60 procent podwyżki dla radnych i burmistrza

33
4475

W środę 11 sierpnia Sejm przyjął ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Za głosowało 267 posłów, przeciw było 166 posłów, 20 posłów się wstrzymało.

 

Ustawa zakłada m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Kwota bazowa 2021

W 2021 r. kwotę bazową dla ustalenia wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustalono w wysokości 1.789,42 zł.

Ile może zarobić burmistrz?

Maksymalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru m.in. w urzędzie marszałkowskim: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa, w starostwie powiatowym: starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu, w urzędzie gminy: wójta (burmistrza, prezydenta miasta) obecnie nie może przekroczyć w okresie miesiąca 7-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Oznacza to, że w 2021 r. maksymalna wysokość wynagrodzenia ww. pracowników może wynieść 12.525,94 zł.

Ile diety może dostać radny?

Natomiast wysokość diet przysługujących radnemu gminy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 1,5-krotności kwoty bazowej. Oznacza to, że w 2021 r. maksymalna wysokość diet przysługujących radnemu gminy w ciągu miesiąca łącznie wynosi 2.684,13 zł, przy czym w zależności od liczby mieszkańców w gminie wynosi:

liczba mieszkańców gminy maksymalna wysokość diety
powyżej 100 tys. mieszkańców 100% maksymalnej wysokości diety – 2.684,13 zł
od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców 75% maksymalnej wysokości diety – 2.013,10 zł
poniżej 15 tys. mieszkańców 50% maksymalnej wysokości diety – 1.342,07 zł

 

Podwyżki dla radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów

Ale to wkrótce się zmieni. W środę 11 sierpnia Sejm przyjął ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Za głosowało 267 posłów, przeciw było 166 posłów, 20 posłów się wstrzymało. Za ustawą głosowało 267 posłów, przeciw było 166, wstrzymało się 20. Za był PiS, KP oraz Polskie Sprawy, natomiast przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Konfederacji i Polska 2050.

Poselski projekt ustawy przewidywał zmiany w systemie wynagradzania Prezydenta RP oraz byłych Prezydentów RP, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Nas najbardziej interesują właśnie te ostatnie zmiany w wynagrodzeniach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wysokościach diet radnych.

Podwyżki dla posłów, senatorów i ministrów

Na marginesie warto dodać, iż w zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, które wprowadza podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu. Dzięki temu rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów.

60 procent podwyżki

Zgodnie z uzasadnieniem proponowana regulacja o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ma na celu umiejscowienie mechanizmu waloryzacji wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w ustawie określającej zasady tego wynagradzania. Zmiana ma charakter doprecyzowujący, a projektowana regulacja będzie stanowiła lex specialis w stosunku do zasad wynikających z ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z propozycją kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego (średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzenia).

Zgodnie z projektem ustawy maksymalne wynagrodzenie tych osób nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, co oznacza wzrost tej wartości o 60% w stosunku do wartości poprzedniej.

Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Zgodnie z założeniami nowego projektu zmiana maksymalnych wysokości diet przysługujących radnemu w zależności od wielkości gminy pozostaje bez zmian.

Proponowane zmiany nie spowodują skutków społecznych i gospodarczych, natomiast wywołują skutki finansowe.” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Co oznaczają te „skutki finansowe”? Tylko i aż tyle, że teraz np. burmistrzowie będą mogli zarobić ponad 7,5 tysiąca złotych więcej, a radni (oczywiście w zależności od wielkości gminy) nawet o ponad 1,6 złotych więcej.

Kto ustala podwyżki diet i wynagrodzenia burmistrza?

Wprowadzone regulacje nie oznaczają z góry podwyżek dla naszych burmistrzów. O ich wynagrodzeniach decydują radni. To oni na początku każdej kadencji przyjmują stosowną uchwałę. W jednych gminach „z automatu” przyznają maksymalne możliwe wynagrodzenie w innych wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nie mają już tak słodko. Jednak dzięki tej ustawie w gminach, które na to stać i tam gdzie radni doceniają pracę burmistrza będzie można wprowadzić podwyżki. Warto dodać, iż zmian wynagrodzenia szefa urzędu rada może dokonać w każdej chwili.

