Jeszcze w tym roku przetarg na przebudowę drogi Lwówek Śl. – Pasiecznik

4
1608
Pławna objazd Jelenia Góra

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu zapewnia, iż w czwartym kwartale br. ogłosi przetarg na przebudowę DW 297 Lwówek Śląski – Pasiecznik.

 

Stan techniczny drogi wojewódzkiej z Lwówka Śląskiego przez Mojesz, Pławną, Golejów i Wojciechów do Pasiecznika jest bardzo zły a niektóre odcinki tej drogi są wręcz w opłakanym stanie. Od kilku lat słyszymy zapewniania drogowców, iż wyremontują tę drogę. Były nawet konsultacje społeczne. Jednak w ostatnim czasie sprawa coś ucichła, dlatego zapytaliśmy w DSDiK, na jakim etapie są przygotowania do przebudowy?

– Do chwili obecnej opracowano analizę techniczno- ekonomiczną dla przebudowy drogi na podstawie której wybrano został przez Zarząd Województwa w dniu 21.10.2020 r wariant do dalszej realizacji. – wyjaśnia Paulina Grocka z DSDiK we Wrocławiu.

Jak już wcześniej pisaliśmy początkowo było kilka koncepcji przebudowy DW297. Jedna z nich mówiła nawet o budowie obwodnicy Pławnej i Golejowa. Jednak, najpewniej z uwagi na koszty nie została ona zaakceptowana. Ostatecznie wybór padł na przebudowę drogi po istniejącym śladzie.

„Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 297 będzie przebiegać po istniejącym śladzie. Dodatkowo przewidziano pasy ruchu do wyprzedzania pomiędzy miejscowościami Golejów i Wojciechów.” – tłumaczył jesienią ubiegłego roku w odpowiedzi do redakcji Lwówecki.info Leszek Loch Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Paulina Grocka wyjaśnia nam teraz, iż dla wybranego wariantu opracowano koncepcję wielobranżową, sporządzono kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz opracowano po nałożeniu obowiązku przez organ wydający decyzję środowiskową raport oddziaływania inwestycji na środowisko.

– Obecnie w gminie Lubomierz trwa procedura administracyjna w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która niezbędna jest do dalszych prac. Trwają prace związane z opracowaniem programu funkcjonalno- użytkowego. – wyjaśnia przedstawicielka DSDiK, która wskazuje przybliżony termin ogłoszenia przetargu na przebudowę drogi z Lwówka Śląskiego do Psiecznika.

– Po uzyskaniu decyzji środowiskowej i zakończeniu PFU planowane jest ogłoszenie przetargu w formie „projektuj i buduj”, przewidywany termin to IV kw. 2022 r. – tłumaczy Grocka, która zapewnia nas, iż DSDiK na bieżąco realizuje remonty cząstkowe na tym odcinku drogi.

Jeżdżący DW 297 kierowcy będą musieli się jeszcze trochę uzbroić w cierpliwość. Pozostaje nam teraz trzymać za słowo DSDiK, że przed końcem roku ogłosi przetarg. Liczyć także musimy, że na remont tej drogi znajdą się też środki w budżecie województwa.

4 KOMENTARZE

  1. Choć kilka miejsc do wyprzedania zrobić bo tak to masakra po tym śladzie jak zrobią jak do Bolesławca miejscami węższa droga itd. już by mogli przynajmniej częściowo szersze pobocza zrobić czy chodniki w Pławnej i Golejowie.

  2. Warto by było zrobić coś ze zjazdem z Wojciechowa w kierunku Lubomierza- jadąc od Pasiecznika ,zjazd w lewo jest bardzo ryzykowny. Kierowcy nie widzą ,czy z naprzeciwka coś nadjeżdża… Aut teraz jest sporo i jeżdżą dużo szybciej,niż 25 lat temu.

  3. Bajery jak zwykle. Cała kadencję nam obiecują i nic. Droga jest fatalna i powinni karać zarządcę, za każdą nieprawidłowość a ludziom płacić odszkodowania za zniszczone felgi czy auta!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here