się klimatyczna i tajemnicza “smogowa” mgła. Szczególnie wieczorami, a na autach zaparkowanych w centrum osiada sadza. Taki stan rzeczy woła o pomstę do nieba.

    • Taki stan rzeczy mamy w całym kraju. Dlaczego wieczorami w pobliżu miejscowości zawsze jest “mgła”?
      Od kilku dni jakiś sprytny z mojej okolicy codziennie dogrzewa się spadając plastiki. Smutek:/

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here