Podejrzany o łapownictwo lwówecki policjant wyrzucony z pracy

39
7113

20 maja 2020 roku zatrzymano dzielnicowego Policji, który był odpowiedzialny za kontrolowanie obowiązku kwarantanny na terenie powiatu lwóweckiego.

 

Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze ustalono, iż przyjął on korzyść majątkową, poświadczył nieprawdę w notatkach urzędowych i żądał korzyści majątkowej w kwocie 1500. Podejrzany obiecując „załatwienie” spraw powoływał się przy tym na wpływy w Straży Granicznej oraz Sanepidzie.

Z poczynionych dotychczas ustaleń wynika, iż policjant miał brać łapówki między 6 do 20 maja 2020 roku.

41-latkek przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Sąd przychylając się do tego wniosku zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Wieloletni funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląski, który od lat był dzielnicowym został wydalony ze służby o czym informuje nas nadkom. Kamil Rynkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu:

Po uzyskaniu przez lwóweckich policjantów sygnału mogącego świadczyć o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez jednego z tamtejszych funkcjonariuszy, natychmiast poinformowali oni policyjne biuro spraw wewnętrznych i przekazali materiały, na podstawie których podjęte zostały dalsze działania w tej sprawie.

Natychmiastowa reakcja policjantów na informację wskazującą na zachowanie niezgodne z prawem doprowadziła w konsekwencji do ustalenia stanu faktycznego, który w oparciu o zgromadzony materiał dał podstawę do zatrzymania i przedstawienia tej osobie zarzutu. Na podstawie materiałów, które policjanci przekazali do Prokuratury, wystąpiła ona w prowadzonym postępowaniu do Sądu o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego.

Sąd przychylając się do tego wniosku zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

W naszej formacji nie ma miejsca dla osób dopuszczających się takich naruszeń prawa, dlatego równolegle wdrożona została procedura związana z wydaleniem ze służby z uwagi na oczywistość czynu, która zakończyła się w dniu dzisiejszym decyzją o zwolnieniu. – nadkom. Kamil Rynkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu”.


Jest wyrok dla byłego już policjanta oskarżonego o łapówkarstwo

39 KOMENTARZE

  • No pewnie !!! Jeszcze nagrodę takiemu dać bo do pensji “dorabiał”!!! Drobne przewinienia…Dobre sobie!!! ‘Artykuł 228§1 Kodeksu karnego (k.k.) penalizuje łapownictwo bierne (sprzedajność) za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. §2 tego artykułu określa z kolei, iż w wypadku mniejszej wagi, sprawca tego czynu podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oba te przepisy dotyczą czynu polegającego na przyjmowaniu korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy w związku z pełnieniem funkcji publicznej.Czyn określony w art. 228§4 k.k. polega na uzależnieniu wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo na żądaniu takiej korzyści. Jego sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

   Zgodnie z §5 ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. ‘ Niech się cieszy , że tylko tyle – wydalenie ze służby!!!

 1. Racja 997.nie popieram zamykania za łapówki. I do tego jeszcze w tak małej kwocie. Powinna być nagana i tyle a nie takie wielkie halo. Karać trzeba tych co np znęcaja się nad zwierzętami, a nie człowieka co chciał dorobić do pensji

  • A jakże. Cóż to za kwoty . Najlepiej zalegalizować łapówki- tak do 200 PLN od każdego (np. zatrzymanego) bez żadnych konsekwencji. Niech sobie Panowie dorabiają . W skali dnia np do 1000PLN. Przecież im się należy… 🙂
   Do wszystkich wspaniałomyślnych obrońców pokrzywdzonego policjanta: Będzie rozliczany nie za to jakim jest człowiekiem czy w całokształcie jakim jest policjantem ale za przestępstwo jakiego dokonał.

