Dziś rusza rejestracja na szczepienia dla nauczycieli

1
374

W poniedziałek 8 lutego rusza rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób.

 

Do końca lutego do Polski trafi ponad milion szczepionek Astra Zeneki. Już sobotę 6.02.2021 przyjedzie do nas 120 tysięcy. Tymi szczepionkami mają zostać zaszczepieni nauczyciele oraz służby mundurowe. Są one przeznaczone dla osób w wieku 18 – 60 lat. W pierwszej kolejności będą szczepieni pedagodzy, którzy już pracują stacjonarnie, a więc nauczyciele oddziałów wczesnoszkolnych i przedszkoli.

Obawy przed szczepieniami

Nauczyciele chcą się szczepić, ale wyrażają obawy, co do zaproponowanej im szczepionki, której np. Szwajcaria ewidentnie nie akceptuje. Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), na początku lutego odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy Astra Zeneca, gdyż jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19. Natomiast podczas konferencji prasowej w piątek 5.02.2021 Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że nie ma lepszych i gorszych szczepionek. Jego zdaniem wszystkie dopuszczone przez Unię Europejską są bezpieczne.

Kto może się zaszczepić?

W pierwszej grupie szczepionkę będą mogli przyjąć:

 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno- pedagogicznych.

Zgłoszenie na szczepienie – jak to zrobić?

Rząd wprowadził specjalny system zgłoszeń dla tej grupy uprawnionych. Każdy, kto będzie chciał przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19:

 • zgłasza się do pracodawcy (dyrektora, kierownika placówki, w której jest zatrudniony);
 • pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
 • pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
 • pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.

WAŻNE! Jest ok. 600 szpitali węzłowych. Tylko w tych placówkach będą prowadzone szczepienia nauczycieli.

Rejestracja – dwa formularze

Rejestracja nauczycieli na szczepienie ruszy w poniedziałek 8 lutego o godz. 8:00. Pedagodzy będą zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych uprawnionych z tej grupy – SIO, czyli System Informacji Oświatowej.

Ważne! Formularze będą wypełniane przez dyrektorów/kierownictwo placówki, którzy przekażą dane do SIO. Dzięki temu system komputerowy wygeneruje e-skierowania uprawniające do przyjęcia szczepionki.

Formularze będą dostępne dla wszystkich placówek od poniedziałku, od godz. 8:00.

Pierwsze szczepienia 12 lutego

Pierwsze szczepionki zostaną podane chętnym w piątek 12 lutego. Działająca przy premierze Rada Medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60. roku życia korzystali ze szczepionek AstraZeneca, które dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale już 100% protekcji przed ciężkimi powikłaniami w przypadku zakażenia.

-/DUW/ red/-

1 KOMENTARZ

 1. no tak, bo reszta pracowników się nie zarazi, sprawdzone na pracownikach marketów Ps. i którą szczepionką ?? tą co inne kraje nie chcą albo lekarzom nie wypada. A nauczyciel cóż do czego to zmierza

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here