Inwestycje w Gryfowie Śląskim

3
1336

Koronawirus dotknął wiele branż gospodarki. Jego skutki odczuwają także samorządy. Burmistrz Gryfowa Śląskiego nie kryje lekkiego spowolnienia.

 

Większe inwestycje zostały na razie zahamowane, ponieważ spływ podatków za marzec już był skromniejszy, nie mamy jeszcze danych pełnych za kwiecień, ale na pewno są mniejsze wpływy budżetowe. Na razie zamroziliśmy na trochę inwestycje. – mówi Pan Olgierd Poniźnik, który tłumaczy, iż spowolnienie nie oznacza, że urząd całkowicie przestał inwestować. – Zostały wykonane dwie drogi asfaltowe w Uboczu jedna 100 m, druga 700 m. Jedna prowadzi do sali „Na Uboczu”, a druga do trzech zabudowań w tym do jednej osoby niepełnosprawnej. Drogi te zostały już oddane do użytku. Także został wybrukowany taki duży plac po robotach doprowadzających sieci kanalizacyjne przy Placu Kościelnym. Zostały również wykonane prace związane z łataniem pozimowych ubytków w jezdniach naszej gminy.

Władze Gminy Gryfów Śląski wsparły także remont zniszczonej kaplicy na cmentarzu parafialnym. – Z inicjatywy księdza proboszcza naszej parafii, rozpoczął się remont najbardziej zniszczonej kaplicy neoklasycystycznej na cmentarzu parafialnym. Wykonawcą jest firma EL-STAN. Również Rada Miejska podjęła decyzję o dofinansowaniu tego zadania w wysokości 15 tys. zł. Bardzo się cieszę, że ksiądz proboszcz podjął taką decyzję, ponieważ ta kaplica już była w stanie totalnej ruiny, myślę, że za rok, dwa już jej w ogóle nie udałby się uratować. – przyznaje Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

Rozpoczęły się także starania o rewitalizację parku miejskiego. – W wyniku przetargu na rewitalizację parku miejskiego wygrała firma z Bolesławca, takim głównym organizatorem tych prac jest pan Ireneusz Podolski mocno związany z Gryfowem, bo tutaj się urodził, jego ojciec i mama pracowali w naszej Szkole Podstawowej przez wiele lat, ojciec przez ponad 20 lat był dyrektorem szkoły, tak że zna te lokalne tematy. Jesteśmy na bieżąco, konsultacje prowadzimy na bieżąco z tą firmą, daliśmy też projekt dla radnych, natomiast takim głównym konsultantem jest nasz wydział techniczny i Pani dyrektor zakładu budżetowego – pani Uchornicka. Jak powstanie projekt, to będziemy szukać środków. – wyjaśnia Pan Olgierd Poniźnik.

Władze Gryfowa Śląskiego zabiegają o środki na budowę boisk przy szkole podstawowej. – Złożyliśmy wniosek na trzy zespoły boisk do Szkoły Podstawowej nr 1, duży projekt, bo na 3 mln złotych i jest szansa na otrzymanie 1,5 mln złotych. Jeśliby do tego doszło to będzie całkowicie nowa baza sportowa – wyjaśnia Burmistrz Gryfowa Śląskiego.

 

Gryfów Śląski: Powstanie nowy chodnik

3 KOMENTARZE

  1. To takie proste pytanie o ile milionów zostały przestrzelone ostatnie inwestycje w Gryfowie w stosunku do wyceny? Gdzieś około 3mln! Gmina zadłużona jak nigdy,, a przychody budżetowe na jednego mieszkańca są nawet niższe niż w Lubomierzu i Wleniu. Tragedia!!! Tak sprawnie p.burmistrz pozyskuje środki.

  2. Zastanawiające jest hasło rewitalizacja parku. Ilekroć zbliżają się wybory samorządowe (To prawda jeszcze trochę daleko do wyborów), wszyscy kandydaci od zawsze jako program wyborczy ochoczo postulują rewitalizację parku. Trwa to już od minimum 20 lat a w parku poza jedną aleją z nowym chodnikiem, pomnikiem abi polu i jakąś tablicą informacyjną raczej nie dzieje się nic. Zniknęła kotwica, kilka drzew wywrócił wiatr, reszta zaniedbana i zdewastowana. Mało tego jest to tylko jeden park a nasi radni czy burmistrz chcą od zawsze przywrócić do świetności park “patelnia” niestety tylko na papierze. Pytanie czy z tym parkiem jest tak jak z przysłowiowym zbieraniem datków w kościele na remont plebani? Trzeba zbierać / obiecywać Ale tak żeby nigdy nie uzbierać / wykonać? Czy utrzymanie parku w stanie takim jak chociaż by park w Świeradowie przerasta możliwości włodarzy? Czy brak kompetencji w pozyskiwaniu środków zewnętrznych można w nieskończoność maskować innymi problemami gminy? I najważniejsze kiedy mieszkańcy wyciągnął wnioski i przy najbliższych wyborach dadzą szansę wykazać się mlodszemu pokoleniu, którym naprawdę zależy na tym by w mieście żyło się przyjaźniej?

  3. 100m do trzech gospodarstw a nie mogą zrobić 100m u nas dla 7 gospodarstw w których mieszka 10 rodzin!! Droga gruntowa jest w stanie krytycznym od nr. Domu 269 w górę

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here