W gminach nie występuje brak węgla

29
1462
zdjęcie poglądowe

Wiceminister Karol Rabenda zapewnia, iż w gminach nie występuje brak węgla, dystrybucja surowca przebiega sprawnie, a do samorządów trafiło już około 1,5 mln ton węgla.

 

 

– System dystrybucji, który tworzyliśmy w sytuacji kryzysowej okazał się skuteczny. A po małych korektach, stał się dopasowany do potrzeb gmin i mieszkańców – mówi wiceminister Karol Rabenda podczas konferencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Od początku dystrybucji węgla z udziałem samorządów do gospodarstw domowych trafiło około 1,5 mln ton surowca. Ponad 870 tys. ton w ubiegłym roku i już ponad 550 tys. ton od 1 stycznia tego roku. W niektórych gminach w dalszym ciągu są realizowane jeszcze zamówienia z 2022 r. Wynika to jednak z woli gmin, które nie chciały odbierać węgla we wcześniejszym terminie.

 

 

– W gminach nie występuje brak węgla a jego dostarczanie partiami a nie całymi zamówieniami sprawdziło się – argumentuje wiceminister Karol Rabenda.

Wiceminister zwracał uwagę, że według ustawy koniec sezonu grzewczego określono na 30 kwietnia. To nie oznacza jednak, że węgiel, który przyjedzie do gmin, nie będzie mógł być sprzedawany mieszkańcom po tym terminie. Musi on być jednak wcześniej zamówiony, a sama jego sprzedaż może odbywać się później.

– Jesteśmy na finiszu podpisywania nowych umów na drugi okres grzewczy. Do końca kwietnia to zapotrzebowanie wynosi 1 mln 700 tys. t. jesteśmy na to przygotowani – uzasadnia wiceminister Karol Rabenda

Minister podkreśla dużą rolę spółek skarbu państwa w dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych. Po wprowadzeniu embarga na węgiel ze wschodu podmioty prywatne, które do tej pory zajmowały się dystrybucją węgla, nie były w stanie szybko przestawić się i podołać temu zadaniu, ponieważ skala przedsięwzięcia była zbyt duża.

 

 

– Mamy sprawdzony już system kryzysowy. Gdyby się okazało, że w kolejnych sezonach pojawi się problem z ceną, jesteśmy gotowi ponownie go uruchomić. Jeśli jednak nie będzie takiej potrzeby, powinien to zabezpieczyć rynek – mówi wiceminister. Karol Rabenda podkreśla, że wypracowane obecnie mechanizmy pozostaną “w gotowości”.

-/MAP/-

29 KOMENTARZE

  • Na jakiej podstawie twierdzisz, że ten Pan mówi prawdę, a nie lepiej sprawdzić fakty jakie są a nie ślepo wierzyć “posłańcowi propagandy” . Prawda jest taka że dostają gminy w których rządzi PIS a pozostałych obarcza się winą. A węgla jak nie było tak nie ma . Proszę spróbować kupić we Lwówku a potem zabierać głos.

  • Ja tak. Kupiłem jeszcze przed sezonem. Jak mówił pewien klasyk z PZPR … ” trzeba być zapobiegliwym “, i dodam jeszcze od siebie … trzeba być dobrym gospodarzem i nie czekać aż manna sama spadnie z nieba.
   Szacun dla rządu za sprawną akcję która nie była naprawdę łatwa.
   Ale dali radę. Brawo.

   • Zapobiegliwy – raczej Cię nie posądzam o głupotę, no, najwyżej o małą odporność na propagandę pisowską.
    Czy Ty nie zauważyłeś, że węgiel sprowadzany tzw wnioskowy, za który rządowi bijesz brawo zdrożał o 100% ? Czy obojętne Ci jest łupienie nas po kieszeni a potem głoszenie sukcesu ?
    Jeśliś taki zapobiegliwy i roztropny gospodarz, to powiedz nam wszystkim, kto na tej drożyźnie węgla zarobił ?

     • Czyja wojna ? Moja, nasza, z kim ? Ja mam płacić za Banderę i oligarchów ?
      Poczekaj jeszcze miesiąc, może rok, aż Andrzejek pośle naszych synów i ojców na Ukrainę.
      A wtedy chrust w lesie, bieda i ucieczka rządzących. Obym sie mylił.

     • W Polsce wojny nie ma a jeżeli będzie to tylko i wyłącznie przez polityków PiSu. Nie zmienia to faktu, ze jesteśmy rozbrojeni i mamy mega inflację, przez to ze Orlen i jemu podobne spółki zawyżają dla nas ceny, żeby za darmo paliwa i smary wysyłać na Ukrainę… i to właśnie PiS jest winien inflacji a nie Putin.

 1. Jak można tak bezczelnie kłamać, dla mnie niepojęte ale wiem miałem 7 lat na przywyknięcie .
  A już totalnym chamstwem i buractwem jest zwalanie winy na samorządy. Plują w twarz i mówią że deszcz pada.

 2. Robią Was w wuja. Wasze świadczenia i plusy rosną wolniej niż place pracujących. Czyli inflacja Was zje. Zostawiacie Polskę wnuczkom gownem plynaca. Węgiel na kartki choć na nim śpimy. Pożyczkę kpo do spłacenia której nawet nie mamy a jak będzie to pinokio zrobi najpierw 10 razy unii to co zdradek sikor mówił o USA. Z resztą im też. Czyli rozwali kraj za parę srebrników.

  • A nie pamiętasz co nam zostawił MiSzczu balcerek?. Bida, bida, bida i jeszcze raz bida. Wszystko rozgrabione na pniu.
   Jeśli nie widzisz różnicy, jeśli nie doceniasz tego co robi obecny rząd prawicy to chyba jesteś ślepy, bardzo zacietrzewiony albo zwyczajnie złośliwy .Jest jeszcze jedna możliwość ale pozostawię cię w domysłach gdyż nie wiem KTO ZACZ ?

   • Drogi Ireneuszu,
    A może pamiętasz kto to taki w 1995 r. utworzył spółkę Srebrną i wniósł udział w wysokości 2000 złotych… ??? Ma na imię Jarosław, nazwiska nie ujawnię ze względu na ochronę danych osobowych.
    Przejęcie w Warszawie ZA DARMO dwóch budynków w 1995 r. z prawem wieczystym do gruntu, to nie grabież ???

 3. Jest luty, a dalej czekam na węgiel aż gmina miejska Bolesławiec się odezwie mimo iż złożyłem wniosek na samym początku zapisów czyli bodaj w październiku.

 4. Jeśli wszedzie w koło jest węgiel w regionie a rządzą tam rozne partie , tylko w jednej gminie nie ma dalej, czyli Lwówek, to coś nie gra u tej jednej władzy jesli nie potrafia pojechać i zapytac dla swoich mieszkańców jak inni to robia..

 5. Ale boicie się wojny prędzej czy później przyjdzie do nas dziadowie nie pękali a wy młodzi telefoniki wygodne życie żadnych zasad za komuny woglule węgla nie było i żyli słabiutkie pokolenie minus5 10 cm śniegu i zesrani zima stulecia panika oszczędności na wszystkim zygać się chce a żeby ktoś komuś za darmo pomocy udzielił zapomnij 65 procent tych nowych Polaków do uśpienia i na koniec jeszcze kościoła się czepiają nichcesz to Niechodz idź do meczetu i jak będziesz w Egipcie

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here