Ile kosztuje utrzymanie tężni solankowej w Lwówku Śląskim

0
38
Tężnia solankowa w parku miejskim w Lwówku Śląskim.
Tężnia solankowa w parku miejskim w Lwówku Śląskim.

Wbrew pozorom bieżące utrzymanie tężni solankowej w parku miejskim w Lwówku Śląskim, to całkiem spory wydatek dla Gminy. Tężnię trzeba codziennie doglądać.

 

Tężnia solankowa

Kuracja w tężni solankowej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zalecana jest przede wszystkim osobom mający osłabiony układ odpornościowy, zmagającymi się z nawracającymi schorzeniami dróg oddechowych, chorobami autoimmunologicznymi i cierpiącymi z powodu niedoboru mikroelementów. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Tężnie solankowe w Polsce.

Najbardziej popularne tężnie solankowe w Polsce znajdują się w Ciechocinku, Inowrocławiu, Rymanowie-Zdroju, Rabce-Zdroju, Wieliczce czy Konstancinie. Te funkcjonują od wielu, wielu lat. Jednak w ostatnim czasie moda na tężnie sprawiał, iż tego typu obiekty pojawiły się w wielu miastach w kraju.

Tężnia solankowa w Lwówku Śląskim

W marcu 2023 roku w Lwówku Śląskim uruchomiona została tężnia solankowa jako urządzenie rekreacji publicznej i wypoczynku w konstrukcji drewnianej. Ta znajduje się w parku miejskim.

Jak podaje lwówecki magistrat obiekt tężni został wybudowany jako drewniana wiata wolno stojąca na obrysie sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Pokrycie połaci dachowej łupkiem syntetycznym układanym na podbitce świerkowej i podbudowie z papy. Centralnym elementem tężni jest kolumna gałązek tarniny na które będzie spływać solanka z kolektora wylewowego umieszczonego wewnątrz kolumny. Solanka opadać będzie z gałązki na gałązkę tarniny coraz bardziej się rozdrabniając i w ten sposób wytwarzając zdrowy mikroklimat solanki.

Koszty utrzymania tężni solankowej

Wbrew pozorom utrzymanie tężni, to całkiem spory wydatek. W maju 2023 roku Gmina ogłosiła przetarg na bieżące utrzymanie tężni solankowej w Parku Miejskim w Lwówku Śląskim. Do tego przystąpiła tylko jedna firma, która za jeden miesiąc świadczenia usługi oddała kwotę 5.774,94 zł, co rocznie daje 69.299,28 zł.

Przetarg na bieżące utrzymanie tężni

W połowie maja br. burmistrz ogłosił przetarg na bieżące utrzymanie tężni solankowej w Parku Miejskim w Lwówku Śląskim w latach 2024-2025. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma, która za wykonanie zadania zgodnie ze specyfikacją wskazała identyczną, jak w ubiegłym roku kwotę, czyli 69.299,28 zł brutto.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here