Dziś Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia

1
507

Pogody ducha, uśmiechu, na co dzień, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, spełnienia marzeń, zdrowia i miłości.

 

Międzynarodowy Dzień Kobiet wielu osobom zupełnie niesłusznie kojarzy się z PRL-owskim świętem, kiedy to w dniu 8 marca każdej kobiecie wręczano paczki rajstop i goździki a w zakładach i instytucjach odbywały się występy. Przez te bezzasadne skojarzenia Święto Kobiet w okresie transformacji straciło na popularności.

Tak naprawdę Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. Miał on służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz powszechnego prawa wyborczego dla kobiet.

Po stu latach od tamtych wydarzeń przez Polskę od kilku miesięcy przelewa się fala protestów. Kobiety wychodzą na ulice i walczą o swoje prawa. Dziesiątki, setki, tysiące miast i miasteczek w kraju usłyszało Kobiecy głos. Iskrą zapalna był ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który podważył trwający od trzydziestu lat kompromis w sprawie aborcji. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i obostrzeń związanych z koronawirusem, a także bardzo zdecydowanych reakcji rządzących i policji w stosunku do kobiet protesty na ulicach trwają.

“Dość ustępstw, dość spychania na drugi plan, koniec z dyktaturą i bezprawiem!” – krzyczą demonstrujące kobiety, które chcą prawa do wyboru w kwestii możliwości przerywania ciąży. Zjednoczone wokół Ogólnopolskiego Strajku Kobiet panie domagają się także bezpłatnej antykoncepcji, dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji, rzetelnej edukacji seksualnej, likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”, czy rozliczenia pedofilii w kościele.

Te wydarzenia sprawiają, iż dzisiejsze święto nabrało wyjątkowego wymiaru.

 

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia pogody ducha, uśmiechu na co dzień, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, spełnienia marzeń, zdrowia i miłości.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here