Dziesiątki powalonych drzew. IMGW wydało nowe ostrzeżenie

0
5392

Zniszczone samochody, garaże, drzewa powalone na budynki, konary blokujące drogę i mnóstwo gałęzi na drogach. To efekt wichury, która przechodzi nad regionem.

 

Od rana ze skutkami wichury walczą strażacy. Jedna z pierwszych interwencji miała miejsce przed godziną 9 na drodze pomiędzy Lubomierzem a Chmieleniem, gdzie – jak informowaliśmy – pracowali druhowie z OSP KSRG Lubomierz. Od tamtej pory strażacy z PSP i jednostek OSP w regionie mają pełne ręce pracy.

Co chwilę do dyżurnego powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lwówku Śląskim wpływają zgłoszenia o kolejnych drzewach blokujących drogi. W ciągu zaledwie kilku godzin strażacy odebrali już ponad 75 zgłoszeń! Strażacy apelują do wszystkich o usunięcie samochodów spod drzew, a także o zabezpieczenie luźnych rzeczy, które może porwać wiatr.

Pamiętaj aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, zamknąć okna i drzwi, nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz, przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne, uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Jak informują czytelnicy w Pilchowicach i Bielance drzewa przewróciły się na budynki. W Świeradowie- Zdroju drzewo przewróciło się na samochód. Na szczęście kierowca wyszedł ze zdarzenia bez uszczerbku na zdrowiu. Podobne zdarzenie miało miejsce w Lwówku Śląskim przy Netto. W Gryfowie Śląskim tuż przy stacji drzewo spadło na tory. Ruch pociągów jest wstrzymany. W Rząsinach drzewo spadło na stodołę.

Złamany krzyż przy kościele w Lwówku Śląskim

IMGW wydało ostrzeżenie 2 stopnia. Synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 20 dnia dzisiejszego.

STRAŻ POŻARNA PODSUMOWAŁA DZIAŁANIA

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here