Gryfów Śląski: Wzrosną opłaty za śmieci

28
650

Większość gryfowskich radnych poparła przedstawiony przez burmistrza projekt zmian w sposobie naliczania opłat za śmieci oraz ich stawek.

W środę, 6 listopada odbyła się sesja Rady Gminy i Miasta Gryfów Śląski, podczas której radni dyskutowali m.in. nad zmianami w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odebranymi z nieruchomości położonych na terenie gminy Gryfów Śląski oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty.

Gryfowian od nowego roku czeka dość znacząca zmiana. Dotychczas stawki różniły się dla mieszkańców wsi i miasta. Mieszkańcy wsi płacili mniej niż mieszkańcy miasta. Ponadto gospodarstwa, w których zamieszkiwało trzy osoby i więcej płaciły już jedną stawkę, bez względu na górną granicę osób zamieszkujących w danym gospodarstwie.

W obowiązującej jeszcze uchwale, która określała sposób wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty możemy przeczytać:

§ 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Gryfów Śląski,na których zamieszkują mieszkańcy i określa się, że opłata ta zależna jest od gospodarstwa domowego oraz stawki opłaty ustalonej w §2 pkt. od 1 do 6 niniejszej uchwały.

§ 2. Ustala się następująca miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny:

1) gospodarstwo jednoosobowe w mieście – 19,00 zł;
2) gospodarstwo jednoosobowe na wsi – 17,00 zł;
3) gospodarstwo dwuosobowe w mieście – 35,00 zł;
4) gospodarstwo dwuosobowe na wsi – 31,00 zł;
5) gospodarstwo trzyosobowe i większe w mieście – 51, 00 zł;
6) gospodarstwo trzyosobowe i większe na wsi – 45,00 zł.

§ 3. Ustala się wyższą miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny, od gospodarstwa domowego składającego się z:

1) jednej osoby w wysokości 28,00 zł;
2) dwóch osób w wysokości 53,00zł;
3) trzech osób w wysokości 78,00 zł.

 

Teraz opłata będzie jedna dla mieszkańców wsi i miasta i będzie stanowiła iloczyn liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Przyjęty przez radnych projekt uchwały zakłada:

§ 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Gryfów Śląski, na których zamieszkują mieszkańcy, od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

§ 2. Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla metody określonej w § 1 w wysokości 20 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Zaproponowana przez burmistrza Poniźnika i przyjęta większością głosów radnych stawka najbardziej dotknie duże gospodarstwa domowe. Dla przykładu do tej pory 6 osobowa rodzina zamieszkująca na wsi za śmieci zbierane w sposób selektywny płaciła 45 zł. a teraz jeżeli kompostuje bioodpady w przydomowym kompostowniku zapłaci 108 zł, a jeżeli nie kompostuje to zapłaci 120 zł.

Poniżej pełna treść projektu uchwały, wraz z uzasadnieniem, który został przegłosowany na sesji rady

Download (PDF, 252KB)


Wyniki głosowania imiennego w sprawie: uchwały, w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odebranymi z nieruchomości położonych na terenie gminy Gryfów Śląski oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. Lista imienna:

ZA (9): Królak Mateusz, Łoziński Antoni, Cichoń Arkadiusz, Dragan Mariusz, Borkowski Zygfryd, Kowalonek Kamil, Guzy Jerzy, Kozak Mariusz, Maga Urszula

PRZECIW (3): Niebylski Marek, Szczerbicki Krzysztof, Pawluk Wojciech

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2): Piejko Grzegorz, Skrzypek Robert

NIEOBECNI (1): Sawczak Ryszard

Uchwała będzie obowiązywać od nowego, 2020 roku.

28 KOMENTARZE

 1. podwyżki i podwyżki wszędzie tylko….A może zabrać się za tych co wcale nie płacą??!!Lokal zwany kasynem pod stacją generuje niezłą ilość śmieci , które są prawdopodobnie podrzucane nie wiadomo gdzie(widać worki ze śmieciami walające się przy ścianie kasyna) -płaci ktoś tam za śmieci?A dlaczegi nie było w tym roku kontenerów na gabaryty??We wszystkich gminach sąsiedzkich były , a Gryfów zapomniał??A potem że wieśniaki do lasu wożą śmieci lub w oiecach palą są pretensje!

