Dziś radni zdecydują o podwyżce dla burmistrza

5
1231
Roland Marciniak Burmistrz Świeradowa- Zdroju. fot. archiw Lwówecki.info

Każdy mieszkaniec może jeszcze pomoc radnym w podjęciu decyzji, w jakiej wysokości podwyżka należy się burmistrzowi. Debata nad projektem uchwały odbędzie się jeszcze dziś.

 

Ile zarabiał burmistrz?

Do sierpnia 2021 roku maksymalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miasta nie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 7- krotności kwoty bazowej (1.789,42 zł) określonej w ustawie budżetowej. Oznaczało to, że w 2021 r. maksymalna wysokość wynagrodzenia szefa urzędu mogła wynieść 12.525,94 zł.

To się jednak zmieniło. Po tym jak w sierpniu br. Sejm przyjął ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe m.in. burmistrzowie mogą zarobić zdecydowanie więcej. Za był PiS, KP oraz Polskie Sprawy, natomiast przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji i Polska 2050.

Ustawa w życie weszła 17 września 2021 roku. Zgodnie z jej zapisami maksymalne wynagrodzenie burmistrza nie może teraz przekroczyć w okresie miesiąca 11,2- krotności kwoty bazowej (1.789,42 zł) określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie art. 11 pkt 3 ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.

Ile zarobi burmistrz?

Nad uposażeniem burmistrza Świeradowa- Zdroju radni pochylą się już na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w piątek. W projekcie uchwały zapisano: „Ustala się dla Burmistrza Miasta Świeradów- Zdrój wynagrodzenie miesięczne według następujących składników:

1. Wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10.250 zł (było: 4.700)
2. Dodatek funkcyjny w wysokości 3.150 zł (było 1.900)
3. Dodatek specjalny w wysokości 30% (łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego), tj. w wysokości 4.020 zł
4. Dodatek za wieloletnią prasę zgodnie z udokumentowanymi okresami

Projekt uchwały zakłada, iż wchodzi ona w życie z dniem podjęcia ale obowiązuje od dnia 1 sierpnia 2021 roku.

Sam burmistrz Roland Marciniak w rozmowie z dziennikarzami Radia Wrocław przyznaje, iż jego zdaniem te podwyżki mu się należą: Uważam, że przy 60 milionowym budżecie Świeradowa- Zdroju i zadaniach, które realizujemy, non stop jakieś nagrody zbieramy, jestem liderem wybranym przez mieszkańców, jeżeli mieszkańcy uważają, że nie powonieniem zarabiać tyle ile chciałbym zarabiać no to nie powinni na mnie głosować.” – mówi burmistrz Marciniak

Jaką podwyżkę wynagrodzenia powinien otrzymać burmistrz Świeradowa- Zdroju?

5 KOMENTARZE

  1. mało kogo interesuje ile Pan chciałby zarabiać większość ludzi za to interesuje co takiego robi Pan szanowny Burmistrz ze tyle chciałby zarabiać bo moim zdaniem zarobki powinny być adekwatne do wyników pracy i tu radni powinni się przyjrzeć czy rzeczywiście się należy aż tyle, bo nie ukrywajmy ze o takich pieniądzach większość ludzi naprawdę ciężko pracujących może sobie pomarzyć i sam osobiście uważam ze to ile chce Pan burmistrz to nieco lekka przesada rozumiem ze trzymanie długopisu i podpisy są wyczerpujące i na pewno to się odbiło na zdrowiu Pana Burmistrza wszystkie konferencje na których pan musiał się wysilić i cos powiedzieć ale proszę pamiętać ze urząd gminy to nie jest tylko Pan i na ewentualne sukcesy pracują jeszcze inni ludzie wiec prosił by o tym pamiętać pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here