Już w niedzielę Dzień Domów Przysłupowych

2
2637
grafika: Stowarzyszenie Dom Kołodzieja

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja Domy Przysłupowe otwierają się na zwiedzających. Zwiedzanie jest nieodpłatne a gospodarcze tych miejsc czekają z informacjami i niespodziankami.

 

Od 20 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja równolegle po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. Domy te można zwiedzać w godzinach od 12.00 -18.00. Święto to służy popularyzacji wiedzy o drewnianej architekturze ludowej, jako wyjątkowego dziedzictwa kulturowego pogranicza śląsko- górnołuzyckiego.

W 2024 roku Dzień Otwarty Domów Przysłupowych wypada w niedzielę 26 maja. W całym nadgranicznym regionie, po stronie polskiej, niemieckiej i czeskiej, zostanie udostępnionych do zwiedzania ok. 180 prywatnych domów przysłupowych. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Domu Kołodzieja.

– Bardzo się cieszę jako Przewodniczący Stowarzyszenia Domu Kołodzieja, że wśród zgłoszonych domów przysłupowych 8 z nich można zwiedzać w naszym powiecie lwóweckim. Są to między innymi, po raz pierwszy Dom w Nagórzu 20, także po raz pierwszy Pławna 104 i również po raz pierwszy dom w Płóczkach Górnych 46. Ale otwarty będzie również dom w Giebułtowie 44 tak zwany Dom Tetzela, dom w Uboczu 99, jak również dom w Skorzynicach 26. – wymienia Pan Olgierd Poniźnik.

grafika: Stowarzyszenie Dom Kołodzieja

Zwiedzanie jest nieodpłatne a gospodarcze tych miejsc czekają z informacjami i niespodziankami.

Oprócz domów prywatnych zwiedzać będzie można także przysłupowe świetlice sołeckie. Pierwsza z nich jest w Bystrzycy otwarta od godziny 12:00 do 15. A druga jest w Radomicach i będzie otwarta od 15:30 do 18.

– Jest to także okazja by zaprezentować państwu unikalność tej architektury przysłupowej, tej wiekowej i tej również nowej. – podkreśla Pan Olgierd Poniźnik Prezes Zarządu Stowarzyszenia Domu Kołodzieja.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here