Lubomierz: Dzień Świętego Maternusa

11
792

14 września to dla Lubomierzan szczególny dzień, dzień, w którym obchodzą dwa ważne święta: pierwszym jest święto Podwyższenia Krzyża, a drugim Dzień Świętego Maternusa – biskupa i męczennika, patrona miasta i parafii. Dzień ten jest okazją do wspomnień, modlitwy, ale i zabawy.

Pięć lat temu Lubomierz znalazł sposób na celebrację patrona miasta, który po wiekach zapomnienia rozsławia imię świętego. W 2017 roku do Lubomierza zostały sprowadzone z Trewiru relikwie Świętego Maternusa, które przechowywane są w tutejszym kościele.

W tym roku obchody ku czci św. Maternusa rozpoczęły się tradycyjnie mszą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubomierzu, która celebrował Ksiądz Erwin Jaworski proboszcz parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu.

Po mszy przez miasto przemaszerował barwny korowód, na czele, którego niesiona była figura Świętego Maternusa, a tuż za nią szli członkowie Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, władze Gminy, uczniowie lubomierskich szkół wraz z nauczycielami i opiekunami oraz liczna grupa Lubomierzan. Dzieci i młodzież biorące udział w korowodzie przebrane były w stroje nawiązujące do średniowiecza.

Po wniesieniu figury Świętego do kościoła pw. św. Maternusa i krótkiej modlitwie wierni przeszli pod ścianę boczną świątyni, gdzie Burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Pan Marek Chrabąszcz wraz z księdzem proboszczem Erwinem Jaworskim oraz Prezesem Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz Markiem Madekszą zasadzili kolejny krzew winnej latorośli.

Proszę Państwa, Lubomierz w tym roku obchodzi swoją 728 rocznice – mówił witając przybyłych gości Burmistrz Marek Chrabąszcz, który przypomniał także, iż taką kolejną ważną rocznicą, jest ta piąta rocznica obchodów Dnia Świętego Maternusa. – Mam nadzieję, że za kilka powstanie w tym miejscu piękna winnica – dodawał Burmistrz Lubomierza pokazując zgromadzonych jak pięknie rosną krzewy zasadzone w poprzednich latach.

Nie tylko dla najmłodszych w parku przy kościele parafialnym stanęły dziś stanowiska rzemiosł dawnych i zabaw historycznych. Tu każdy mógł zobaczyć i samemu spróbować jak się robi papier, wybija monety, przygotowuje placki, pisze, czy niczym średniowieczny rycerz zmierzyć się z przeciwnikiem na miecze – na szczęście takie z gąbki.

O godzinie 16 w lubomierskim kościele odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Rocal Fuza.

Kim był Święty Maternus?

Maternus wspominany 14 września, był apostołem Alzacji, pierwszym poświadczonym historycznie biskupem Kolonii, a także Trewiru i Tongern. Brał udział w synodach w Rzymie i Arleo.

Po śmierci Maternusa było niejasne, gdzie powinien zostać pochowany. Dlatego zwłoki włożono do czółna, które niesione nurtem dotarło do Trewiru. W 1633 roku szczątki zostały przeniesione do katedry kolońskiej i złożone w Kaplicy Maternusa. Tak zwana laska biskupia Maternusa przechowywana w skarbcu katedry kolońskiej i jest do dziś wykorzystywana przy ważnych kościelnych okazjach.

Znany ze swej pobożności, olbrzymiej wiedzy i pokory cieszył się zaufaniem wielu władców, którzy zasięgali jego rady w ważnych sprawach. Jest patronem wzywanym w obronie przed gorączką i chorobami zakaźnymi, a także opiekunem winnej latorośli.


https://lwowecki.info/lubomierzanie-uczcili-dzien-swietego-maternusa/

11 KOMENTARZE

 1. W tej całej szanownej imprezie i ogromnej spektakularności zapomniano chyba że ta impreza była zawsze frajdą dla dzieci i młodzieży, której jak widać była garstka. No ale cóż jak taka imprezę wymyślono sobie w sobotę gdzie dzieci dojezdzajace nie zawsze mają możliwość przyjechać do Lubomierza 🙁
  Ale najważniejsze że byli PANOWIE….

 2. Ale mnie rozmawiałaś tym. Wina burmistrza jest że święto wypada w sobotę ha ha ha
  A przyjść mógł jazdy nikt nikomu nie bronił
  Myślenie nie boli ale Ty LUBO chyba nie potrafisz tego

  • Obchody święta jakoś do tej pory były zawsze w dniach nauki szkolnej dzieci i młodzieży
   Ale jak widać to święto miało inny charakter….MA SIĘ ROZUMIEĆ POLITYCZNY

   P.S. MYŚLENIE OCZYWIŚCIE ŻE NIE BOLI, ALE poprawność językowa i błędy stylistyczne Ciebie z pewnością BOLĄ 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here