Jak wyeliminować mokre plamy pod pachami?

0
488
grafika poglądowa (pexels.com)

Pocenie się jest naturalnym elementem naszej fizjologii. Niestety czasami dochodzi do sytuacji, w których ilość wydzielanego przez gruczoły potowe zaczyna nam przeszkadzać i staje się uciążliwa, utrudniając codzienne funkcjonowanie, a także negatywnie wpływając na nasze samopoczucie. Nadmierna ilość potu i powstawanie nieestetycznych, mokrych plam pod pachami, które są łatwo zauważalne na ubraniu, mogą okazać się bardzo frustrujące. By temu zapobiec, warto sięgnąć po odpowiednik kosmetyk, jak dezodorant lub antyperspirant. Dowiedz się więcej.

 

Mokre plamy pod pachami – wstydliwy problem

Jak już wspomniano, pocenie się to naturalny i bardzo ważny proces zachodzący w naszym organizmie. Chociaż zwykle tego nie odczuwamy, w ciągu dnia możemy wydzielać nawet do 1 litra potu. Niestety może się zdarzyć, że gruczoły niektórych osób wydzielają znacznie więcej potu. W takim przypadku mówimy o nadmiernej potliwości. W przypadku osób, które zmagają się z tym problemem na co dzień, istnieje błędne przekonanie, że nadpotliwość wynika z braku odpowiedniej higieny. Oczywiście przestrzeganie zasad higieny osobistej jest bardzo ważne, jednak należy zaznaczyć, że występowanie nadmiernej potliwości nie zależy tylko od tego.

Skąd bierze się nadmierna potliwość?

Nadmierna potliwość to problem złożony o wiele bardziej niż tylko brak higieny. Przede wszystkim jest to sygnał od naszego organizmu, którego nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że to symptom poważnej choroby, na przykład cukrzycy, nadciśnienia czy też zaburzeń hormonalnych i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Istnieją także inne przyczyny, które mogą stać za pojawianiem się mokrych plam pod pachami na ubraniu. Są to:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zbyt intensywny wysiłek;
  • częsty stres;
  • spożywanie pikantnych potraw;
  • niewłaściwy ubiór – noszenie odzieży wykonanej z syntetycznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza, a także niedopasowanie ubioru pod względem pogody.

Sposoby na mokre plamy pod pachami

Oprócz właściwej higieny i zwracania uwagi na wyżej wymienione czynniki istotne jest korzystanie z odpowiednich preparatów. Na problemy z potem mamy dwa najpopularniejsze rozwiązania: dezodorant i antyperspirant. Warto jednak pamiętać, że dezodorant to kosmetyk, po który sięgamy wtedy, gdy naszym problemem nie jest nadmierna potliwość, a nieprzyjemny zapach potu. W przypadku nadpotliwości najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie antyperspirant.

Antyperspirant jest produktem, którego zadaniem jest tymczasowe zwężenie gruczołów potowych, przez co wydzielany przez nie pot znajduje się pod kontrolą. To z kolei sprawia, że nieprzyjemne uczucie lepkości oraz widoczne mokre plamy pod pachami na ubraniach przestają stanowić problem. Jak stosować antyperspirant, by uzyskać jak najlepsze efekty? Zaleca się aplikowanie go wieczorem na suchą i oczyszczoną skórę. Nocą gruczoły potowe są mniej aktywne, dzięki czemu produkt zdąży się wchłonąć i zacznie działać. Nie zaleca się aplikowania antyperspirantu rano ani na podrażnioną czy spoconą skórę.

-/materiał partnera/-om

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here