„Flins” zachęca do podpisania petycji ws. zagospodarowania przestrzennego

2
694

Już ponad sto osób podpisało się pod petycją dotyczącą zachowania w mieście obszarów wyłącznie pod budownictwo jednorodzinne.

 

Działające na rzecz mieszkańców Świeradowa- Zdroju Stowarzyszenia „Flins” intensyfikuje swoje działania. Ma to związek z procedowanym nadrzędnym dokumentem planistycznym gminy – studium zagospodarowania przestrzennego. Od kilku miesięcy członkowie stowarzyszenia przypominają mieszkańcom, iż od tego dokumentu będzie zależała przyszłość Świeradowa- Zdroju, to czy będzie to miejsce przyjazne mieszkańcom, czy pójdzie w kierunku zmasowanej turystyki, czy dalej będzie cenionym uzdrowiskiem, czy „Zdrój” będzie już tylko w nazwie.

“To największe zagrożenia dla Świeradowa i Świeradowian wynikające ze studium – likwidacja obszarów wyłącznie pod budownictwo jednorodzinne i umożliwienie budowania na terenie całej gminy obiektów turystycznych, co w ostatnim czasie oznacza obszary dla deweloperów i apartamenty.” – pisze na swoim profilu stowarzyszenie – “Stanowczo się temu sprzeciwiamy. Widząc jak łakomi na grunty są zewnętrzni inwestorzy z branży budowlanej i jak potężne mają możliwości nabywcze, uważamy że trzeba oddzielić obszary pod turystykę (to wciąż większość terenów na terenie naszej gminy, co wynika ze wcześniej uchwalonych dokumentów) od obszarów które wcześniej funkcjonowały jako wyznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Wiedząc także, jak w błyskawicznym tempie PRZYBYWA miejsc noclegowych w gminie i jak błyskawicznie UBYWA mieszkańców uważamy, że tereny dotychczas wyłączone spod zabudowy przekształcane na inwestycyjne, powinny dotyczyć tylko tworzeniu miejsc pod indywidualne budownictwo jednorodzinne.

Nie przekonuje nas argumentacja projektanta i burmistrza, którzy chcą precyzować dopiero w planie przestrzennym (dokument niższego rzędu, uchwalany w ostatnim czasie średnio co trzy lata) które obszary będą pod turystykę a które pod budownictwo jednorodzinne. To prosty przepis na plany pod dyktando deweloperów. Tylko zapis w studium zagwarantuje mieszkańcowi, że przez najbliższe 10- 20 lata na sąsiedniej działce nie pojawi się dewelop.
 
W tym miejscu zaznaczamy, że na obszarach wyłącznie pod budownictwo jednorodzinne wciąż można prowadzić małą działalność turystyczną typu pokoje gościnne, kwatery prywatne czy nawet dom lub domki do wynajęcia, czyli te najczęściej prowadzone przez mieszkańców na swój użytek.” – dodają członkowie Flins, którzy na profilu społecznościowym publikują także mapkę
 

W sieci pojawiła się właśnie petycja zatytułowana: „Studium Świeradowa Zdroju. Chcemy zachowania obszarów wyłącznie pod budownictwo jednorodzinne. Chcemy ochrony walorów uzdrowiskowych.”. Jej autorzy – Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich “Flins” – zachęca do zabrania głosu i apeluje do miejskich radnych.

Będąc świadomy negatywnych przemian naszej miejscowości, degradacji walorów uzdrowiskowych i spadku jakości życia poprzez zbyt wielkie obszary udostępnione deweloperom, jednocześnie zdając sobie sprawę, że obecnie obowiązujące prawo zezwala na realizacje jeszcze wiele tego typu inwestycji, zwracam się z apelem do radnych o:

1. Zachowanie obszarów wyznaczonych dotychczas pod małe budownictwo jednorodzinne służące mieszkańcom, bez możliwości budowania dużych obiektów o funkcji turystycznej.

2. Przekształcenie działek rolniczych, dotychczas wyłączonych z zabudowy, powinno dotyczyć wyłącznie małych obszarów, nieatrakcyjnych dla dużych inwestorów, służących kreowanie małej zabudowy jednorodzinnej na potrzeby mieszkańców.

3. Priorytetowe zajęcie się tematem niszczenia źródlisk wód mineralnych poprzez wcześniejsze błędne decyzje, stanowiące nieograniczone możliwości prac ziemnych przez wielkich inwestorów na obszarach ochrony wód mineralnych.

Petycję podpisać można przechodząc na stronę: www.petycjeonline.com

2 KOMENTARZE

  1. Zakaz budowy wszelakiej!!! Najpierw KANALIZACJA! Rady wszystkich gmin przy Kwisie powinny wystąpić o zakaz inwestycji w tym mieście aż do powstania drożej i sprawnej kanalizacji!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here