 2. Nie wiem czy takie drobne przewinienie.Skąd mógł mieć pewność,że wszyscy ci ludzie są zdrowi i nikogo nie zarażą?Poza tym właśnie od takich ludzi powinniśmy oczekiwać,że będą fair wobec prawa i będą świecić przykładem.Musiał się liczyć z tym,że może stracić pracę jak takie rzeczy ujrzą światło dzienne.Nie jest mi go żal,wiedział czym ryzykuje…widocznie było warto

 3. tylko że złodziej w supermarkecie to jest złodziejem i robi to świadomie a policjant powinien jednak mieć zasady i jego postepowanie powinno być nienaganne bo ma władze nad ludzmi , a tym bardziej w takiej sprawie jak korona wirus co by było jak by za korzyść majatkową przymknoł oko na zarożonego

 4. Bo pić to trzeba umieć, tak samo grać w piłkę czy kraść…nie umiesz to nie bierz się za to…Każdy płaci za swoje niechlujstwo i ułomności… Szkoda gościa jako człowieka bo to jest jego kapitulacja, nie był dobrym policjantem a możliwe że kiedyś chciał być…a teraz zasłużona kara i wykluczenie…niósł wilk razy kilka, ponieśli i wilka…

 5. Nie wyobrażam sobie przesr… parę lat wolności oraz szansę na diabelnie szybką emeryturę dla takich pieniędzy. Co za krótkowzroczność, strzał w kolano.

 6. Ci co nadają na tego policjanta: Wiecie ile taki policjant zarabia? Nie dziwię się, że chciał dorobić. Wszystko drożeje, bandytów co raz więcej a pensja stoi w miejscu. Z resztą ten Policjant to prawdziwy człowiek, nie Milicjant ani ZOMO- Pisowskie. Pisze też Pani o kwarantannie i o narażaniu cudzego życia… przed czym? Jak ten śmieszny wirus to ściema! Ci co mają ugrać na ” wirusie” właśnie trzepią miliony- za to się wziąć należy!!!

  • Andzia, nie mogę patrzeć na wpisy takich jak ty. Mam propozycje , idź na oddział zakaźny w Bolesławcu, zaraź się i wróć do rodziców, dziadków, dzieci czy kogo tam masz. Może Ty przejdziesz to bezobjawowo ale pogadamy miesiąc później z twoją rodziną. polecam dobrowolne zakażenie się wirusem, tak dla zabawy i pokazania innym, że ten wirus to naciąganie. Ktoś chętny? Ja chętnie popatrzę . Czy naprawdę niska pensja daje prawo człowiekowi, który powinien mieć wysokie morale i poniekąd uczyć tego społeczeństwo , do ryzykowania zdrowiem i życiem innych ? Dobry człowiek ??? Gdzie ja się pytam jego dobroć, w czym się objawiła??? Skoro są zakazy i nakazy to miał ich pilnować. Chyba dlatego wybrał zawód zaufania publicznego z powołania czy może z nudów albo dla pieniędzy? I proszę nie pisać głupot o pisie czy innych takich,ktoś z PIS powie żebyś nie skakała z ona a ty zrobisz to na złość bo to PIS zabronił? Bez względu na jakieś pokopane…sekty polityczne, prawo to prawo i policji wypada je przestrzegać.

  • Najlepiej zwykłych szaraczkow zamykać ludzi na rowerach po piwie a kundle samowolka łapówki klusownictwo w lasach zamiast przykładem świecić on może kraść łapówki brać ja nie teraz pobawi się w kryminalne z kolegami na pewno chucznie go przyjmą hehe współczuję

  • Droga Pani, co to za wierutne bzdury. Policjant popełnił przestępstwo i musi za nie zapłacić. Jeśli pensja nie odpowiada zawód zawsze można zmienić, zrezygnować z 13, z wczasów pod gruszą i odpraw na koniec służby, i pójść do pracy u prywaciarza albo zasuwac na swoim. Nie można brać łapówek i oszukiwać i oczekiwać że nic poniesie się konsekwencji. Policjant powinien zdawać sobie z tego sprawę.

