Jest akt oskarżenia dla byłego lwóweckiego policjanta, który brał łapówki

11
2967

Prokuratura zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanego o przyjęcie korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy i żądanie korzyści majątkowej byłego już policjanta Marcina S.

 

Pod koniec maja 2020 roku jeden z lwóweckich policjantów Marcin S. został zatrzymany za przyjęcie korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i żądanie korzyści majątkowej.

Dzielnicowy zatrzymany za łapówki

Jako dzielnicowy Marcin S. był odpowiedzialny za kontrolowanie obowiązku kwarantanny na terenie powiatu lwóweckiego. Tuż po zatrzymaniu funkcjonariusza policji Prokuratura Okręgowa poinformowała, iż mężczyzna został zatrzymany za przyjęcie korzyści majątkowej, poświadczenie nieprawdy w notatkach urzędowych i żądanie korzyści majątkowej w kwocie 1500. Podejrzany obiecując „załatwienie” spraw powoływał się przy tym na wpływy w Straży Granicznej oraz Sanepidzie. Z poczynionych wstępnie ustaleń wynikało, iż policjant miał brać łapówki między 6 do 20 maja 2020 roku.

Areszt tymczasowy i wydalenie z policji

Marcin S. podczas przesłuchania przyznał się do winy. Prokuratura wystąpiła wówczas do sądu o areszt tymczasowy, a ten przychylił się do jej wniosku. Mężczyzna został wydalony z policji.

W naszej formacji nie ma miejsca dla osób dopuszczających się takich naruszeń prawa, dlatego równolegle wdrożona została procedura związana z wydaleniem ze służby z uwagi na oczywistość czynu, która zakończyła się w dniu dzisiejszym decyzją o zwolnieniu. – informował nadkom. Kamil Rynkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Akt oskarżenia dla policjanta podejrzanego o łapownictwo

Sprawę podejrzanego o łapownictwo byłego już funkcjonariusza policji prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu, która kilka dni temu zamknęła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia.

Informuję, że śledztwo prowadzone przeciwko Marcinowi S. zostało zamknięte w dniu 24 lipca 2020 roku. W dniu 28 lipca 2020 roku został skierowany do Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu wraz z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 § 2 k.p.k. – wyjaśnia redakcji Lwówecki.info Pani Ewa Łomnicka Prokurator Rejonowy w Bolesławcu, która dodaje, iż Marcinowi S. w toku postępowania zostały przedstawione zarzuty popełnienia czynów polegających na:

– przyjęciu korzyści majątkowej w kwocie 200 euro w zamian za pośredniczenie w załatwieniu skrócenia kwarantanny w związku z epidemią COVID-19, tj. o czyn z art. 228 § 3 k.k. i art. 230 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

– poświadczeniu nieprawdy w dokumencie mającym istotne znacznie prawne, tj. notatkach z obowiązku kontroli kwarantanny, przy czym sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, tj. o czyn z art. 271 § 3 w zw. z § 1 k.k. i art. 231 § 2 w zw. z art. 11 § 2 w zw. z art. 12 § 1 k.k., zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

– żądaniu przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1500 zł w zamian za niepowiadomienie odpowiednich służb o zmianie miejsca pobytu przez osobę przebywającą na kwarantannie, tj. o czyn z art. 228 § 4 k.k. i art. 230 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., zagrożony karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

– doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem firmy pożyczkowej w związku z wzięciem pożyczki w kwocie 450 zł w 2014 roku i wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonego co do zamiaru jej spłaty, tj. o czyn z art. 286 § 1 k.k., zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8,

– a także ujawnieniu informacji uzyskanej w związku z pełnieniem czynności służbowych osobie do tego nieuprawnionej – informacja ta dotyczyła rozmieszczenia patroli policji na terenie powiatu lwóweckiego w dniach 31 grudnia 2019 roku – 1 stycznia 2020 roku, tj. o czyn z art. 266 § 2 i art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.

Dobrowolne poddanie się karze

Podejrzany przyznał się w całości do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia. W stosunku do podejrzanego został skierowany do Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim wniosek o dobrowolne poddanie się karze, której wymiar został uzgodniony z prokuratorem. Kara ta nie podlega ujawnienia do prawomocnego zakończenia postępowania. – tłumaczy Pani Ewa Łomnicka Prokurator Rejonowy w Bolesławcu dodając, iż w dniu 13 sierpnia 2020 roku środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany wobec podejrzanego został przedłużony przez Sąd Rejonowy w Lwówku Śląskim o jeden miesiąc, tj. do dnia 17 września 2020 r.


Podejrzany o łapownictwo lwówecki policjant wyrzucony z pracy

Jest wyrok dla byłego już policjanta oskarżonego o łapówkarstwo

11 KOMENTARZE

 1. Policjant wziął 200 euro łapówki – kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  Szumowski i spółka wał na 370 mln – nic
  Sasin 70 mln na wybory widmo – nic

 2. Chore, chore i jeszcze raz chore! Powinno się skończyć na jakimś pouczeniu, wydalenie z pracy, nie mówiąc już nawet o areszcie jest chore i zupełnie nieadekwatne do czynu! Rozumiem, że to policjant, ale przepraszam bardzo, czy tych, którzy tę łapówkę zapłacili też sąd skazał na karę pozbawienia wolności?! Bo chyba powinien!

 3. Facet poleciał po bandzie i narobił za parę groszy sobie syfu na całe życie.
  Ale się przyznał,poddał się dobrowolnie karze.
  Po co przedłużanie aresztu i utrzymywanie z naszych podatķów?

 4. Ciekawe co z tym palantem co dał łapówkę troszkę przykre, że wziął tak mało i nie zabezpieczył rodziny a co z tymi co wzięli miliony w rządzie chyba coś nie tak albo komuś bardzo przeszkadzał i w zemścili się na nim warte zastanowienia karma wraca

 5. Ludzie ogarnijcie się ten Policjant nie był żadnym dobrym człowiekiem. Żerowal na krzywdzie innych i nie tylko za 200 euro nie groziło by mu 10 lat on ma więcej za uszami niż komukolwiek może się wydawać, mam nadzieję że nie wyjdzie z pierdla i inni będą mieć nauczkę!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here