Dym z pożaru w Czechach zasnuł niebo

7
1829

Około godziny 18. niebo nad powiatem lwóweckim zasnuł dym. Ten powstał w wyniku pożaru lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria u naszych południowych sąsiadów.

 

Czescy strażacy przy wsparciu kilku jednostek z Niemiec od niedzieli walczą z pożarem lasu na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria

Akcja prowadzona jest w trudno dostępnym skalnym terenie poprzecinanym wąwozami, dlatego uczestniczą w niej wojskowe i policyjne śmigłowce oraz samolot gaśniczy. Strażacy walczą z ogniem od niedzielnego rana, ale w poniedziałek wiatr przybrał na sile i ogień wciąż się rozprzestrzenia.

https://twitter.com/hasici_cr/status/1551468482663006208

Już wczoraj z parku ze względów bezpieczeństwa ewakuowano około 100 turystów i zamknięto drogi dojazdowe do parku. W poniedziałek na miejscu pracuje 49 czeskich jednostek straży pożarnej i trzy, które przyjechały z Niemiec by dowozić wodę.

W poniedziałkowy wieczór niebo nad powiatem lwóweckim zasnuły chmury. W powiecie lubańskim i zgorzeleckim efekt był jeszcze bardziej wyrazisty. W sieci, na portalach społecznościowych pojawiły się zdjęcia czerwonego słońca i wyjątkowych chmur. To efekt fali dymu którą pcha płynący z zachodu front atmosferyczny.

 

Lwówek Śląski
zdjęcie nadesłane przez Darię Makowską – dziękujemy
zdjęcie nadesłane przez Panią Alicję – dziękujemy

Zdjęcia w poniższej galerii z Bełczyny, Płóczek Dolnych, Niwnic, i Mikulášovic nadesłane przez czytelników – serdecznie dziękujemy!!!

7 KOMENTARZE

  1. Jeszcze niedawno, dziś, widoczny dym przesuwał się wysoko, na Wschód, a wczoraj w Rynku wyraźnie czuć było spaleniznę.
    Do Gornika.
    Swoje żale kieruj do Centralnego Ośrodka Decyzji Politycznych w Warszawie, na Nowogrodzką…

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here