Dostali 21,2 miliona złotych na rewitalizację linii kolejowej

11
7707

Wczoraj marszałek województwa poinformował o otrzymaniu środków z Polskiego Ładu na rewitalizację kolejnej linii kolejowej w naszym regionie.

 

Rozpoczęła się już rewitalizacja Kolei Izerskiej, trasy łączącej Gryfów Śląski – Mirsk i Świeradów- Zdrój. Ostatnio informowaliśmy o podpisaniu umowy na rewitalizację linii kolejowej do Bogatyni. Wspominaliśmy także toczące się rozmowy marszałka z samorządowcami z regionu w sprawie linii kolejowej do Karpacza. Wczoraj po ogłoszeniu wyników Rządowego Funduszu Polski Ład marszałek Przybylski poinformował iż jeden z zaakceptowanych przez władze kraju wniosków dotyczy właśnie rewitalizacji linii kolejowej do Mysłakowic.

Województwo dolnośląskie otrzyma niemal 51 mln złotych dofinansowania na zgłoszone projekty inwestycyjne. Jednym z takich projektów jest rewitalizacja linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice.

Środki z rządowego dofinansowania zostaną przeznaczone na realizację potrzebnych mieszkańcom całego regionu inwestycji. To między innymi projekty infrastrukturalne: drogowe i kolejowe, edukacyjne, sportowe, turystyczne i związane z ekologią.

– Linia kolejowa nr 308 ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju regionalnego, ze względu chociażby na rozwój turystyki w regionie – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Solidna infrastruktura to warunek dynamicznego rozwoju gospodarczego, gwarantującego dobrobyt mieszkańców Dolnego Śląska. Dlatego tego typu inwestycje są dla nas tak ważne – dodaje.

Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice zostanie dofinansowany kwotą ponad 21,2 mln zł. Jest to 10-kilometrowy odcinek, na którego rewitalizację czeka wielu Dolnoślązaków, gdyż jest on kluczowy dla rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku. Planowo działania zmierzające do przywrócenia go do systemu komunikacyjnego mają rozpocząć się w przyszłym roku.

– To strategiczny dla regionu Karkonoszy trakt kolejowy. Rewitalizacja linii nr 308 na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice z pewnością wpłynie na poprawę komfortu mieszkańców i turystów, gdyż jest to w praktyce I etap odbudowy linii kolejowej do Karpacza – zaznacza Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Rewitalizacja linii kolejowej 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski nada jest w sferze marzeń, aczkolwiek coraz częściej słychać głosy, iż w sferze marzeń ściętej głowy. Fakty są takie, iż poza licznymi obietnicami ze strony samorządowców brak tu jakichkolwiek konkretów.

11 KOMENTARZE

 1. Dziękujemy Sejmikowi Dolnośląskiemu że tak dba o Lwówek Śląski. Jutro zaczną zwijać asfalt na drodze do Jeleniej Góry bo jazda drogami polnymi jest szybsza bezpieczniejsza i tak nie trzęsie.

 2. Prawda jest taka, że do Lwówka w przyszłości dojedziemy pociągiem tylko od strony Legnicy. Niestety wszystko na to wskazuje, że odcinek LK 283 w kierunku JG z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie zostanie już uruchomiony.

 3. Gdzie są Ci wszyscy co tak zaciekle bronili mostu w Pilchowicach?Czemu teraz nie jada walczyć o linię kolejową Jelenia Gora Lwówek Śląski? Wszędzie będą budować linie od zera, a tu jest linia kolejowa do rewitalizacji za mniejsze pieniądze i lipa

 4. Decydenci z M.I. promują wielkie projekty nie zawsze uzasadnione, choćby 70 km Czyżew – Białystok za 4 miliardy, tj 57 milionów za 1 km gdzie podobna gruntowną modernizacja kosztuje Ca 20 milionów za 1 km
  Tylko za połowę kosztów tej inwestycji można by wyremontować 600 – 700 km linii lokalnych
  To jest sposób rządzących na wydawanie pieniędzy z UE

  • Nowak. Niestety jak u Pinokia z tego kłamstwa do nos sięga ca 0,5 metra. Informacja u żródła to cytuję “Modernizacja międzynarodowej trasy Rail Baltica na odcinku między Czyżewem a Białymstokiem. Budowa nowych stacji i przystanków, ponad 70 km nowych torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym sprawi, że z Białegostoku do Warszawy można będzie dojechać w mniej niż 90 minut. Warta ponad 3,3 mld zł netto inwestycja jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF – „Łącząc Europę”.
   Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na trasie Rail Baltica między Warszawą a Białymstokiem na odcinku Czyżew – Białystok warta jest ponad 3,3 mld zł. To jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce. Tak więc kolejne kilometry na kolejowej mapie Polski powstają przy wsparciu środków unijnych. Obydwa etapy prac na odcinku Czyżew-Białystok składają się na największe polskie przedsięwzięcie finansowane z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Jego wartość to ponad 800 mln euro, z czego ponad 668 mln euro to wkład unijny. Rozwój kolei to szansa dla Polski Wschodniej na istotny wzrost konkurencyjności i konkretne korzyści dla rozwoju biznesu – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak”.
   https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/rail-baltica-ruszyla-przebudowa-czyzew-bialystok-4844/

 5. Odcinek z Jeleniej Góry do Lwówka musi zostać najpierw przejęty. To podstawowy warunek rewitalizacji. Niestety tu krecią robotę robi PKP- ale to w sumie nie dziwi. Pieniądze na linie do Świeradowa, Chocianowa czy właśnie Karpacza znalazły się dlatego, że linie te stanowią własność samorządu

  • A kogo to obchodzi czyja to linia. Kupując jajko w sklepie nie zastanawiasz się czy to była kura od prywatnego rolnika czy z fermy. Mieszkańcy Lwówka chcą żyć w normalnych warunkach i mieć namiastkę normalności .

 6. No i elegancka trasa Lwówek Śl.-Jelenia Góra, zabytkowa! Z zabytkowym mostem, penie który się zaraz zawali, i zabytkowymi szynami, które w końcu ukradną! I to na tyle z tej malowniczej trasy. A bajki Pan Kredkowski niech opowiada dzieciom w szkole o pociągach i dobrych drogach (297-którą już… już remontują 😉 ze Lwówka do Jeleniej Góry.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here