Dokument, który nie został przyjęty przez radę, został złożony u notariusza

5
1026

Burza po artykule na portalu wleninfo, w którym ujawniliśmy błędy w uchwale zastawiającej wleński zamek. Na jaw wychodzą kolejne bulwersujące fakty. Zmieniony dokument, który nie został przyjęty przez radę, został złożony do notariusza. Rada Miasta przyjmuje kolejną, poprawioną uchwałę w sprawie hipoteki.

 

To nie jest uchwała prostująca, to jest uchwała ratująca … . Nie będę tutaj używał słów niewłaściwych. Mocno ratująca kogoś. – mówi radny Marek Dral

Piątego czerwca na stronie BIP gminy Wleń opublikowano uchwałę zawierającą nieprecyzyjny zapis. Siódmego czerwca portal wleninfo podał informację o możliwym błędzie w przyjętej przez Radę Miasta i Gminy Wleń uchwale. Już kolejnego dnia o godzinie 8:53 wcześniej opublikowany dokument został usunięty i zastąpiony kolejnym, z którego wykasowano sporne sformułowanie. I ten dokument, który jak twierdzi radny Marek Dral – Uchwała, która nie była uchwałą. Dokument, który nie został przyjęty przez radę, został złożony do notariusza.

Piątego czerwca na sesji Rady Miasta i Gminy Wleń przyjęto uchwałę w sprawie zastawienia Zamku Lenno. Projekt uchwał przedstawiony przez burmistrza Artura Zycha zawierał sformułowanie „łączna” dotyczące hipoteki. O ile dla laika nie ma to większego znaczenia, to z punktu stanowienia prawa jest to istotny błąd mogący mieć wpływ na zaciągnięcie przez gminę wielomilionowego kredytu.

Uchwała zgodna z projektem zgłoszonym przez burmistrza została podpisana przez przewodniczącą rady miasta panią Katarzynę Kotorowską i opublikowana na BIP Gminy Wleń. Jednocześnie jak przyznała pracownica obsługi rady, do skarbnik Marii Gierczyk trafił dokument również podpisany przez panią przewodniczącą jednak niezawierający słowa “łączna” odnośnie do hipoteki, a więc w sposób istotny różniący się od projektu zgłoszonego i przegłosowanego przez radę miasta, Dokument w takiej postaci w poniedziałek 8 czerwca trafił na biurko notariusza.

Przewodnicząca Kotołowska wyjaśniała zamieszanie związane z podjęciem kolejnej, tak zwanej uchwały prostującej poprzednią tym, iż myślała, że w trakcie prac nad uchwałą cała rada akceptuje wniosek radnego Marka Drala odnośnie wykreślenia z projektu słowa “łączna”. Problem w tym, że jak mówi pan Dral żadnej poprawki ani wniosku nie zgłaszał, a przedstawiony przez burmistrza projekt nazwał dosadnie bublem.

Zawsze można zrobić coś lepiej, zawsze można coś sknocić, tak wyszło po prostu. Podsumowała przewodnicząca Katarzyna Kotołowska.

To nie jest uchwała prostująca, to jest uchwała ratująca … . Nie będę tutaj używał słów niewłaściwych. Mocno ratująca kogoś. – mówi z kolei Radny Marek Dral

-/ Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl /-


Wyjątkowo ciekawie toczyła się dyskusja na temat, z którą uchwałą, tą przyjęta pierwotnie przez radę miasta, czy tą już poprawioną w ratuszu urzędnicy udali się do notariusza:

 

