Ile waży komplet pościeli?

0
4488

Zastanawiasz się, ile wspólnego może mieć ze sobą kupno nowej pralki i… wyposażenie hotelu? Okazuje się, że sporo. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji musisz znaleźć odpowiedź na pytanie, ile waży pościel.

Jakie znaczenie taka informacja będzie miała dla przeciętnego właściciela domu lub mieszkania, a jakie – dla właściciela hotelu? W pierwszym przypadku świadomość tego, ile waży pościel, pozwoli wybrać najodpowiedniejszy model pralki, a w drugim – zdecydować, co będzie bardziej opłacalne – droższy czy lżejszy komplet pościeli. Jeśli to wszystko wciąż brzmi dla Ciebie tajemniczo, czytaj dalej i sprawdź, o co naprawdę się rozchodzi.

Waga kompletu pościeli, a wybór pralki

Kupując pralkę, zwracasz uwagę na pojemność i maksymalne obciążenie bębna. W praktyce jednak nie ważysz prania. Wiedząc, ile waży komplet pościeli, już na etapie wyboru pralki będziesz w stanie określić, czy sprosta Twoim wymaganiom na co dzień.

Wielu producentów jako maksymalne obciążenie bębna wskazuje aż 12 kg suchego prania. Nie warto jednak ufać liczbom, zwłaszcza jeśli zależy Ci na efektowności prania. Przyjmuje się, że w bębnie powinno znaleźć się około 3 kg suchego prania, maksymalnie zaś – nie więcej niż 8 kg (jeśli pozwala na to konkretny model).

Zatem – ile ważą poszczególne elementy odzieży? Najlżejsza okazuje się bielizna. Majtki to około 50 g, biustonosz i skarpetki – po 100 g, a koszulka – 200 g. Podobnie ważą mały ręcznik i koszula, wyraźnie cięższe są natomiast dżinsy – około 600 g. Najcięższa zaś jest poszewka na kołdrę – tu waga wskazuje (oczywiście zależnie od rozmiaru) około 700 g. Ta wiedza powinna Ci pomóc ocenić, jaka pojemność bębna będzie odpowiednia.

Wybór pościeli hotelowej, a jej waga

To, ile waży pościel hotelowa, ma również ogromne znaczenie w przypadku wyboru kompletu hotelowego. Niejednokrotnie właściciele obiektów stają przed (wbrew pozorom – poważnym) dylematem – wybrać pościele lekkie czy ciężkie? Lepsza będzie szara pościel czy kolorowa, bawełniana czy z domieszką poliestru? Jakie to ma znaczenie w praktyce?

Okazuje się, że ogromne – w końcu pościel hotelowa jest prana po każdym użyciu, a w przypadku dłuższego pobytu gościa w obiekcie – najczęściej na jego żądanie. Najlepszym wyborem będą pościele o gramaturze 100 – 200 g. Ile waży taki komplet? Standardowy, czyli obejmujący poszewkę na kołdrę i poduszkę – około 1,2 kg. Waga wzrasta wraz ze wzrostem gramatury – pościel 160 g będzie ważyła już 1,7 kg. Ciężar kompletu przekłada się bezpośrednio na koszt jego prania, a ten w skali roku może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy to oznacza, że właściciel hotelu zaoszczędzi, decydując się na pościel o niższej gramaturze? Nie zawsze – niższa gramatura to najczęściej niska jakość. Może się okazać, że pościel nie tylko będziesz trzeba często prać, ale również – często wymieniać, kupując kolejne komplety. Pranie pościeli o wyższych gramaturach jest kosztowniejsze (ze względu na to, że więcej ważą), jednak materiał jest zdecydowanie bardziej odporny na eksploatację i przede wszystkim – świadczy o prestiżu miejsca.

-/Materiał partnera/-MM

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here