Dla kogo miliony z programu Sportowa Polska?

3
711

Czy Powiat Lwówecki, Gmina Lubań, Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Sulików, Gmina Świerzawa, Miasto Jelenia Góra znalazły się na liście ministra sportu?

 

 

„Poznaliśmy ostatnie wyniki naboru w Programie Sportowa Polska – edycja 2022. 60 podmiotów otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości prawie 95,5 mln zł. Środki przyznane w ramach tej edycji programu przekroczyły planowane 250 milionów złotych i wyniosły ponad 356 mln zł! Łącznie dofinansowano 223 zadania inwestycyjne!” – pochwalił się w dniu wczorajszym (14.02) na rządowej stronie Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

„Punkty dodatkowe z ministerialnej szuflady. Realizacja Programu Sportowa Polska z mechanizmami korupcjogennymi w tle” – tak dzień wcześniej Najwyższa Izba Kontroli podsumowała raport z kontroli realizacji poprzednich edycji programu, który w teorii miał służyć wszystkim, a posłużył wybranym.

„Inwestycje w obiekty sportowe prowadzono bez wiedzy o tym, gdzie i w jakiej skali są potrzebne. Minister w nierówny sposób traktował wnioskodawców – ignorował ocenę wniosków na podstawie kryteriów oceny merytorycznej i dodawał własne punkty, wskutek czego z dofinansowania wykluczono część wysoko ocenionych merytorycznie wniosków. Program w znacznej mierze osiągnął swój cel, ale w tle NIK dostrzega mechanizmy korupcjogenne.” – wskazuje NIK, który wprost stwierdza, iż Minister realizował Program w sposób nierzetelny.

 

 

Na opublikowanej przez ministra sportu w dniu 15 lutego 2023 roku liście rankingowej znalazło się wiele podmiotów z całego kraju. Swoje miejsce znalazł tam też m.in.: Powiat Lwówecki, Gmina Lubań, Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Sulików, Gmina Świerzawa, czy Miasto Jelenia Góra. Tyle tylko, iż te znalazły się na „czarnej liście” samorządów, które mimo wyraźnych potrzeb poprawy infrastruktury sportowej dla mieszkańców i składanych wniosków nie otrzymały wsparcia.

Samorząd z naszego regionu wnioski składały m.in. na:

  • Gmina Lubań – Remont (wymiana) nawierzchni boiska sportowego w Radostowie Średnim
    Gmina Miejska Bolesławiec – Budowa kompleksu sportowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Dolne Młyny w Bolesławcu
  • Gmina Sulików – Modernizacja boiska sportowego na potrzeby Szkoły Podstawowej w Sulikowie
  • Gmina Świerzawa – Budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej (budynek nr 2) ul. Reymonta 22 w Świerzawie.
  • Miasto Jelenia Góra – Przebudowa budynku i terenu Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze – etap I
  • Powiat Lwówecki – „Przebudowa budynku małej Sali gimnastycznej- siłowni położonej na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich”

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here