Dzień Bibliotekarza 2023

2
612
fot.: Powiat Lwówecki

Już od 1985 roku 8 maja jest świętem bibliotek i bibliotekarzy. Dzień ten zainicjowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Biblioteka to nie tylko budynek wypełniony regałami książek, biblioteka to miejsce wielu przygód, w które zabierają nas książki, to odpowiedzi na często trudne pytania, biblioteka jest przyjacielem, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie.

 

 

Nie zapominajmy o tych najważniejszych, którzy swoim sercem wypełniają to miejsce- o pracownikach bibliotek. Panie bibliotekarki, Panowie bibliotekarze to często nasi terapeuci, powiernicy, coachowie, osoby ważne w naszym życiu.

Właśnie dziś 19 maja 2023 roku odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Lwówku Śląskim, aby wyrazić szacunek do ich pracy oraz pokazać jak ogromną role w naszym życiu odgrywają biblioteki i ich cenne zbiory.

Starosta Lwówecki Daniel Koko wraz z Przewodniczącą Rady Powiatu Lwóweckiego Małgorzatą Szczepańską oraz Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Lwówku Śląskim Katarzyną Romanowicz- Kłosin gorąco przywitali licznie zebranych gości po czym oddali głos Pani Beacie Malentowicz, która na co dzień pracuje w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu. Pani Beata poruszyła wiele ważnych tematów związanych z ekologią.

Podczas swojej prezentacji pokazała jak wiele jest pomysłów na połączenie ekologii z aktywną pracą w bibliotekach. Wachlarz możliwości jakie można zastosować aby zachęcić potencjalnego czytelnika jest ogromny. Pani Beata przedstawiła ekologiczne podejścia jakimi są:

  • Organizacja spotkań na których będzie można wymieniać się ubraniami tzw. „ciuchowiska”
  • „Adopcja roślin” czyli przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj.
  • Fotografie osób odwiedzających biblioteki podczas czytania.
  • Założenie pasiek na dachach bibliotek i wiele innych ciekawych pomysłów

Tego typu przedsięwzięcia promują edukację ekologiczna, prowokują do wspólnych spotkań, rozmów, być może podzieleniem się opiniami o książkach co zachęci do jej wypożyczenia i przeczytania.

fot.: Powiat Lwówecki

Druga część spotkania miała charakter artystyczny. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskich, Piotr Drozdowicz oraz Jakub Skwarczyński wykonali utwory które spotkały się z gromkimi brawami a o ich przygotowanie zadbała Pani Barbara Mieszkowska.

Jest to pierwsze spotkanie po okresie pandemii z okazji Dania Bibliotekarza dlatego jest nam niezmiernie miło, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie. Z tego miejsca chciałbym dniu Waszego święta życzyć Wam więcej czytelników niż książek, a także radości i satysfakcji z pracy i tego, byście nigdy nie zapominali, jak ważne i cenne jest to, co robicie! Dziękuje też za Wasze oddanie, zaangażowanie, wiedzę oraz uśmiech.- podsumował spotkanie Starosta Daniel Koko.

-/Powiat Lwówecki/-

2 KOMENTARZE

  1. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu za pamięć o nauczycielach ze szkół bo odnoszę wrażenie, że w naszych miasteczkach pamięta się tylko o pracownikach bibliotek publicznych. Dziękujemy osobom z PORE, które pamiętały o nas, wykonujących podobną pracę jak biblioteki publiczne. Chciałabym, by Burmistrzowie pamiętali także o nas.

  2. Lepiej pamiętać i czcić niewykształconych bibliotekarzy niż wykształconych nauczycieli.
    Mądrzejszych od siebie nikt nie lubi…

    Tylko, parodią są takie właśnie spedy niewykształconych ludzi a zwłaszcza tych z tzw.”górnej pułki”

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here