Jesteśmy wśród tych, którzy przyjęli najwięcej uchodźców

22
1248
(fot.: pixabay.com)

Na Dolnym Śląsku w instytucjonalnych miejscach zakwaterowania schronienie znalazło prawie siedemnaście tysięcy uchodźców. Gdzie przyjęli ich najwięcej?

 

Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę ważną rolę w procesie relokacji pełnią jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie działają na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom. Dzięki wspólnej pracy rządu i samorządu w instytucjonalnych miejscach zakwaterowania na terenie naszego województwa schronienie znalazło już prawie 17 tys. obywateli Ukrainy.

– Dziękuję za wszystkie podjęte działania, ogromne zaangażowanie z Państwa strony i wzorową współpracę – mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski – Oprócz gmin typowo turystycznych takich jak Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój i Szczawno Zdrój należy wyróżnić także zaangażowanie mniejszych dolnośląskich gmin, których łączna liczba mieszkańców nie przekracza 7 tys. osób. Są to gmina Walim, Niechlów, Niemcza, Bardo, Złoty Stok i Mirsk.

Dolnośląskie Jednostki Samorządu Terytorialnego, które instytucjonalnie przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców to:

 • Gminy do 7 tys. mieszkańców: Karpacz, Szklarska Poręba, Duszniki Zdrój, Szczawno Zdrój, Walim, Niechlów, Niemcza, Bardo, Złoty Stok i Mirsk.
 • Gminy do 20 tys. mieszkańców: Lwówek Śląski, Złotoryja, Sobótka , Nowa Ruda (gmina wiejska) i Środa Śląska.
 • Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców: Nowa Ruda (gmina miejska), Wołów, Strzelin i Ząbkowice Śląskie.
 • Miasta powyżej 50 tys. mieszkańców: Świdnica i Głogów.

22 KOMENTARZE

 1. We Lwówku śląskim szkole nr 3 Plakowicach dziewczynka polka, rzuciła dzieciom z Ukrainy drobne pod nogi mówiąc że to jej pomoc dla Ukrainy. Mam nadzieję że dyrektor coś z tym zrobi. Wstyd na całą Polskę!!!!!!

 2. Polska Chrystusem narodów od zawsze. Najważniejsze sentymenty, a potem zostaniemy wydymani jak zawsze, z pensją 600 euro. Bantustan w środku europy, ale za to historia piękna. Widzę, że polakom to bliżej mentalnie do rosji, na zachodzie od kilkuset lat liczą się interesy i ludzię chociaż żyje godnie. Dzisiaj każdy ma gdzieś, że Belgowie 100 lat temu mieli obozy koncentracyjne w Kongo.

 3. Polska pomaga innym ale Polacy muszą sami o siebie zadbać.A codziennie się spotyka panie z Ukrainy u kosmetyczki czy w Rossmanie na zakupach gdzie w koszyku są zakupy ale nie pierwszej potrzeby tylko tylko farby do włosow , kremy do depilacji perfumy z wyższej połki , niech kupują ich sprawa ale czemu my Polacy zawsze musimy wychylać sie najdalej z pomocą a sami niemamy za co żyć .Może niech vi wszyscy ludzie otrzymają pomoc od pana Morawieckiego i innej elity co tak pomagają rekoma i funduszami Polaków tylko pierdzielą w TV o tym że przyjmiemy ile bedzie trzeba ale czy oni myslą czasem o nas że my na tym ucierpimy bo Pokak jak chce pomoc od panstwa to musi dochód pokazać a przecież ci ludzie też pracują moze zdalnie lub pracowali i maja kase na kontach czemu nikt tego nie żąda, państwo chce się pokazać i jak to mówią zastaw się a postaw.Żenujące jest to wszystko bo mozna pomóc ale nie na taką skalę że w Polsce najwiecej przyjeto uchodzców a teraz kasy niema .Brawo dla rządzących , czemu na Polskie dzieci chore trzeba sms wysyłac by leczyć moze rzad zacznie pomagać.

 4. A jak Ciebie kiedyś wypędza z domu objętego wojna tez będziesz taki mądry? Można nieraz skromniej i być godzien być człowiekiem niż za 100 euro więcej być sprzedawczykiem

   • Trolu Rudolf, Gmo w jednym jesteś przeciw Polsce ,zmieniasz logo i siejesz zamęt w komunie miałeś dobrze i urwał ci się dobrobyt, zaczynasz się mścić ,żałujesz ludzią w potrzebie,chytrość, zazdrość, nienawiść ,jesteś złym człowiekiem .

  • Tułaczka niewinnych ludzi zawsze wzbudza współczucie. Tylko trzeba sobie zadać pytanie: kto ją sprowokował ? Wiem, że wielu powie Putin. Ale czy tylko on ? Czy nie pomógł Biden i wielu przydupasów w pogoni za kasą ? A to zauroczenie Polaków pomaganiem uchodźcom z każdym tygodniem będzie maleć, z amoku wyrwie nas proza dnia – ceny, ceny, ceny.

 5. Jeżeli pomóc chcesz,to pod nogi nie rzucaj kłód?A nasze dziecko nie wiedziało,że pieniążki do ręki się podaje(pomoc),bo takie kultury obyczaje.Szkoła Płakowice nr 3 powinna lepiej…uczyć(rodzice naj……!!!…),żeby za ucznia-nie wstydzić się!…PrzykreP.s.Ile wartości dobrych z domu wyniesiemy,tyle w przyszłości szacunku do Innych mieć będziemy….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here