  • Jak mało zarabia , może dorobić po służbie . wielu tak pracuje , policjant ma 13, wczasy pod gruszą odprawy z przejściem na emeryturę. Widocznie takie praktyki wcześniej

 7. Do tych narzekających na niskie pobory policjantów. Zastanówcie się czy policjanci mają w zakresie swoich obowiązków branie łapówek. Właśnie takie myślenie tych tu w/w “mędrców” powoduje że tworzą się afery korupcje itp. Policjant ma wykonywać swoje obowiązki zgodnie z regulaminem za co wynagradza się go i to dobrze w porównaniu z innymi zawodami. Jeżeli było mu mało mógł zmienić zawód. Postępowanie w/w policjanta jest naganne i tworzy korupcję, patologię.
  Lament w/w komentujących nad losem skorumpowanego policjanta jest nie na miejscu i świadczy o ich inteligencji. Pozdrawiam

 8. To dobrze ze w policji są takie obyczaje i tego typu sprawy są załatwiane zdecydowanie i bardzo szybko. Dzisiaj jeszcze 21:27 Marcin Sz. wraz ze zdjęciem i nr. tel. widnieje w wykazie dzielnicowych KP w Lwówku Śl.

 9. Ten policjant swoim zachowaniem zezwolił aby osoba która miała być na kwarantannie mogła poruszać się w przestrzeni otwartej a tym samym narażał inne osoby na możliwość zakarzenia. Nie tylko za łapówkę ale również przekroczenie swoich uprawnień jak i stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia innych ludzi i z tych nieprawidłowości rozliczy go prokuratura.. Uważam że tacy ludzie nie powinni służyć w Policji a samo wydalenie go ze służby nie było by adekwatne to popełnionych przestępstw. Z drugiej strony za jego zachowanie i postępowanie powinni odpowiedzieć służbowo jego bezpośredni przełożeni.

 10. Powinno się pociągnąć do odpowiedzialności karnej tego policjanta a jego przełożonego (naczelnika wydziału), do odpowiedzialności służbowej bo w końcu ktoś nadzorował jego prace

 11. Nowy komendant a już dwie wpadki. Pierwsza z p. Królakiem jak obrażał Pana Rutkowskiego a druga teraz. Ta pierwsza została chyba wyciszona bo nie ma już żadnych informacji na ten temat.

 12. czytając te komentarze…….nienawidzę ludzi. “kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień.” i nie ograniczajcie się tylko w podobnym postępku ale w każdym, który jest przeciw 10-orgu przykazań oraz przeciw prawu karnemu. wszyscy święci siedzą przed monitorami i żygają hejtem.
  Tudno…..stało się jak się stało. człowiek poniesie konsekwencje swojego postępowania. szkoda, że to zrobił. Liczę na to, że ten, który dał, czyli ten, który uczy brania też poniesie konsekwencje. współczuje rodzinie, że ich bliski naraził ich na stres. ale pamiętać trzeba , że takie jest życie. ktoś popełni błąd i całe jego otoczenie ponosi ciężar odpowiedzialności.
  Ludzie nie siejcie hejtu. postawcie siebie lub waszych bliskich w centrum :wydarzeń: a sami poczujecie na własnej skórze jak boli rzucony kamień.

 13. Nie znam Pana policjanta choć był tez moim dzielnicowym, ale kiedy rozmawiam z osobami które go znają wszyscy w 100% twierdzą ze był porządnym policjantem i jest człowiekiem więc mozna ciut inaczej na tę sprawe spojrzeć.

 14. Widocznie nie był takim dobrym policjantem skoro brał łapówki. Nie rozumiem tego poruszenia… Każdy jest odpowiedzialny za swoje czyny. Wziął pieniądze–zostanie ukarany. W Polskim prawie jest tak, że jeżeli sam zgłosisz, że dałeś łapówkę- nie zostaniesz ukarany, jeżeli policja dojdzie do Ciebie i wyjdzie że dawałeś łapówkę- odpowiadasz tak, jak ten co ją przyjął. Nie mnie oceniać czy to sprawiedliwe.

 15. To może tak dla przypomnienia wszystkim tym ,którzy są całym sercem za przyjmowaniem łapówek : ” Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie według następującej roty: “Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”
  – ” ŚLUBUJĘ PILNIE PRZESTRZEGAĆ PRAWA ” i naprawdę nie ważne są okoliczności , pandemia czy też inne zdarzenia oraz niska pensja nie zwalniają Policjanta z obowiązku przestrzegania prawa.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here