I love Nielestno

6
1258

Takim oto napisem, który kilka dni temu powstał przy rzece Bóbr promuje się położone w gminie Wleń Nielestno.

 

Napis HOLLYWOOD

Najbardziej charakterystyczny, znany i rozpoznawalny tego typu napis powstał niemal sto lat temu w Stanach Zjednoczonych. Napis “Hollywood” na wzgórzach Los Angeles postawiono 13 lipca 1923 roku. Miał być reklamą budowanego nieopodal osiedla mieszkaniowego. Przez pierwsze 26 lat napis był dłuższy – “Hollywoodland”, bo tak nazywało się osiedle. Skrócono go w 1949 roku.

Od tego czasu na całym świecie powstały tysiące podobnych napisów, które miały promować region.

Gdzie położone jest Nielestno

Nielestno to niewielka wieś położona w powiecie lwóweckim, gminie Wleń u ujścia Chrośnickiego Potoku do Bobru, pomiędzy górą Gniazdo (445 m. n.p.m.) a wzniesieniami Dworów (404 m. n.p.m.), na wysokości 230- 250 m. n.p.m. dawniej zwana: Nałęczno, Waltersdorf, Walterßdorff, Neleztn, (…).

Osada leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru na trasie z Jeleniej Góry do Wlenia. Przebiega tędy droga powiatowa [2491D] oraz uruchomiona w 1909 roku, malownicza linia kolejowa Doliny Bobru (niem. Bobertalbahn), która pod wzniesieniami Dworów prowadzi przez jeden z trzech tuneli (154 m.) na tej trasie.

Historia Nielestna

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1217 r. Jednak, niektóre źródła podają, iż nad wejściem do tutejszego “zamku” był kamień z wyrytą datą 1163, którą to przyjmują za początki siedziby rodów. Przez stulecia Nielestno było siedzibą zamożnych władających znacznym majątkiem ziemskim, jednak sama osada nie rozwinęła się zbytnio. więcej o historii sołectw gminy Wleń znajdziesz na stronie http://wlen.org.pl/

Kopalnie w Nielestnie

W ostatnich latach XIX w. na skraju wsi rozpoczęto eksploatację złota.

W lutym 1949 r. w starych sztolniach powstaje “Kopalnia Rud Metali Nieżelaznych Grupa nr 7 we Wleniu. Do pracy zatrudnili ponad 100 pracowników. Wydobytą rudę uranu transportowano do Ogorzelca i Miedzianki. Jednak zasoby rudy były niewielkie, a ich jakość bardzo niska. W związku z powyższym wiosną 1951 roku kopalnia uranu została zamknięta.

Dom Pomocy Społecznej w Nielestnie

W pałacu po 1945 r. utworzono Dom Pomocy Społecznej (DPS), który od lat siedemdziesiątych jest domem dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Spływy Bobrem kajakami i pontonami

Przez Nielestno płynie leniwie, chętnie odwiedzana przez wędkarzy i kajakarzy, rzeka Bóbr. Jej wodami, poprzez kanał derywacyjny, zasilana jest niewielka hydroelektrownia o nieco mylącej nazwie Pilchowice II. Oficjalnie otwarta została 13 października 1927 roku.

Przez wieś przechodzi Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy “Dolina Bobru” [ER-6] ER-6. Jednak to nie trasa rowerowa, a rzeka Bóbr przyciąga dziś do Nielestna rzesze turystów, którzy korzystają ze spływów kajakowych po rzece Bóbr.

W sierpniu 2020 roku brzegach rzeki Bóbr, u ujścia Chrośnickiego potoku powstał promujący sołectwo napis: I ❤ NIELESTNO.

6 KOMENTARZE

  1. Piekne to nie jest i bardzo ingerujace w krajobraz . Jak dla mnie marna promocja , a jezeli juz to jakas tablica przed placem od strony szosy. Delikatnie mowiac pomyslodawca raczej do ludzi ze smakiem nie nalezy .

  2. Wieś kojarzona ze spływami, takie hasło zwalone od sąsiedniej gminy jest słabe. No bądźmy szczerzy co tu jest ajlowiu? Szkoda bo napis widać z drogi ale nic nie pomoże takiej wsi gdzie ma nic poza kajakami. Ja bym dał coś z kajakiem, przygodą albo rzeką Bóbr

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here