Kolejna linia kolejowa do rewitalizacji?

7
6034
zdjęcie poglądowe

Władze województwa podpisały dziś umowę dotyczącą rewitalizacji kolejnej linii kolejowej. Jednak nie wszystkie samorządy chcą się dołożyć do tego projektu.

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy rozmowach, jakie władze samorządowe województwa przeprowadziły z samorządowcami z Kowar i Karpacza w sprawie rewitalizacji linii kolejowych z Jeleniej Góry do zimowej stolicy Karkonoszy. Trasy te znajdują się na długiej liście połączeń, które w ostatnim czasie przejął Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Dziś urząd marszałkowski donosi o podpisaniu umowy dotyczącej rewitalizacji linii kolejowej z Bogatyni do Zgorzelca.

Podpisana dziś umowa pozwala nam wkroczyć w kolejny etap tej inwestycji. Następnym krokiem jest studium planistyczno- prognostyczne, które pozwoli określić zakres i koszty rewitalizacji oraz umożliwi otrzymanie dofinansowania z rządowego programu Kolej Plus. Wpięcie Bogatyni i okolicznych miejscowości w siatkę połączeń kolejowych jest dla nas niezwykle istotne. Jako samorząd województwa systematycznie przejmujemy dotychczas nieużywane linie od PKP i po przeprowadzeniu niezbędnych prac modernizacyjnych będziemy uruchamiać na nich połączenia pasażerskie – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych i Samorządowców.

Samorząd województwa Dolnośląskiego przejął już 19 z planowanych 22 nieczynnych linii kolejowych. Projekt rewitalizacji linii kolejowej Zgorzelec – Bogatynia został zgłoszony w ubiegłym roku przez Województwo Dolnośląskie do Programu Kolej+. Koncepcja uzyskała pozytywną ocenę formalną i została zakwalifikowana do II etapu naboru w ramach Programu. Jednym z kluczowych elementów wniosku w ramach II etapu naboru jest przygotowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Dzięki podpisanej dziś umowie jego sfinansowanie będzie możliwe dzięki współpracy samorządu województwa i samorządu Bogatyni. Koszt oszacowano na 1,4 mln złotych i samorządy podzielą się nim po połowie. Z uwagi na brak woli współpracy ze strony większości lokalnych samorządów: Miasta Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Gminy Sulików oraz Powiatu Zgorzeleckiego przy projekcie rewitalizacji kolejowej realizacja dokumentacji dla II etapu naboru została czasowo wstrzymana. Jedynie Gmina Bogatynia od początku wyrażała zainteresowanie i wolę współpracy przy tym ważnym społeczne projekcie. Dzięki uchwale samorządu Bogatyni o zabezpieczeniu środków finansowych w wymaganej kwocie województwo dolnośląskie kontynuuje również kompletowanie dokumentacji dla tego projektu.

Otwarcie ofert w przetargu na wyłonienie wykonawcy, którego zadaniem będzie opracowanie wspomnianego studium dla tego projektu planowane jest na 19 września 2021r.

Niestety, jak na razie samorządowcy – ani ci z regionu, ani z województwa nie wspominają o planach związanych z rewitalizacją linii z Lwówka Śląskiego do Jeleniej Góry, czy do Złotoryi.

7 KOMENTARZE

  1. -niech mądre władze spróbją załatwić sprawy w urzędach lwóweckich mieszkając w gryfowie, nie mając swojego samochodu /6 godz. na przystanku//brak słów można tylko kląć/ kto zlikwidował cały transport publiczny/ ja się k… pytam

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here