Podobnie jest z dietami radnych. Zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym radnemu przysługują diety na zasadach określonych przez radę gminy. Oznacza to, że to rani decydują o wysokości swoich uposażeń. Warto także pamiętać, iż przy ustalaniu wysokości diet, rada bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego – przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji stałych.

Ile zarobi wójt, burmistrz?

Przy obowiązującej w 2021 roku kwocie bazowej maksymalna wysokość wynagrodzenia może wynieść 20.041,50 złotych.

Ile diety dla radnego?

Na nowych przepisach mogą także skorzystać radni. Zgodnie z założeniami ustawy i biorąc pod uwagę obowiązującą w 2021 roku kwotę bazową maksymalna dieta radnego może wynieść 4.294,61 złotych. Pamiętać należy, iż wysokość tej diety uzależniona jest także od wielkości gminy. Oznacza to, że np. w Mirsku maksymalna wysokość diety radnego może wynieść 2.147,30 złotych a np. w Lwówku Śląskim radny za miesiąc może wziąć 3.220,95 zł.

33 KOMENTARZE

  • Skoro dostali podwyżki to my podniesiemy ceny i koszty !
   Ci co dostali podwyżki 60,70 proc. dadzą sobie radę.
   Biedota niech sobie radzi, tym bardziej,
   że drukują nowe pieniądze na 500+, trzynastki, czternastki
   – i tak nam nie podskoczą
   mafia Kaczyńskiego zaraz niezadowolonych uciszy.
   Pan prezydent Duda dostanie bardzo dużą podwyżkę, tak się napracował !
   No i zaraz też zgodzi się (jak np. Kukiz) na ustawę o likwidacji niezależnych mediów.
   A długi naszej firmy – Polski z dnia na dzień rosną
   Po Węgrzech największy dług publiczny w UE.

   I tylko młodych i dzieci żal, bo to one będą spłacać te Wasze apanaże……….

  • Dla ” polaczka ” jak najbardziej !, dla Polaka natomiast godne wynagrodzenie zgodne z wykształceniem.
   Trzeba było się uczyć, nie klepałbyś biedy. Ludzie po studiach wreszcie zaczęli godnie zarabiać w swoim kraju i nie muszą wyjeżdżać na szparagi do niemca.

 1. Jaka sprawiedliwość jest w naszym kraju, ktoś haruje 8 godzin i dostaje niecałe 2000, a taki radny- bezradny posiedzi sobie raz w miesiącu na sesji i dostanie ponad 3000 . Ekstra doczekaliśmy się czasów, kiedy ta niesprawiedliwość w końcu się skończy, jaką przyszłość w tym kraju mają nasze dzieci

 2. Jak widać każdy przeczytał tylko kwoty a nie to,że Radni sami ustalają wysokość swoich diet. Dla przykładu szeregowy Radny w Mirsku wyciąga niewiele ponad 700 zł…. A nie ponad 2000 zl

  • No właśnie! To ile dostanie na przykład starosta to musi rada zatwierdzić. To że ma możliwość dostana 60% podwyżki, nie znaczy że tyle automatycznie dostanie. Zobaczymy ile mają przyzwoitości i ile sobie nawzajem podwyższą.

 3. Szeregowy radny w Mirsku wyciąga tylko 700 zł – co to za tekst . Złamanego grosza nie powinni dostać razem ze starym na czele – nie robią nic i tylko płaczą że im mało . W tej gminie tylko nasrać porządnie brakuje . Chyba najmniej produktywni radni i burmistrz w czołówce krajowej. Rozgonić ich wszystkich .