 2. Takim oto sposobem, osoby które regularnie płacą za śmieci, będą płacić za tych, którzy nie płacą.
  Dokopmy tym uczciwym, wspierajmy pasożytów. Brawo Panie Burmistrzu i Szanowna Rado!
  Naprawdę nie ma innych rozwiązań?
  Może by tych utrzymanków zagonić do robót publicznych, celem wyrównania długów?

  • Popieram głos przedmówcy. Dość utrzymywania patologii z budżetu miasta panie Poniźnik bierz ich pan sobie do krzewia na włości i tam utrzymuj z własnych pieniędzy a nie kosztem mieszkańców. Mieszkania socjalne, pomoc społeczna, opłacanie rachunków, żarcie za darmo, opał za darmo, ubrania za darmo a te lampy tylko chodzą i chleją.

 3. No po prostu ekstra!
  Inni nie płacą latami i na nich nie ma sposobu.
  A tu człowiek chce płacić sumiennie to ciach…podwyższamy tym co płacą i już mamy część zaległości uzupełnionych.
  Bardzo dobrze, że zostało pokazane kto jak głodował…będzie wiadomo na kogo następnym razem NIE głosować !!!

 4. Podwyżka mi się oczywiście nie podoba, ale przynajmniej jest sprawiedliwie. Do tej pory 3 osoby płaciło tyle samo co 4,5, 6 itd. Dodatkowo mieszkańcy wsi płacili dużo mniej i nie rozumiem z jakiej to okazji. Gmina płaci za wagę wyprodukowanych odpadów, więc chyba logiczne, że 6 osób wyprodukuje więcej śmieci niż 3 osoby i mieszkaniec miasta wyprodukuje tyle, co mieszkaniec wsi (mniej więcej). Nie widzę powodu, dla którego każda 4. i kolejna osoba ma mieć wywożone śmieci za darmo a mieszkańcy wsi dodatkowo jeszcze z rabatem. Koniecznie trzeba się wziąć za tych, którzy nie składają deklaracji w ogóle. To jest po prostu wstyd bo wszyscy się na nich zrzucamy. Radnym do gardła też nie będę się rzucał bo i tak tę kasę by musieli skądś wziąć, jak nie z tej podwyżki to z innych podatków. A najłatwiej zwinąć się w kłębuszek, okryć ogonkiem i nie głosować lub się wstrzymać od głosu w takiej sprawie.

  • Jest w tym dużo racji. Aczkolwiek ogólne stawki życia w Gryfowie są stosunkowo wysokie i to że miasto wyegzekwuje płatność za śmieci od większej liczby mieszkańców mogło by zrekompensować niższymi stawkami wywozu nieczystości. A może zainwestować grosza w temacie większej świadomości aby segregacja była na lepszym poziomie. Dlaczego radni nie zajmują się tematem polepszenia warunków życia w Gryfowie dla normalnych pracujących płacących podatki mieszkańców a tylko tematami łatania budżetu i pomocy roszczeniowym patusom. Co ze strefą ekonomiczną? Co z pozyskiwaniem inwestorów? Panie Poniźnik zapomnialeś pan swoje wywiady dla telewizji lubańskiej? Gdzie te sukcesy???

  • Bardzo trafny komentarz! Intetesuje mnie tylko jak zostanie przeprowadzenie ustalanie tego, ile osób faktycznie zamieszkuje pod danym adresem. Teraz nie ma obowiązku meldunkowego, a nawet gdy był wiele osób wyjeżdża i nie ma ich po kilka miesięcy. Więc dlaczego niby mieliby płacić, jeśli zgodnie z miejscem zameldowania. Wielu będzie więc zakłamywać składając deklarację. Czy każdy dom będzie obserwowany, aby ustalić ilość mieszkańców? Gmina kasę musi mieć żeby zapłacić Zakładowi Utylizacji, ale czy nie można znaleźć lepszego sposobu? Napewno należy znaleźć taki sposób,bardziej sprawiedliwy dla tych którzy solidnie płacą. Należy zwiększyć dyscyplinę egzekucji należności od tych którzy nie płacą. Być może przejść do bardziej drastycznych kroków. Zastanawiam się nawet czy niesłuszne było by całkowite zniesienie obowiązku płacenia za śmieci, a doliczanie za te usługę należności w rocznym podatku z możliwością płacenia go w ratach miesięcznych ? No bo za chwilę będzie lawina deklaracji z obszarów wiejskich i nie tylko. Ktoś płacił za 6 osób tyle co za 3 osoby. Naraz wzrost o ponad 100% ? No to lecę złożyć deklarację, że z moich 6 osób 3 nagle wyjechały. Płaci więc nadal za 3, bo jak mu udowodnić, że te inne 3 nie wyjechały, skoro obowiązek meldunkowy nie istnieje ??? Najgorsze jest to, że nie ma chyba dobrego rozwiązania. Płacić będą Ci co płacą i to coraz więcej.

