Honorowi Obywatele i Zasłużeni dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski

9
2041

Już wkrótce poszerzy się lista Honorowych Obywateli Lwówka Śląskiego. Znane są już dwa nazwiska. Nieoficjalnie mówi się także o kolejnych i lwach dla Zasłużonych.

 

Po 2014 roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Lwówek Śląski nadano dla czterech osób, a dla 27 wręczony tytuł Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Ta lista ma się już wkrótce poszerzyć. Burmistrz przyznaje, iż wnioski już zostały złożone.

Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski

„Tytuł „Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski” jest wyrazem najwyższego uznania i nadawany jest obywatelom polskim i cudzoziemcom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i promocji Gminy i Miasta Lwówek Śląski w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego lub nauki, kultury i sportu, a także wybitnym osobistościom”. – czytamy w regulaminie nadawania tytułów honorowych przyjętym przez lwóweckich rajców miejskich. Ten tytuł może być nadany tej samej osobie tylko jeden raz.

Wspomniany regulamin wyjaśnia także komu i za co może zostać przyznany tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski”.

Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Tytuł ten może być nadany osobie fizycznej, osobie prawnej, organizacji społecznej oraz jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej i przyznaje się go za zasługi, działalność i wkład pracy w dziedzinie:

 1. aktywnej promocji Gminy,
 2. oświaty, nauki, kultury i sportu,
 3. działalności społecznej i samorządowej,
 4. ratowania życia ludzkiego i mienia,
 5. krzewienia kultu religijnego,
 6. inicjatyw społecznych i gospodarczych,
 7. obronności Ojczyzny.

Tytuły mogą zostać odebrane

Radni w uchwale zaznaczają, iż tytuły te są przyznawane krystalicznie czystym osobom i mogą zostać odebrane.

Osoba, która dopuściła się czynu powodującego, iż stała się niegodną tytułu, a w szczególności osoba skazana prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo umyślne, może zostać pozbawiona tytułu „Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski” lub „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski” w trybie określonym dla nadania odpowiedniego tytułu.”

Honorowi Obywatele Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Lwówek Śląski po 2014 roku, zgodnie z informacją podaną na BIP-ie uzyskali:

 1. Wiktor Szymonowicz,
 2. Jean-Pierre Wadoux,
 3. Ireneusz Witkowski,
 4. Antoni Stryjewski.

Zasłużeni dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Tytuł Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski po 2014 roku, zgodnie z informacją podaną na BIP-ie uzyskali:

 1. Stanisław Wachal,
 2. Aleksandra Fiutowska,
 3. Zofia Sadownik,
 4. Zdzisław Rzewuski,
 5. Kenneth Herweynen,
 6. Artur Drozdowicz,
 7. Józef Borowiec,
 8. Edward Rzeźwicki,
 9. Wojciech Kapałczyński,
 10. Stanisław Kolarz,
 11. Hilary Modelski,
 12. Zygmunt Tadeusz Kyzioł,
 13. Magdalena Hutnik,
 14. Zenon Kotowicz,
 15. Emil Chapiński,
 16. Eugeniusz Ścigan,
 17. Henryk Leśków,
 18. Stanisława Sikorska,
 19. Krystyna Piotrowicz,
 20. Anna Lelko,
 21. Piotr Wiśniowski,
 22. Sławomir Machowski,
 23. Wojciech Szczerepa,
 24. Zdzisław Mirecki,
 25. Władysław Grześków,
 26. Juliusz Naumowicz,
 27. Janusz Szupszyński.

Czytelnicy Lwówecki.info informują – burmistrz potwierdza

Lista tytułów wkrótce ma się poszerzyć. Informacje od czytelników potwierdziły władze Lwówka Śląskiego.

Wniosek o nadanie tytułu

Zgodnie z zapisami regulaminu nadawania tytułów honorowych z marca 2018 roku z wnioskiem o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski” lub „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski” mogą występować:

1) Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski,
2) stałe Komisje Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim,
3) grupa, co najmniej 5 radnych,
4) osoby prawne lub organizacje społeczne,
5) grupy mieszkańców liczące nie mniej niż 25 pełnoletnich osób zamieszkałych na stałe na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski podpisanych na liście osób popierających. W przypadku zgłoszenia kandydata do nadania tytułu przez mieszkańców wniosek podpisuje w ich imieniu pierwsza osoba umieszczona na liście osób popierających.

Dla kogo tytuł Honorowego Obywatela?

Nasi czytelnicy wspominają, iż już na jesieni tytuły Honorowych Obywateli mają trafić do pani Doris – obywatelki Niemiec oraz pana Krzysztofa mieszkającego w Gdańsku.

Nazwisk nie podajemy, bo te w przypadku tytułów Honorowych Obywateli są dla każdego mieszkańca wręcz oczywiste, osoby nominowane są wszystkim dobrze znane, znane są też ich zasługi.

Zapytana o te doniesienia burmistrz odpowiedziała:

Burmistrz Lwówka Śląskiego potwierdza

Informuję, że zostały złożone wnioski o nadanie Honorowego Obywatela Gminy i Miasta Lwówek Śląski dla wyżej wymienionych osób do Biura Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim.” – pisze w imieniu szefowej lwóweckiego magistratu jej zastępca, który tłumaczy, iż zgodnie z Uchwałą nr XVI/108/19 Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie ustanowienia tytułów „Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Lwówek Śląski” oraz „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski” i uchwalenia regulaminu ich nadawania kwestia decyzji przyznania tytułów należy do kompetencji Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim.

Nieoficjalne doniesienia

Na nieoficjalnej liście nazwisk pojawiło się także nazwisko pana Petera z Niemiec. Nasi czytelnicy wspominają także o nazwisku jednego z polskich polityków. Jednak jak na razie w tym temacie nie mamy żadnych konkretów. Te zapewne pojawią się na najbliższej sesji rady miejskiej.

Kto zostanie Honorowym Obywatelem Gminy i Miasta Lwówek Śląski, a kto otrzyma tytuł Zasłużonego dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski?

9 KOMENTARZE

 1. Ja bym proponował zająć się osobami które mają swoje rocznice np.100 – 90 lecie urodzin 50 lecie ślubu cos co wyróżnia mieszkańców którzy tu żyją a nie robienie wyróżnień ludzi którzy biorą za swą pracę pieniądze.

 2. 3/4 z tych co dostali to nie wiadomo co robili dla Lwówka. Radni znowu wybiorą emeryta zza biurka policjanta , nauczyciela , lekarza , bibliotekarza . Czasem są byli mieszkańcy Lwówka którzy wyjechali i coś osiągnęli w naukowo w tańcu , sporcie itp. Problem w tym że w żaden z nich nie mówił głośno skąd pochodzi i nic nie robił dla swojego miasta przez lata.
  Ja wolałbym ludzi mieszkających tu i udzielających się przez lata społecznie na rzecz innych albo kreatywnych w biznesie lub kulturze sztuce nauce sporcie literaturze . W końcu nazwa zobowiązuje! ZASŁUŻONY DLA LWÓWKA
  Zwykła praca za biurkiem do emerytury to nie zasługa Panowie i Panie Radni. Pamiętajcie o tym głosując na sesji

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here