Strażacy walczą ze skutkami wichury

5
1772
fot. OSP KSRG Lubomierz

Wprawdzie według ostrzeżenia IMGW silny wiatr w powiecie lwóweckim ma się pojawić dopiero po godzinie 10. Jednak od rana strażacy wyjeżdżają do powalonych drzew i konarów.

 

Po godzinie 8 do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Lwówku Śląskim wpłynęła informacja o powalonym drzewie, które blokowało drogę we Włodzicach.

Tuż przed godziną 9 kolejne zgłoszenie, tym razem z drogi pomiędzy Lubomierzem a Chmieleniem. Tam też powalone przez silny podmuch wiatru drzewo tarasuje przejazd. Na miejsce, w celu usunięcia miejscowego zagrożenia udają się strażacy z OSP KSRG Lubomierz.

fot. OSP KSRG Lubomierz
fot. OSP KSRG Lubomierz

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział we Wrocławiu prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni, skręcający na zachodni. Ostrzeżenie ważne jest od godziny 10:00 dnia 21 października 2021 roku do godziny 20:00 dnia 21 października 2021 roku. Jednak w związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną synoptycy zapowiadają, że ostrzeżenie może być aktualizowane.

Pamiętaj aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

5 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie- może mi ktoś na nie odpowie. Czy zarządcy dróg zarówno powiatowych jak i gminnych nie mogą od czasu do czasu zająć się np. wycinką gałęzi drzew, które właśnie w sytuacji wichury lub nawet i nie stanowią zagrożenie dla potencjalnego użytkownika drogi i tym samym przyczynić się do zmniejszenia pracy straży pożarnej, która i tak ma co robić. I jeszcze jedno, czy nie można raz na jakiś czas wysłać jakiejś ekipy, która posprząta wystające na drogę gałęzie, kikuty itp. W czyim to jest zakresie? Przykład droga ze Lwówka Śląskiego w stronę Bolesławca- tam po którejś wichurze leżące gałęzie wystawały na drogę przez ładne parę miesięcy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here