 4. Moneta a Ty to chyba jesteś jeden z tych co to ani za kase ani społecznie.Dobrze jest nic nie robić i krytykować.
  Radnym może zostać każdy obywatel jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności no i jesli jest na tyle szanowany w swoim srodowisku żeby go wybrali.Jesli spełniasz przynajmniej dwa pierwsze to co Ci stoi na przeszkodzie żeby startować? A jak juz zostaniesz to zmniejsz diete do symbolicznej złotówki.Zastanawiałeś się kiedyś na tym co stanie sie z kasą radnych gdyby sobie obniżyli diety? Ja tak i wiem że napewno lokalne społeczenstwo by nic nie zyskało.A jesli brakuje Ci odwagi żeby wystartować to idź na wybory i głosuj na kogoś kto spełni Twoje oczekiwania i rozwiąże sprawe diet.Pozdrawiam

  • Nie idzie się wbić na Radnego lub głosować na swojego wybranego ,wszystko ustawione .Tak to jest jak rządzące PO w Gminie za wszelką cenę niechcą dopuścić innych z obawą rozliczenia każdego odchodzącego i będącego obecnym.

 5. Widać, że funkcjonariusze ,,zjednoczonej prawicy”
  pełnią aktywnie służbę na rzecz prezesa kasty.
  Jak chodzi o kaskę i posadki to są bardzo aktywni.
  Jak chodzi o sprawy naszej polskiej wolności i praw to siedzą cicho !
  Bo to im nie przeszkadza !
  Mafia zapewni posadki, kaskę, ochronę.
  i spacyfikuje i uciszy przeciwników.
  Pamiętamy to ,,lanie taniej wody” przed wyborami.

 6. Kilka lat społecznie dawałem Gminie na wasze imprezki Panie Radny bezradny ,jasnowidzu pochwal się swoimi osiąnięciami ,ręka w górę i podkulony ogon tak jak wódz powie tak robicie zero veto.

 7. Kopiejka polaczki to społeczeństwo, to wszyscy my wykształceni i niewykształceni. Żeby w cieplutkim ci wykształceni.mogli pracować , to Ci niewykształceni muszą ciężko zapychać i im się też należy i to godna zapłata. Nieważne poza tym jest wykształcenie ważna przyzwoitość- to ona nas utożsamia. Konstytucja każdy za pracę ma godziwą zapłatę. A do Niemiec jedź nabierzesz szacunku do pracy, a poza tym jestem wyszkoloną kasjerka i to bez studiów i średniego i co nie mam prawa godnie zarabiać bo co gorszy sort?? Mam maluchy zostawić i do Niemca jechać bo u nas tylko wykształceni mogą godnie zarabiać . A w Lubomierzu z pewnością sobie nie podniosą uposażenie bo za co. Nawet specyfikacji kosztorysowej nie umieli zrobić można się pomylić ale aż tak
  Zresztą z odmalowaniem pasów dla pieszych był problem bo nie było sugestii

  • Nie wspomnąć o Parku klasztornym w dni Lubomierza, pozamykane a muzeum w tych dniach do godz.18.00 było otwarte turyści tylko klamkę mogli pocałować,i oni chcą zarabiać ,turystów ściągać.

 8. W Lubomierzu zabrać im wygodne krzesełka to może ruszą i przegląd zrobią w terenie. I może bez sugestii mieszkańców zobaczą co jest do zrobienia i zaplanują ich zrobienie czy przekażą wg kompetencji do zrobienia. A nie jak papuga :nie nasza kompetencja nie nasza kompetencja I z roku na rok spraw przybywa bo jak się koło tego nie chodzi to tak jest, ale krzesełka wygodne, kawa smakuje??? Jak to możliwe że dalej chodnik na gryfiogorskiej jest nie zrobiony przez tyle lat bo co bo to powiat ok to ruszyć 4 litery i zawalczyć w końcu o jego zrobienie, chyba że wraz z drogą radoniowska zostanie zrobiony ale kiedy to będzie radni do działania też

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here