Radny Marek Dral – Pytanie do pana burmistrza, czy z którąś z tych uchwał, bo już nie wiem z którą pan burmistrz już był u notariusza, już był pan w sądzie?
Burmistrz A. Zych – Tak, z tą uchwałą oczywiście byliśmy …
Radny Marek Dral – A z którą?
Burmistrz A. Zych – Z tą pierwotna, z tą gdzie jest wpisana jeszcze ta łączona …
Radny Marek Dral – A kiedy pan był u tego notariusza, pamięta pan, wtedy w piątek, czy dopiero w poniedziałek?
Burmistrz A. Zych – W poniedziałek
Radny Marek Dral – Ale w poniedziałek to było już wykreślone panie burmistrzu.
Burmistrz A. Zych – Znaczy i tak też i my uważamy, aczkolwiek … znaczy ja nie wiem, bo to była sytuacja duklanie taka: Ja w tym czasie byłem poza urzędem, byłem na urlopie, pani skarbnik pojechała, żeby podpisać tą umowę i myślę, że pani Maria powinna powiedzieć, która to była uchwała, jak ona brzmiała, trudno mi powiedzieć, ja akurat nie jechałem …
Radny Marek Dral – To jeżeli jest pani Maria to proszę nam wytłumaczyć, którą, co podpisaliście u notariusza?
Burmistrz A. Zych – Ja bym chciał zwrócić się i poprosić żeby pan mecenas się do tego odniósł, czy słowo „łączna” wnosi do ważności cokolwiek tej uchwały, bo ja rozmawiałem z panią przewodniczącą, pani przewodnicząca mówiła, że była przekonana zresztą myślę, że jak większość chyba radnych, nie wiem, czy potwierdzicie to państwo, że jest przegłosowane z pańską poprawką panie Marku. Ale co nie zmienia faktu, że ta poprawka nie wnosi nic …
Radny Marek Dral – Panie burmistrz proszę odpowiedzieć konkretnie na pytanie którą uchwałę przedstawiliście notariuszowi?
Burmistrz A. Zych – To mówię tutaj moim przedstawicielem pani Maria Gierczyk musi odpowiedzieć na to pytanie, jeżeli jest dostępna.
Skarbnik Maria Gierczyk – Otrzymałam w piątek uchwałę, którą państwo podjęliście w piątek na sesji. Uchwałę wręczyła mi pani, która obsługuje radę, pani Maja Kotołowska, pani Maja Kraus, uchwałę podpisała Katarzyna Kotołowska przewodnicząca, więc dostarczyłam notariuszowi tę uchwałę, którą pani Katarzyna, pani przewodnicząca podpisała.
Radny Marek Dral – Czyli tą już bez słowa łącznie …
Skarbnik Maria Gierczyk – Może w takim razie pani obsługująca radę, pani Maja wyjmie tą uchwałę i sprawdzi jaka to jest uchwała.
Radny Wojciech Michoń – To wy nie wiecie, jaka to uchwała?
Skarbnik Maria Gierczyk – To państwo głosowaliście …
Radny Marek Dral – Pani skarbnik, bo nam chodzi o to, z którą uchwałą podpisaliście u notariusza.
Skarbnik Maria Gierczyk – To niech pani … Nie podpisaliśmy uchwały żadnej u notariusza …
Radny Marek Dral – Jasne, ale która została przedstawiona?
Skarbnik Maria Gierczyk – Do notariusza dostarczyliśmy tylko tę uchwałę, którą podpisała pani przewodnicząca
Radny Marek Dral – Ale opublikowane były dwie i pierwsza i druga była opublikowana. Która konkretnie?!
Skarbnik Maria Gierczyk – Nie wiem,.. pani Kasiu,.. nie wiem,.. proszę spytać panią Maję …
Pracownik biura rady – Dzień dobry, ja chciałam powiedzieć, że uchwała dla pani skarbnik została przekazana bez słowa łącznej.
Radny Marek DralBEZ SŁOWA ŁĄCZNEJ?!
Pracownik biura rady – TAK

Cała dyskusja dostępna na kanale: https://www.youtube.com/watch?time_continue=10918&v=_x7yRo1AIxs&feature=emb_logo
Więcej na stronie: https://lwowecki.info/klatwa-zamku-lenno/

5 KOMENTARZE

  1. Co się dzieje w tym Wleniu ? Nie ma tygodnia aby nie opisywano jakiejś afery. Ale tym razem wypowiedzi burmistrza i tej skarbnik to coś niesamowitego. Nikt nie potrafi udzielić odpowiedzieć na konkretne pytania. Ale tam jest bałagan a tych radnych co pytają traktują jak lekko inn…h

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here