Strażacy walczą z kolejnym pożarem

0
1908

Jak relacjonował jeden ze świadków z komina wydostawał się ogień sięgający paru metrów. Działania strażaków nadal trwają.

 

Najczęstszą przyczyną pożarów sadzy w kominie są zaniedbania właścicieli. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu mokrym drewnem, czy śmieciami również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, gdyż ta powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. – tłumaczą strażacy.

Dlatego tak ważnym jest dobór odpowiedniej, jakości paliwa oraz regularne czyszczenie przewodów kominowych. Warto pamiętać, iż przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla.

W poniedziałkowe popołudnie tuż przed godziną szesnastą do dyżurnego powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o pożarze sadzy w przewodzie kominowych w Płóczkach Górnych. Na miejsce natychmiast zadysponowano trzy zastępy strażaków z JRG w Lwówku Śląskim oraz OSP Płóczki Górne. Działania na miejscu nadal trwają.

Co robić jak zapali się sadza w kominie?

Jak już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym należy w pierwszej kolejności zaalarmować o tym zdarzeniu Państwową Straż Pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998 oraz wygasić palenisko. Strażacy przypominają o konieczności zamknięcia dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne, aby do palącego komina nie wlewać wody, która może być przyczyną popękania przewodu kominowego, a w gorszym przypadku nawet jego rozerwania. – tłumaczą.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here