 5. Dokładnie. Może warto by było się najpierw zapoznać z jaką częstotliwością są odbierane odpady w mieście, a z jaką na wsiach. Wtedy tak naprawdę wyjdzie, kto płaci więcej.

 6. nalezy podziekowac naszym radnym za dbanie o interes mieszkaancow miasta i wiosek. Jako mieszkaniec wioski pytam czy smieci na wioskach beda zabierane z taka sama czestotliwoscia jak w miecie.

 7. W skrócie:panstwo rozdaje a powoli szuka,tak juz bedzie moi drodzy. Beda podwyzki plac,a zarazem zywnosci paliwa,odpadow,wody,itd. Z czegos musimy 500 + utrzymać. Pozdrawiam

 8. szanowni komentujący, do kogo macie pretensje? do burmistrza, do radnych, do państwa? wszyscy produkujemy śmieci, i drośli i i dzieci. niech każdy z was przyjrzy się jak segreguje śmieci w we własnym domu, czy aby nic nie macie sobie do zarzucenia? tacy jesteśmy super pro eko? wystarczy zajrzeć do kontenera wyrzucając swoje “posegregowane ” odpady jak to wygląda. niestety pretensje możemy mieć tylko do siebie. świadomość mamy znikomą, a chęci jeszcze mniejsze, bo przecież to tylko śmieci, odpady, kto by sobie tym głowę zawracał. ale teraz gdy chodzi o pieniądze to będziemy płakać, jak drogo i narzekać na władzę. może teraz płacąc rachunek za śmieci, częściej zaczniemy myśleć, że można posegregować lepiej, dokładniej, częściej. i warto mieć na uwadze jeszcze jedno: nie poprawiamy się w tej kwestii to niestety podwyżki za wywóz śmieci będziemy mieć częściej.

 9. W moim przypadku to ponad 300 zł rocznie. Młodzi Radni dlaczego tak głosowali, może teraz czas na podwyżkę wody..? Wielmożni Radni nie zapomnijcie dla kogo i dzięki komu tam siedzicie!!!!

 10. Wszyscy autorzy postów coś tam bredzą, żadna miernota nie podeszła do wzrostu obciążeń za odpady rzeczowo. Czy wynikają z uzasadnionych i zweryfikowanych przez osobę kompetentną i rzetelną kosztów gospodarowania opadami przez gminę, właściwych działań (w tym z należytą egzekucją obowiązków i opłat ) przez burmistrz Poniźnika SLD. Czy jest to poza rzeczową kontrolą worek kosztów, do którego ten wodzirej, manipulator i kłamca Poniźnik wali co mu się podoba ?. Czy radni, wszyscy, zweryfikowali te koszty, czy też propozycję Poniżnika przyjęli na wiarę. Jeżeli koszty są uzasadnione to nie ma co jęczeć tylko pilnować czy jest prawidłowo i płacić. Jeżeli jest inaczej to niestety trzeba pokutować za dopuszczenie miernot i oszustów do władzy w gminie.

 11. Jeżeli obowiązują takie same ceny odbioru za odpady to i wszędzie będzie obowiązywać taka sama częstotliwość odbioru! Jeżeli nie to radni nie są, jak mówią ludzie, obiektywni.

 12. Mogę mieć tylko do siebie pretensję , że mieszkam na takiej prowincji ,wiosce zabitej dechami.Teraz z perspektywy czasu rozumię Młodych dlaczego uciekali do miast większych,gdzie za śmieci płacą mniej niż u nas. za wodę i ścieki również ,mają darmową lub za niewielkie pieniądze komunikację miejską,mają dostęp do kin,teatrów tzw. szeroko rozumianej kultury a prowincja GRYFÓW ŚLĄSKI ma dom kultury – rozwalający się i żadnych perspektyw na godne życie.Pewna jest tylko śmierć i podatki!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here